GyvenimasKinija

2020 m. protestai Vidinėje Mongolijoje. Priežastys ir reikšmė.

Street scene, Hohhot, China
"Street scene, Hohhot, China" by GothPhil is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Vidinė Mongolija – rytų Kinijoje esantis autonominis mongolų regionas. Trečias pagal dydį Kinijos administracinis vienetas užima apie 12% bendro Kinijos ploto. 2020 m. rugsėjį, Vidinėje Mongolijoje tūkstančiai žmonių protestavo prieš Kinijos vyriausybės planą regiono mokyklose įgalinusį mandarinų kinų kalbą.

Skubotai paskelbta programa

Naujoji kalbinė programa buvo paskelbta likus kelioms savaitėms iki naujųjų mokslo metų pradžios. Reikalavimai nurodė, kad nuo rugsėjo standartine mandarinų kinų kalba turės būti vedamos trys pamokos: istorija, politika ir kinų kalba. Mokykloms taip pat buvo nurodyta įsigyti nacionalinius Kinijos vadovėlius ir jais pakeisti anksčiau naudotus vietinės leidybos vadovėlius.

Toks Kinijos vyriausybės sprendimas sukėlė pasipiktinimo bangą Vidinės Mongolijos moksleivių, mokytojų ir tėvų tarpe.  Mandarinų kinų kalbos įgalinimas mokyklose taip pat kelia nerimą dėl etninės ir kalbinės regiono gyventojų laisvės. Taip yra dėl to, kad panašūs sprendimai Kinijos vyriausybės buvo priimti ir kitose etninių mažumų teritorijose, pavyzdžiui Tibete ir Sindziange, kur mandarinų kinų kalba jau tapo pirmine mokyklose, o mažumų kalba turi atskirą pamoką.

Savo nuogąstavimus garsiai reiškė moksleivių tėvai. Jie tiki, kad vaikai, nuo mažumės ugdomi mokėti mandarinų kinų kalbą kaip pirmąją, pamirš savo gimtąją mongolų kalbą, galiausiai pamiršdami ir mongolų kultūrą. (Language Magazine, 2020)

Protestai

Protestai prasidėjo rugpjūčio 30 d., kuomet Vidinės Mongolijos moksleiviai ir studentai pradėjo protestuoti naują mokomosios kalbos programą. Vėliau, Tongliao mieste, tėvai pradėjo protestuoti prie mokyklų, kuriose mokosi jų vaikai, nes apie naująją mandarinų kinų kalbos programą sužinojo tik išleidę vaikus į mokyklas. Šiuos protestus turėjo skirstyti policija, buvo blokuojami keliai.

„Mongolų kalba yra dalis to, kas daro mane mongolu. Jeigu prarasiu kalbą, negalėsiu savęs laikyti mongolu“ – vienas iš kalbinę programą protestuojančių plakatų užrašų.

Socialinėse medijose taip pat pasirodė vaizdo įrašai, vaizduojantys grupes moksleivių, skanduojančių „mūsų gimtoji kalba yra mongolų!“ ir „mes esame mongolai iki mirties“. (SMHRIC, 2020)

Naujoji kalbos programa Vidinėje Mongolijoje buvo pastebėta ir neigiamai priimta kaimyninių Kinijos valstybių, Vakarų šalių ir įvairių žmogaus teisių organizacijų. Buvo steigtos tarptautinės peticijos panaikinti naujus įgalinimus, o kritika Kinijos sprendimui interneto tinklalapiuose ir socialinėse medijose, kaip Twitter, buvo reiškiama aiškiai.  

Protestų Vidinėje Mongolijoje reikšmė

Naujoji mandarinų kinų kalbos programa Vidinėje Mongolijoje galiausiai nėra tik kalbos klausimas. Ši problema liečia ir kitus tautinio identiteto aspektus Kinijoje. Nors Kinijos Liaudies Respublikos konstitucija teigia, kad visos etninės grupės Kinijoje yra lygios, bet Vidinės Mongolijos mažumoms, panašiai kaip ir kitoms šalies etninės mažumoms yra ribojama ir religijos laisvė. Budizmo tikėjime yra leidžiama išpažinti tik Kinijos Budistų asociacijos tikėjimą, tiesiogiai priklausantį Kinijos komunistų partijos jungtiniam darbo departamentui (ang. CCP’s United Front Work Department).

Mandarinų kinų kalbos standartizavimas Kinijos administracinių vienetų mokyklose gali būti laikomas bandymu Kiniją paversti kalbiškai homogeniška. Tai veda į beveik tiesioginį Kinijos centrinės vyriausybės galios sutvirtinimą tautiniu mastu.

 Taip pat galima pastebėti, kad du iš trijų, naujai mandarinų kinų kalba, dėstomų dalykų: istorija ir politika, yra itin glaudžiai susiję su moksleivio tautinio identiteto formavimu. Galima taip pat tikėti, kad pamokose naujai naudojami standartizuoti nacionaliniai Kinijos vadovėliai yra kuruojami pagal Kinijos komunistų partijos programą ir tikslus. Tad Vidinės Mongolijos moksleivių ir tėvų nerimo priežastys dėl jų identiteto naikinimo pasidaro akivaizdžios. Žvelgiant į Tibeto ir Sindziango mažumų atvejus nerimas tampa ir pagrįstas.  Naujoji kalbos programa Vidinėje Mongolijoje 2020 m. šiuo atveju yra aiškus ir pavojingas žingsnis mongolų etninių mažumų naikinimo link ir turėtų atkreipti tarptautinių organizacijų dėmesį.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Gyvenimas