AktualijosEkonomikaKinija

Aiškėja 14-tasis Kinijos penkmečio planas

Penkmečio planas
Kinija. Fotografijos autorius: archer10 (Dennis). Licencijuota pagal CC BY-SA 2.0 licenciją.

2020-ųjų metų spalio 26-29 dienomis vyko Kinijos Komunistų partijos narių visuotinis susirinkimas ir jo metu buvo aptariami artėjančio penkmečio valstybės planai. 14-asis Kinijos penkmečio planas galios 2021-2025 metais ir vadovaujantis juo, bus siekiami išsikelti socialiniai ir ekonominiai valstybės tikslai.

TOLIMIEJI.LT kviečia apžvelgti jau pristatytus ir pagrindinius punktus iš artėjančio 14-ojo Kinijos penkmečio plano!

14-asis Kinijos penkmečio planas

Naujasis penkmečio planas pilnai bus pristatytas ir įsigalios tik 2021-ųjų metų pirmame ketvirtyje, tačiau nėra manoma, jog šią savaitę aptartame plane įvyks ženklių pokyčių. Visi punktai tik plėsis ir su laiku bus pateikiama daugiau informacijos apie juos, tačiau kryptis turėtų išlikti ta pati.

BVP augimas

Niekam neturėtų kilti nuostaba, jog vienas iš pagrindinių naujojo penkmečio plano tikslų yra Kinijos BVP (Bendrojo vidaus produkto) augimas. Kol kas plane nėra atskleista koks yra planuojamas procentalus metinis BVP augimas – to priežastis gali būti neprognozuojama ir didelę žalą kelianti Koronaviruso pandemija.

Bet kuriuo atveju, artėjantis penkmečio planas kaip šalies BVP atskaitos tašką pateikia 100 trln. Kinijos Juanių – 14,89 trln. JAV dolerių. Tai yra pusė trilijono JAV dolerių daugiau nei buvo prognozuojama (14.34 trln.). Jei Kinijai išties pavyktų 2021-uosius metus pradėti su tokiu valstybės BVP, tai reikštų, jog Kinijos ekonomika šiemet buvo viena sėkmingiausių pasaulyje.

Teigiama, jog Kinija taip pat planuoja tapti vidutiniškai išsivysčiusi valstybė iki 2035-ųjų metų. Tai reikštų, jog BVP tenkantis vienam asmeniui siektų 30 tūkst. JAV dolerių – trigubai daugiau nei dabar. Tai atsiskleidžia ir plano punktų formuluotėse – dabartinis, 13-asis penkmečio planas, siekia pasiekti vidutinį-aukštą augimą norint sukurti vidutiniškai turtingą visuomenę. Šio plano metu daugiausiai augimo patyrė didieji miestai. Artėjantis planas turėtų daugiau dėmesio skirti mažesniems ir skurdesniems Kinijos regionams

Dviguba cirkuliacija

Pirmą kartą dvigubos cirkuliacijos modelis buvo paminėtas šių metų gegužės mėnesį, o dabar jau yra matomas kaip 14-ojo penkmečio plano dalis. Šio modelio veikimo principas – ekonominis augimas yra paremtas vidine šalies veikla. Prekės ir paslaugos yra sukuriamos Kinijoje, ten pat vartojamos ir parduodamos. Tai leistų Kinijai daug lengviau atsikvėpti vykstant nesutarimams su JAV.

Iš kitos pusės, toks Kinijos prioritetų teikimas vietos rinkai, reikštų, jog kenčia šalies eksportas, todėl be jokių abejonių šis penkmečio plano punktas dar bus papildytas.

Technologinis augimas

Vienas įdomiausių punktų iš dabartinio 13-ojo plano yra Pagaminta Kinijoje 2025 punktas. Kinija siekia, jog Pagaminta Kinijoje prekinis ženklas būtų suprantamas visiškai kitaip nei praeityje – asocijuojamas su aukštos kokybės sudėtingomis technologijomis.

Kinijos 14-asis penkmečio planas šio punkto nepaleidžia ir eina toliau šia kryptimi. Teigiama, jog Kinija siekia „vykdyti milžiniškus technologinius proveržius ir tapti pasauline inovacijų lydere“. Kinija yra nusitaikiusi į augančios svarbos technologinius sektorius – biotechnologijos, atsinaujinanti energetika, elektriniai automobiliai ir puslaidininkiai.

Haima Mazda gamykla Kinijoje. Fotografijos autorius: Hugo-90. Licencijuota pagal CC BY 2.0 licenciją.

Pasak HSBC analitikų, 14-ojo penkmečio plano metu bus siekiama pilnai atstatyti ir sustiprinti pramonės prekių tiekimo grandis kurios buvo smarkiai paveiktos Koronaviruso pandemijos pradžioje. Pabrėžiama, jog tiekėjų grandžių stiprinimas bus toks, kad ateityje iškilus problemoms, pramonė būtų daug atsparesnė ir taip greit nežlugtų.

Aplinkosaugos problemų sprendimas

Nėra paslaptis, jog Kinija yra viena pagrindinių valstybių kurios teršalais žaloja aplinką. 14-asis Kinijos penkmečio planas turi punktų susįjusių su šios problemos sprendimu. Teigiama, jog bus siekiama kuo greičiau pasiekti teršimo piką, o nuo tada palaipsniui jį mažinti. Taip pat ruošiami pokyčiai kurie turėtų pakeisti Kinijos gyventojų gyvenimo būdą ir paversti jį kažkiek draugiškesniu aplinkai.

Vienas iš šio punkto tikslų – iki 2035-ųjų metų „sukurti Gražią Kiniją„. Kinijos Centrinis Komitetas teigė, jog bus taikomasi ir į energijos išnaudojimo efektyvumą, ūkininkavimo modernizavimą ir bendrai stiprinti žemės ūkio sektorių.

Honkongo ir Taivano klausimas

Kinija ruošiasi toliau tęsti taikaus augimo strategiją ties Taivano sąsiauriu ir pasižadėjo išlaikyti „ilgalaikę gerovę ir stabilumą“ ryšiuose tarp Kinijos ir Honkongo, Makao. Tiesa, neramumus gali sukelti viena iš punkto eilučių – Kinija artėjančiame penkmečio plane sieks tėvynės suvienyjimo (angl. reunification of the motherland). Dabartiniame penkmečio plane yra pabrėžiamas ekonominis bendradarbiavimas ir teikiami privalumai Taivano gyvenojams ir vietos kompanijoms.

Drąsiai galima teigti, jog Kinija ir toliau nestokoja ambicijų ir siekia tapti pasauline lydere daugeliu klausimu. Belieka laukti išsamesnio Kinijos 14-ojo penkmečio plano ir laikui bėgant stebėti kurie iš šio plano punktų bus išpildyti.

Skaitykite toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos