EkonomikaGyvenimasKinija

Ambicingas Kinijos projektas – Siongano miestas

Xiong'an Citizen Service Center
Channel letter of Xiong'an Citizen Service Center, Apr 2019. Fotografijos autorius: 颜邯. Licencijuota pagal CC BY-SA 4.0 licenciją.

Siongano miestas arba Naujoji teritorija (kin. 雄安新区, Xióng’ān Xīnqū) – naujausia Kinijos specialioji ekonominė zona, tiesiogiai prižiūrima Kinijos komunistų partijos Centrinio komiteto. Pagrindinis tikslas – sukurti miestą, pasauliui demonstruojantį komunizmo naudą Kinijoje ir skatinti ekonominį bei technologinį augimą valstybės viduje. Pastarosiomis dienomis pranešta, jog Siongano stotis jau paruošta atidarymui – veiklą tikimasi pradėti iki gruodžio pabaigos. Nepaisant sėkmingo infrastruktūros plėtojimo, šis projektas užsienyje vertinamas gan kritiškai, keliami prasmingumo ir miesto ateities klausimai.  

Teritorija ir infrastruktūra

Vietą Sionganui įkurti asmeniškai parinko prezidentas Si Dzinpingas. Miestas kuriamas su tikslu įtvirtinti Naująją teritoriją kaip pagrindinį ekonominės ir technologinės plėtros centrą Pekino, Tianzino ir Hebėjaus ekonominiui trikampiui. Į Sionganą planuojama perkelti ir didelę dalį valstybės valdomų įmonių centrų, įvairių tyrimų ir plėtros agentūrų, vyriausybinių ir kitų biurokratinių institucijų bei aukštųjų technologijų pramonės centrus. Numatoma, jog mieste gyvens 7 milijonai žmonių.

Sionganas kuriamas šiek tiek daugiau nei 100 km. atstumu nuo Pekino. Greitieji traukiniai ir jau atidarymui paruošta Siongano stotis užtikrins itin greitą susisiekimą tarp miestų – per valandą bus pasiekiama Hebėjaus sostinė Šidziadžuangas, o Pekinas ir Tarptautinis Dasingo oro uostas (BDIA) – per pusvalandį.

Teritorijoje planuojama ir toliau plėsti infrastruktūrą. Sionganas su kitais miestais bus sujungtas ir kanalais bei greitkeliais. Net Dasingo oro uostas, atidarytas tik prieš šiek tiek daugiau nei metus, buvo planuotas kaip pagrindinis oro uostas, aptarnausiantis šį ekonominį trikampį.

Pilną Siongano miesto apgyvendinimą ir funkcionalumą planuojama pasiekti iki 2035 m., o kertinę infrastruktūrą – iki 2022 m.

Dėl pranešamo asmeninio prezidento intereso miesto kūrime, jis gali būti prilyginamas Deng Siaopingo įkurtai Šendžengo specialiajai ekonominei zonai. Visgi Šendženas, kaip ir kitos pirmosios Kinijos specialiosios ekonominės zonos, buvo įkurtas siekiant atverti Kiniją užsienio investicijoms ir sukurti sąlygas derinti planinę bei laisvąją rinkas. Deng Siaopingo pradėtas Kinijos atsidarymas ilgainiui sudarė sąlygas valstybei prisijungti prie PPO.

Siongano miestas šiuo atžvilgiu iš esmės skiriasi nuo savo pirmtakų – jis nėra skirtas bendradarbiauti su užsieniu. Jo tikslingumas išskirtinai susijęs su komunistinės santvarkos galios parodymu. Nors tikėtina, kad ateityje miestas atsivers ir užsienio investicijoms, pirminė miesto idėja yra nukreipta į valstybės vidinį vystymąsi.

Siongano Naujoji ekonominė zona. Fotografijos autorius: Sustainable Urbanisation in China. Licencijuota pagal CC PDM 1.0 licenciją.

Sionganas – „žaliasis“ ateities miestas 

Į vidinį vystymąsi nukreiptas Siongano miesto kūrimas artimai susijęs ir su tikslu, jog Sionganas bus “žaliasis” ateities miestas. Jis kuriamas užterštoje ir ekonomiškai neišvystytoje teritorijoje, tačiau planuojama šiuos aspektus ištaisyti.

China Briefing praneša, jog bus siekiama į miestą pritraukti 12 energetikos ir aplinkosaugos įmonių bei 500 tūkstančių mokslininkų. Būtent čia bus bandoma 5G technologija, įsikurs telekomunikacijų įmonės ir technologijų pramonės milžinų „Baidu“, „Alibaba“ ir „Tencent“ skyriai. Taip pat planuojama, jog įvairios išmaniosios sistemos ir technologijos užtikrins kamčių nesiformavimą keliuose.

Dar svarbiau tai, jog mieste bus naudojama atsinaujinančios energijos ir mažai anglies dvideginio išskiriantys šaltiniai – taip bus siekiama užsibrėžto tikslo užtikrinti 100% švarią energiją Siongane. Šie planai artimai siejasi su naujausiuoju penkmečio planu, kuriame ekologinių problemų sprendimas bei žaliosios energetikos technologijų vystymas užima svarbias vietas.

Šiuo metu Azijoje Kinija išsiskiria reikliausia aplinkosaugos politika ir konkrečiais veiksmais. Dėl konkretumo ir aukštų reikalavimų stygiaus kritikuojamos kaimyninės valstybės, jų tarpe – ir Japonija.

Užsienio keliamos abejonės

Kaip ir dažnai pasitaiko, šis Kinijos projektas už valstybės ribų vertinamas kritiškai.

Klausimai keliami įvairūs – nuo strateginės Siongano miesto vietos (toli nuo jūros, todėl nepatogi; nepalankus klimatas; geriamojo vandens stygius ir kita) iki vyriausybės vaidmens miesto ekonominiame gyvenime.

Neretai pranešama, jog viskas mieste bus viešoji nuosavybė, valdoma Komunistų partijos ir keliamas klausimas, kaip tai veiks realybėje. Spekuliuojama, jog visas Siongano miestas taps arba miestu-vaiduokliu, arba paprastu miegamuoju rajonu, skirtu ofisų darbuotojams.

Nors antroji teorija yra kiek arčiau tiesos – Siongano miestas ženkliai sumažins Pekino apkrovą – visgi tokios spekuliacijos dažnai remiasi neteisinga informacija. Labai svarbu tai, jog apgyvendinimas mieste planuojamas remiantis taškų sistema, kuri prioritetą teiks vietiniams gyventojams bei naujai į miestą atsikėlusių valstybės valdomų įmonių darbuotojams.

Negalima pamiršti ir to, jog Pekinas jau yra vienas iš didžiausiomis nekilnojamojo turto kainomis pasižyminčių miestų pasaulyje. Be to, per pastarąjį dešimtmetį jos išaugo daugiau nei 12% ir ateityje kainų mažėjimo neprognozuojama.

Viena didžiausių tikėtinų problemų mieste – geriamojo vandens stygius. Ši problema pradėta spręsti jau prieš porą metų: dalis vandens iš Geltonosios upės nukreipiama į vietinį ežerą. Visgi didelė tikimybė, jog planuojamam gyventojų skaičiui šio sprendimo nepakaks.

Ekologinės problemos – vienos realiausių, tačiau griežta politika ir aukšti reikalavimai jas gali išspręsti. Tai sudarytų puikias sąlygas Sionganui įsitvirtinti kaip inovatyviam, saugiam ir prieinamam miestui.

Skaitykite toliau

Aistė Marija Daubaraitė
Šiaurės Korėja, Mongolija, politika, diplomatija.
  Prenumeruoti
  Pranešti apie
  guest

  0 Komentarų (-ai)
  Atsiliepimai
  Peržiūrėti visus komentarus

  Daugiau:Ekonomika