AktualijosPolitikaŠiaurės Korėja

Apskaičiuota agresija: Šiaurės Korėjos ir JAV santykiai

President Trump Meets with Chairman Kim Jong Un. Nuotraukos autorius: Baltieji rūmai (CC)

Istorinės aplinkybės lėmė, jog Šiaurės Korėjos ir JAV santykiai nuo pat pradžių buvo įtempti. Tačiau prezidentu tapus Donald Trump, dvišaliuose santykiuose atsirado dar vienas svarbus elementas – tarpasmeniniai valstybių vadovų santykiai. Pirmieji Kim Jong Un ad hominem įžeidimai „Twitter” platformoje ir grasinimai 2017 m. greitai išaugo iki viešų komplimentų ir dvišalių susitikimų 2018-2019 m. Tačiau žinoma, kad 2019 m. susitikimai rezultatų neatnešė, nes Šiaurės Korėja tebetęsia tiek naujų ginklų kūrimą, tiek jų bandymus, o tai tiesiogiai susiję su JAV daugiau nei vienu aspektu.

Šiaurės Korėjos agresija ir JAV rinkimai

Vienos naujausių žinių apie Šiaurės Korėją yra Pietų Korėjos ir JAV žvalgybos tarnybų pastebėtas galimai bandymams gabenamas ginklas. Manoma, jog tai – raketa, kuri bus demonstruojama kariniame parade spalio 10 d. per valstybinę Korėjos darbo partijos įkūrimo šventę. Šiais metais bus švenčiamas jau 75 Partijos jubiliejus. 

Visgi svarbu ir tai, jog artėja ir lapkričio 3 d. įvyksiantys JAV prezidento rinkimai. Vašingtone įsikūrusi analitikų organizacija Center for Strategic and International Studies (CSIS) ištyrė 64 Šiaurės Korėjos istorijos metus ir nustatė, jog Šiaurės Korėjos ir JAV santykiai tampa labiau įtempti, imama aktyviau kurstyti nesantaika su tarptautine bendruomene JAV rinkimų laikotarpiu.

Nors šių provokacijų forma – įvairi, tačiau itin dažni yra ginklų bandymai ar kiti kariniai veiksmai. CSIS tyrimo rezultatai rodo didelę tikimybę, jog dėl greitai įvyksiančių JAV prezidento rinkimų, šios provokacijos taip pat turėtų suaktyvėti. Nustatytas provokacijų laikotarpis Kim Jong Un vadovavimo metais yra sutrumpėjęs net iki 4.5 savaitės prieš ir po rinkimų JAV. Tai reiškia, jog Šiaurės Korėjos kariniai bandymai yra labiausiai tikėtini nuo spalio pradžios iki lapkričio pabaigos.

Šiais metais Partijos jubiliejus ir JAV prezidento rinkimai patenka į šį istoriškai nusistovėjusį provokacijų laikotarpį.

Sveikatos linkėjimai ir dvišaliai santykiai

Spalio 2 d. paskelbus, jog JAV prezidentas D. Trump su žmona Melania yra užsikrėtę korona virusu COVID-19 ir išgabenti į ligoninę, artėjantys prezidento rinkimai tapo dar sudėtingesni dėl išaugusios nežinomybės. Tačiau netikėta tai, jog ši žinia paskatino Kim Jong Un išreikšti savo apgailestavimus. Nacionalinė Centrinė Korėjos naujienų agentūra, kuri yra pagrindinis naujienų apie uždarą Šiaurės Korėją šaltinis, paskelbė valstybės vadovo žinutę su sveikatos linkėjimais D. Trump. 

Nuo D. Trump prezidentavimo pradžios jo ir Kim Jong Un santykiai perėjo daug pokyčių, tačiau malonus Kim pasisakymas leidžia daryti prielaidą, jog Kim Jong Un JAV prezidentą ir jo politiką vertina sąlyginai palankiai, nepaisant buvusių nesutarimų.

Paviešinta informacija taip pat skatina spekuliacijas ir dėl nuspėjamomis tapusių provokacijų. Nors dabartinės žinios leidžia tik daryti prielaidas, yra tikėtina, jog šiuo rinkiminiu laikotarpiu Šiaurės Korėja vykdys mažiau bandymų dėl katastrofų valstybės viduje – lietingasis sezonas šiais metais padarė itin daug žalos, sunaikino nemažai derliaus, sugriovė namų ir kt. Be to, tik prieš pora mėnesių buvo paskleista žinia, jog lyderis Kim Jong Un dėl prastos sveikatos buvo komos būsenoje, o valdžią perėmė jo sesuo Kim Yo Jong. Nors pastarieji gandai nepasitvirtino, sudėtinga situacija ir santykių su D. Trump palaikymas gali paskatinti Šiaurės Korėją sumažinti provokacijas. 

Tačiau yra ir didelė tikimybė, kad Kim Jong Un, matydamas valstybės situaciją, kaip tik suaktyvins provokacijas. Ne kartą pastebėta, kad kritiniais momentais Šiaurės Korėja, siekdama išlaikyti savo poziciją ir priversti JAV bei tarptautinę bendruomenę sumažinti jai sankcijas, padidina raketų bandymų skaičių.

Galima daryti prielaidą, jog tokių veiksmų tikimybė išaugtų, jeigu prezidento postą užimtų Joe Biden. Tai tikėtina, nes, priešingai nei su D. Trump, Kim Jong-Un neturi asmeninio ryšio su J. Biden. Be to, J. Biden būnant viceprezidentu, JAV su JT Saugumo taryba įtvirtino ekonomines sankcijas, turėjusias pakenkti Šiaurės Korėjos ekonomikai ir net 60% sumažinti anglių eksportą.

Taigi žinoma, jog Šiaurės Korėja provokacijas ima didinti JAV rinkimų laikotarpiu, o dabar galimai turi naujų tipų ir galingesnių ginklų bei raketų. Tačiau sąlyginai geri tarpasmeniniai santykiai su D. Trump ir iššūkiai šalies viduje gali šiek tiek pakeisti istorines tendencijas.

Šaltiniai

Skaitykite toliau

Aistė Marija Daubaraitė
Šiaurės Korėja, Mongolija, politika, diplomatija.
  Prenumeruoti
  Pranešti apie
  guest

  2 Komentarų (-ai)
  Naujausi
  Seniausi Populiariausi
  Atsiliepimai
  Peržiūrėti visus komentarus
  ADA
  Svečias
  ADA
  prieš 2 metus

  Netikėtai įdomus straipsnis!

  Lina
  Svečias
  Lina
  prieš 2 metus

  labai įdomus straipsnis. Ačių autorei paliesta tikrai įdomi tema ir pateikta labai įdomiu rakursu – perskaičiau su malonumu.

  Daugiau:Aktualijos