#rašomeGyvenimasKinijaLaosasMianmarasTailandasVietnamas

Auksinis trikampis: atsiradimas ir lokacija

Auksinis trikampis, narkotikai
Heroinas. Nuotraukos autorius: Matthew T Rader

Auksinis trikampis – terminas, kurio sunku nepaminėti kalbant apie narkotikų kultūrą ir istoriją Azijoje. Auksinis trikampis yra glaudžiai susįjęs su narkotikų eksportu Azijoje, ar net visame pasaulyje. Iki pat šių dienų, Auksinis trikampis, yra vienas iš karštųjų, bei problematinių taškų, kuomet kalbame apie narkotikų problemą pasaulyje.

Šiame straipsnyje atskleisime, kas yra tas Auksinis trikampis ir kokia jo istorija. Vėlesniuose šios serijos straipsniuose aptarsime pagrindines grupuotes slypiančias už šio narkotikų verslo, bei kokią reikšmę tai turi aplinkinėms Auksinio trikampio šalims ir visam pasauliui.

Antrasis serijos straipsnis – Auksinis trikampis: yaba tabletės

Kas tas Auksinis trikampis?

Auksiniu trikampiu (angl. Golden Triangle) gali būti vadinamos dvi teritorijos kurių dydžiai ir veikla kardinaliai skiriasi.

Pirmąjį Auksinį trikampį galima vadinti „gražiuoju“, kadangi apie jį nėra vengiama kalbėti su pasididžiavimu ir tai yra turistų lankytinas taškas. Tai yra teritorija pietryčių Azijoje, kur liečiasi trijų šalių sienos – Tailando, Laoso ir Mianmaro. Taip pat čia susikerta dvi upės – Ruak ir Mekong. Toks neeilinis šalių, bei upių susidūrimas pritraukia turistus.

Auksinis trikampis. Ruak ir Mekong upės.
Ruak ir Mekong upių susikirtimas Auksiniame trikampyje. Nuotraukos apačioje Tailandas, centre Mianmaras, dešinėje Laosas. Nuotraukos autorius: 004.Berni.B

Antrasis Auksinis trikampis yra visiškai priešingas pirmąjam. Tai yra beveik milijoną (950 tūkst.) kvadratinių kilometrų užimantis plotas kurį apriboja kalnai ir kiti geografiniai ypatumai. Šiai teritorijai pavadinimą sugalvojo JAV Centrinė žvalgybos agentūra (Lietuvoje dar yra žinoma kaip CŽV (Centrinė žvalgybos valdyba)). Sprendžiat iš to, jog tokia teritorija patraukė JAV Centrinės žvalgybos agentūros dėmesį, galima spręsti, kad čia tikrai vyksta kažkas ypatingo. Šis Auksinis trikampis yra laikomas didžiule problema Azijoje ir didžiulėmis pajėgomis stengiamasi jį sunaikinti, kadangi būtent čia vyksta milžiniška narkotikų gamyba ir eksportas į aplinkines, bei kitas pasaulio šalis.

Auksinis trikampis ir jo teritorija
Auksinis trikampis ir jo teritorija. Originalaus žemėlapio autorius: Cerveaugenie

Vienas iš pagrindinių Auksinio trikampio narkotikų verslo varikliukų – Mianmaras. Pagal 2019 metų duomenis, Mianmaras pasaulyje pagal opiumo gamybą nusileidžia tik Afganistanui. Nepaisant to, Mianmaras yra lyderis pasaulyje pagal metamfetamino gamybą, tiksliau, yaba tabletes.

Kodėl Auksinis trikampis yra būtent čia?

Narkotikų gamybai ir prekybai tokia geografinė teritorija, kaip Auksinis trikampis, yra labai patogi dėl keleto priežasčių:

  • Viena arti kitos yra trijų šalių sienos. Tai reiškia, jog narkotikai gali lengvai pasiekti ne vieną, ne dvi, o tris valstybes dėl mažo atstumo tarp jų. Taip pat yra išnaudojami skirtingi baudžiamieji įstatymai tarp šalių, todėl narkotikų gamintojams ar prekeiviams yra lengviau slapstytis nuo policijos, ar manipuliuoti skirtingais įstatymais.
  • Susikertančios Ruak ir Mekong upės atlieka gynybinę ir transportavimo funkcijas. Narkotikai gali būti gabenami laivais ar valtimis. Taipogi pastebėti upe atvykstančią policiją yra paprasta, kadangi policijai nėra daug būdų užsimaskuoti ar pasislėpti.
  • Aplink Auksinį trikampį esanti teritorija yra kalnuota. Dar viena labai reikšminga detalė kodėl Auksinio trikampio geografinė teritorija yra labai patogi – aplink esantys kalnai taip pat atlieka gynybinę funkciją. Nežinant vietinių žmonių pramintų takų, yra sunku naviguotis ir pasiekti norimus taškus kalnų teritorijoje, kas apsunkina policijos misijas.
  • Pati teritorija yra miškinga. Nuo senų laikų įsitikinta, jog viena iš patogiausių maskavimuisi aplinkų, yra miškai. Tai narkotikų gamintojams leidžia gamyklas įkurti tankiuose miškuose kurių skraidantys dronai nepastebi dėl vešlios augalijos, o policijai vėl gi nežinant pramintų takų – būna sunku praeiti.

Kas davė pradžią Auksiniam trikampiui?

Opijaus vartojimo kultūra Azijoje, ypatingai Kinijoje, išgyveno daug skirtingų etapų. Atsiradęs kaip rekreacinis-medicininis prieparatas, opijus greitai paplito Kinijos teritorijoje, tačiau buvo uždraustas. Tas pats opijus buvo iškeltas kaip pretekstas dviems karams pavadintais Opijaus karais. Laikui bėgant buvo siekiama sunaikinti opijaus vartojimo kultūrą Kinijoje, kadangi buvo aišku, jog būtent opijus Kinijai atnešė „juodžiausius“ laikus ir pradėjo „pažeminimo šimtmetį“.

1950-aisais metais, Kinijos valdžią jau stipriai į rankas paėmus Kinijos komunistų partijai ir jos lyderiui Mao Zedongui, buvo nuspręsta griežtai naikinti opijaus kultūrą – ištisi opijaus laukai buvo deginami, platintojai baudžiami, o vartotojai buvo privalomai siunčiami gydytis nuo priklausomybės opioidams. Nepaisant to, ne vieną šimtmetį Kinijos kultūros dalimi buvęs opijus, taip paprastai negalėjo dingti iš visuomenės akiračio, kadangi daliai žmonių tai buvo vienintelis pinigų prasimanymo būdas.

Aguona iš kurios bus išgaunamas opiumas, o kažkada ir opijus. Šaltinis: pixabay

Tame pačiame XX a. 6 dešimtmetyje opijaus kultūra persiorientavo į Kinijos pietus, kur, galima teigti, buvo mažiau policijos ir valdžios akių. Tame pačiame dešimtmetyje Irane taip pat buvo uždrausti aguonų laukai, todėl mažejant gamybai – opijaus paklausa kilo. Galima teigti, jog pagrindinė priežastis kodėl atsirado Auksinis trikampis, yra ta, kad Kinijos komunistų partijai nepavyko (kas turbūt ir nėra labai realu) sustabdyti visų asmenų susįjusių su opijaus vartojimo plėtra.

Toks naujas susibūrimas Kinijos pietuose reiškė Auksinio trikampio pradžią. Pradžią, kuri jau virš 60 metų yra vienas iš karščiausių narkotikų gamybos ir eksporto taškų pasaulyje.

Skaitykite toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:#rašome