#rašomeEkonomikaKinijaLaosasMianmarasTailandasVietnamas

Auksinis trikampis: yaba tabletės

Yaba tabletės
Yaba tabletės. Fotografijos autorius: Labib_ittihadul. Licenzijuota pagal:CC BY 2.0

Auksinis trikampis – terminas, kurio sunku nepaminėti kalbant apie narkotikų kultūrą ir istoriją Azijoje. Auksinis trikampis yra glaudžiai susįjęs su narkotikų eksportu Azijoje ir net visame pasaulyje. Iki pat šių dienų, Auksinis trikampis, yra vienas iš karštųjų, bei problematinių taškų, kuomet kalbame apie narkotikų, kaip heroinas ar yaba tabletės, problemą pasaulyje.

Pirmajame šios serijos straipsnyje Jus supažindinome su Auksinio trikampio atsiradimo istorija ir vieta. Antrajame šios serijos straipsnyje atskleisime, kas yra vienas iš pagrindinių narkotikų gaminamų Auksiniame trikampyje. Vėlesniuose šios serijos straipsniuose aptarsime pagrindines grupuotes slypiančias už šio narkotikų verslo, bei kokią reikšmę tai turi aplinkinėms Auksinio trikampio šalims ir visam pasauliui.

Kas tos yaba tabletės?

Yaba tablečių pavadinimas yra kilęs iš tailandiečių kalbos žodžio Yāb̂ā (tailand. ยาบ้า) kas išvertus pažodžiui reikštų „pamišusį, beprotį narkotiką“. Tiesa, tai nėra vienintelis pavadinimas šiam narkotikui.

  • Tailande narkotikas taip pat buvo vadinimas Yā m̂ā (tailand. ยาม้า) kas pažodžiui reiškia „arklių vaistai“.
  • Kitas pavadinimas – ya-khayan, tiesa, šis pavadinimas yra vartojamas rečiau. Pažodžiui pavadinimas reiškia „kruopštumo, sunkaus darbo tabletė“.
  • Mianmare narkotikas kartais vadinamas kyethi, kas reiškia „mygtuką“ ar „sagą“.
  • Šiaurės Tailande sutinkamas chocalee pavadinimas kas skamba kažkiek panašiai į chocolate, anglišką žodį šokoladui. Pavadinimas kildinamas iš to, jog Yaba tabletės po vartojimo palieka burnoje saldų skonį primenantį šokoladą.

Esą daugybės kitų pavadinimų šiam narkotikui, tačiau turbūt net nėra įmanoma atsekti ir įvardinti visų šių pavadinimų. To priežastis paprasta – gatvėse narkotikams gimsta nauji vardai tam, kad policijai būtų sunkiau suprasti apie ką eina kalba.

Bet kuriuo atveju, žvelgiant į yaba tablečių pavadinimų vertimus pažodžiui, iškyla įspūdis, jog šis narkotikas tikrai nėra atpalaiduojantis ar suteikiantis palaimą, kas yra tiesa.

Yaba tablečių poveikis ir grėsmė

Tabletės yra gaminamos iš metamfetamino ir kofeino mišinio. Yaba paprastai vartojamos per burną, tiesiog jas suvalgant. Tiesa, vartojant tabletes per burną, poveikis pajuntamas per 15-30 minučių. Kitas yaba vartojimo būdas yra vadinamas „drakonų gaudymu“. Tabletė yra kaitinama ir jos skleidžiami garai yra įkvėpiami. Taip vartojant yaba, efektas pajuntamas per mažiau nei 20 sekundžių.

Tabletės poveikis panašus į metamfetamino be priemaišų. Pasak Bangladeše dirbančio psichiatro daktaro Ashique Selim, – „Tampi socialesniu asmeniu. Daug labiau mėgaujiesi muzika, cigaretėmis, seksu… Daug labiau savimi pasitiki, turi daug daugiau jėgų ir gali nemiegoti išties ilgai.“

Yaba tabletės
Yaba tabletės. Fotografijos autorius: Yaba-Smoker.

Būtent nemiga, kurią sukelia kofeinas, gali būti laikoma vienu iš pavojingesnių yaba tabletės poveikių. Vienas iš priklausomybę yaba tabletėms turinčių asmenų, Mohamedas, pasakojo, jog „…nemiegojau septynias, aštuonias, net 10 parų iš eilės. Vartojau yaba ryte, per pietus ir vakare prieš darbą. Po naktinės darbo pamainos neidavau miegoti, o tiesiog kartojau vartojimo ciklą“. Toks organizmo alinimas atsisakant miego dažnai būna mirties priežastimi.

…nemiegojau septynias, aštuonias, net 10 parų iš eilės…

Aišku, nemiga nėra vienintelė rizika. Plaučių ir kepenų ligos, ilgą laiką išliekančios haliucinacijos ir paranojos priepuoliai. Dažna haliucinacija pasireiškianti metamfetamino vartotojams, įskaitant ir yaba vartotojus, yra „vabalų“ haliucinacija. Vartotojams haliucinacijos metu atrodo, jog po jų oda ropoja vabalai, todėl natūraliai asmuo siekia jų atsikratyti. Dažniausiai tai baigiasi giliomis drąskymų žaizdomis, tačiau yra užfiksuota atvejų kuomet asmuo „baidydamas“ vabalus nuo savęs, nusipjauna savo galūnes.

Yaba tablečių istorija

Norint suprasti yaba tablečių atsiradimą ir istoriją, būtina išskirti vieną iš tabletės sudedamųjų dalių – metamfetaminą ir jo pirmtaką – amfetaminą. Abi cheminės medžiagos yra labai panašios savo sudėtimi, tačiau metamfetaminas yra laikomas pavojingesniu ir turinčiu stipresnį poveikį.

Pirmą kart amfetaminas buvo pagamintas Vokietijoje, 1887-aisiais metais. Po septynerių metų, 1893-aisiais metais, japonų chemikas Nagai Nagayoshi labaratorinėmis sąlygomis išgavo metamfetaminą, kuris būdavo dalinamas fabrikų darbuotojams Japonijoje. Veiksmingumas buvo akivaizdus, darbuotojai galėjo dirbti ilgesnes pamainas ir efektyvumas išaugo.

Abi medžiagos išpopuliarėjo Antrojo Pasaulinio karo metais Pervitin vardu. Tai buvo tabletės pagamintos iš metamfetamino ir jas vartojo nacistinės Vokietijos kariai, tam, kad būtų budresni. Po keletos metų buvo nuspręsta nutraukti šių tablečių tiekimą kariams, kadangi jiems išsivystė priklausomybė narkotikui ir prasidėjo problemos su karių sveikata, paklusnumu ir bendra psichine savijauta.

Yaba tabletės
Dežutė su Pervitin tabletėmis. Fotografijos autorius:Jan Wellen

Yaba tablečių populiarumo augimas

Bet kuriuo atveju, kalbos apie tabletes, kurios tau suteikia nematytų jėgų, nedingo ir pradėjo plisti per pasaulį. Yaba tabletės ir amfetamino-metamfetamino gaminiai 1970-aisais metais jau buvo uždrausti Tailande. Iki tol tabletės buvo parduodamos degalinėse ir jas dažniausiai vartodavo ilgų reisų vairuotojai dėl lygiai to pačio – žvalumo ir budrumo efekto. Nepaisant šio efekto, Tailando valdžia nusprendė šias tabletes uždrausti, nes akivaizdžiai pradėjo daugėti tragiškų incidentų kuriuose avarijų kaltininkai buvo asmenys kurie ilgai vairavo.

Tailandietiškas yaba tablečių pažodinis vertimas, „arklių vaistai“, taip pat nėra atsitiktinis. 1990-aisiais metais Tailande šiomis tabletėmis buvo girdomi darbiniai arkliai. Neaišku, kaip yaba tabletės atsiliepė arklių sveikatai, tačiau poveikis būdavo pastebimas greitai ir gyvulių darbingumas išties išaugdavo.

Sudėjus faktus, jog tabletės jau buvo uždraustos, o jų paklausa augo, natūraliai turėjo atsirasti gamintojai ir pasiūla. Spėjama, jog pirmi tuo užsiimti nusprendė Mianmaro „tamsiojo pasaulio“ atstovai, kurie dabar jau be abejonių yra lyderiai pasaulyje. Iki tol užsiėmę heroino ir kitų opioidų gavyba ir gamyba, jie 1990-ųjų gale nusprendė persiorientuoti į metamfetamino ir yaba tablečių gamybą.

Kodėl buvo pasirinkta gaminti yaba tabletes?

Priežastis kodėl buvo nuspręsta išbandyti yaba tablečių gamybą, apart atsiradusios paklausos, buvo ta, jog metamfetamino gamyba yra žymiai paprastesnė lyginant su opioidų. Problemų su aguonų auginimu yra daug: būtini dideli žemės plotai; reikalingas netoliese esantis vandens šaltinis; net ir radus milžiniškus laisvus žemės plotus, labai realu, jog jie greitai bus išnaudoti ir neliks vietos tolimesnei plėtrai.

Tuo tarpu su metamfetaminu viskas yra daug paprasčiau – gamyba vyksta labaratorijoje kuriai tėra reikalinga technika. Turbūt nenuostabu, jog gauti norimą įrangą nėra sudėtinga, kuomet viena iš Mianmaro kaimynių yra Kinija. Kitas milžiniškas metamfetamino/yaba tablečių labaratorijų privalumas – nepastebimumas. Labaratorijos yra statomos tarp tankių medžių ir sunkiai pasiekiamose vietose, tam, kad būtų sunku jas pastebėti. Tuo tarpu aguonų laukas yra lengviai pastebimas naudojantis dronais ar kita oro technika.

Aguonos
Aguonos. Fotografijos autorius: United Nations Photo. Licenzijuota pagal: CC BY-NC -ND 2.0

Yaba tabletės šiandien

Metamfetamino gaminiai ir pačios yaba tabletės greitai tapo nepageidaujamos Tailande ir aplinkinėse šalyse, tačiau paklausa išliko. Prieš pat XXI a. pradžią yaba vėl pradėjo populiarėti, tačiau šįkart pagrinde populiarėjo tarp sunkiai dirbančių žmonių. Tailande viena tokia tabletė kainavo apie 10 tailandietiškų batų (apie 15-20 euro centų), tačiau jos efektas leisdavo darbuotojams lengvai dirbti keletą viršvalandžių, už kuriuos kartais būdavo apmokama daugiau nei už pilną darbo dieną. 2003-aisais metais Tailando valdžia jau suprato, jog yaba vartojimo problema yra išties didelė ir paskelbė kovą su šiuo narkotiku.

Logiška, jog prasidėjus griežtesnei narkotikų kontrolės kampanijai Tailande ir aplinkinėse šalyse, yaba tablečių kaina pradėjo kilti. Per keletą metų yaba tabletės pabrango nuo 10 tailandietiškų batų iki maždaug 300 tailandietiškų batų (maždaug 7 eurai) už tabletę. Tiesa, šiuo metu kainos svyruoja tarp 2-5 eurų už tabletę.

Kaip jau buvo minėta, absoliutūs lyderiai šių tablečių gamyboje yra Mianmaro „verslininkai“. Labai realus spėjimas, jog būtent narkotinės medžiagos, yaba tabletės ir heroinas, yra pagrindiniai Mianmaro eksportuojami produktai. Spėjama, jog 2018 metais iš Mianmaro buvo eksportuota yaba tablečių už 12-16 mlrd. eurų. Tuo tarpu legalių prekių 2018-aisais metais buvo eksportuota už maždaug 12.5 mlrd. eurų.

Yaba tablečių gamybos apimtys ir prevencija

Yaba tablečių gamyba vyksta įspūdingu greičiu – vienoje labaratorijoje per valandą galima pagaminti apie 10 tūkst. yaba tablečių. Bendrai per metus Mianmare yra pagaminama apie 2 mlrd. yaba tablečių, apytiksliai 30 tablečių kas sekundę. Prisiminus, jog įprastai gatvėje viena tabletė kainuoja iki 5 eurų, galima suprasti, jog kalbame apie tikrai milžiniškus pinigus.

Tiesa, tikrai nevisos pagamintos yaba tabletės pasiekia gatves ir vartotojus. Mianmaro valdžia pateikia duomenis, jog pastarieji metai yra vis sėkmingesni stabdant tablečių eksportą. 2016-aisais metais buvo konfiskuota apie 300 mln. tablečių, 2017-aisis – 450 mln., 2018-aisais – virš 700 mln.. Nors šie skaičiai turėtų nuteikti optimistiškai, jie taip pat reiškia, jog nepaisant konfiskuojamų tablečių, eksportas vis auga.

Kontrabandininkai vengdami nesėkmingo kolegų likimo, renkasi naujas vietas per kurias tabletės palieka Mianmarą, o tai reiškia, jog yaba tabletės pasiekia vis daugiau šalių. Neįskaitant Auksinio trikampio šalių ir Kinijos, yra mažiausiai 17 mln. žmonių kurie yra priklausomi nuo yaba tablečių kitose šalyse kaip Naujoji Zelandija, Filipinai, net Pietų Korėja.

Kodėl tai tęsiasi?

Matant situaciją, jog vyksta milžiniški „juodieji“ pirkimai-pardavimai ir yra griaunami žmonių gyvenimai, gali kilti natūralus klausimas – kodėl tai tęsiasi ir ką veikia Mianmaro valdžia ir teisėsauga? Pasaulyje esą daugybė pavyzdžių, kuomet atsiradus problemų su vienos ar kitos narkotinės medžiagos eksportu-importu. buvo vykdomos reformos ir įvairios kampanijos.

Problema ir atsakymas į šį klausimą slypi tame, jog yaba tabletės ir narkotikų gamyba, Mianmarui yra gyvybiškai svarbūs. Viskas vyksta dėl jau virš 70 metų besitęsiančio vidinio konflikto šalyje. Bet kuriuo atveju, apie tai – kitame šios serijos straipsnyje.

Skaityti toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:#rašome