
Ketvirtadienį Australijos gynybos ministerija apkaltino Kinijos karinio jūrų laivyno laivą lazeriu šviečiant į Australijos karo lėktuvą. Ministerija teigia, jog šis lazeris buvo „karinio lygio“ ir galėjo sukelti nesaugią karinę situaciją.
Australijos reakcija ir šalių santykiai
Švietimas lazeriu buvo pastebėtas ketvirtadienio metu, kai Kinijos laivas plaukė Arafuros jūroje prie šiaurinės Australijos. Būtent šis laivas ir apšvietė Australijos karo lėktuvą. Nors Australijos gynybos ministerija jau išleido oficialų pareiškimą, Kinija įvykio vis dar nepakomentavo.
Tokie kaltinimai Kinijai pareikšti ne pirmąjį kartą. 2018 metais JAV apkaltino Kiniją nukreipus lazerius į savo pilotus iš Džibučio bazės rytų Afrikoje. Kinija tokius kaltinimus pavadino „neatitinkančiais faktų“ ir liepė JAV neteikti nepagrįstų kaltinimų.
Australijos ir Kinijos santykiai pastaraisiais metais tapo gana įtempti dėl kelių skirtingų nesutarimų. Dėl pablogėjusių santykių Australija uždraudė Kinijos telekomunikacijų milžinei „Huawei“ kurti Australijos technologijų infrastruktūrą, kol Pekinas savo ruožtu įspėjo studentus ir turistus nevykti į Australiją, nurodydamas rasistinius incidentus, susijusius su pandemija.
Kalbėdama apie incidentą, Ministerija taip pat teigė, jog:
„Tokie veiksmai gali kelti pavojų gyvybei. Griežtai smerkiame neprofesionalų ir nesaugų karinį elgesį“.
Šis nutikimas taip pat nėra pirmasis, kadangi Australijos žiniasklaida jau ne pirmą kartą praneša apie tokį švietimą lazeriais. Australijos gynybos departamentas nurodė, kad lėktuvas į kurį buvo nusitaikyta buvo „Boeing P-8A Poseidon“ – jūrų patrulinis orlaivis, aprūpintas ginklų sistemomis ir jutikliais povandeniniams laivams aptikti.
Australijos, JK ir JAV aljansas
Santykiai dar labiau pablogėjo rugsėji, po naujojo saugumo aljanso tarp Australijos, Jungtinės Karalystės ir JAV. Kinija teigia, jog toks aljansas rizikuoja „smarkiai pakenkti regioninei taikai… ir sustiprinti ginklavimosi varžybas“.
Pagal aljanso susitarimą JAV ir JK suteiks Australijai technologiją branduoliniams povandeniniams laivams statyti. Tai plačiai vertinama kaip pastangos atremti Kinijos įtaką Pietų Kinijos jūroje.
Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijian kritikuodamas šį aljansą, pavadino šį „pasenusiu Šaltojo karo… mentalitetu“ bei perspėjo, kad trys šalys, kurios yra šio susitarimo dalimi, „kenkia savo interesams“.
Tuo metu bendras šalių pranešimas apie susitarimą teigė, jog:
„Tai yra istorinė galimybė trims tautoms su bendraminčiais sąjungininkais ir partneriais apsaugoti bendras vertybes ir skatinti saugumą bei klestėjimą Indo-Ramiojo vandenyno regione“.