JaponijaKultūra ir menas

Beveik 18 m aukštį siekiantis robotas-Gundamas atgyja

Gundamas
Gundamo modelis. Fotograijos autorius: shibuya246. Licencijuota pagal CC BY-NC 2.0 licenciją

Gundamas (jap. ガンダム Gandamu; angl. Gundam) – viena sėkmingiausių Japonijos animacinės mokslinės fantastikos frančizių. Išgalvoto pasaulio pagrindiniai veikėjai – Gundamai, dar žinomi kaip mechos (angl. mecha), kuriuos valdo žmonės ir naudoja juos kovoms. 1979-aisais metais prasidėjusi Gundamų frančizė iki šių dienų yra svarbi Japonijos popkultūros dalis.

Gundamas RX-78-2 atgyja

Vienas iš pagrindinių ir žinomiausių frančizės mecha – Gundamas pavadinimu „RX-78-2“. Šių metų spalio mėnesį, Jokohamos mieste (jap. 横浜, Yokohama), buvo planuojama atidaryti milžinišką pramogų parką pavadinimu „Gundamų Gamykla – Jokohama“ (angl. Gundam Factory Yokohama). Vienas pagrindinių ir įspūdingiausių radinių parke – 18 metrų aukščio ir beveik 25 tūkst. kg. sveriantis „RX-78-2“ modelis. Įspūdingų gabaritų robotas gali kalbėti, vaikščioti, net judinti pirštus! Gaila, tačiau nežinia kada visi galės pasidžiaugti šiuo robotu iš arti – „Gundamų Gamykla Jokohama“ atidarymas buvo nukeltas dėl Koronaviruso pandemijos.

Žemiau kviečiame pažvelgti į Gundamo „RX-78-2“ judesius ir plačiau susipažinti su Gundamų įtaka Japonijos kultūrai.

Gundamų frančizės pradžia

Kaip jau minėjome, Gundamų frančizė Japonijoje televizijos ekranuose pirmą kart pasirodė 1979-aisais. TV animacija pavadinimu „Mobile Suit Gundam“ (機動戦士ガンダム, Kidō Senshi Gandamu) buvo visiškai nesėkminga ir buvo atšaukta iš televizijos dėl žemų reitingų ir mažo populiarumo.

1980-aisais kompanija „Bandai“ gavo teises gaminti žaislinius Gundamų modelius. Iki tol, kita kompanija „Clover“ gamino standartinius žaislinius modelius – „nusiperki ir žaidi“. Kompanija „Bandai“ į rinką atėjo su kitu sprendimu – vietoje jau pagamintų žaislų, klientams buvo parduodamos žaislų dalys su kuriomis jie turėjo patys susikonstruoti robotą-Gundamą. Toks kompanijos sprendimas reiškė, jog šiuo produktu daug labiau susidomėjo paaugliai ir suaugę žmonės. Visa kita – istorija. Konstruojami Gundamų modeliai tapo žinomi kaip „Gunpla“, animacija „Mobile Suit Gundam“ grįžo į televiziją, ir toliau viskas tęsiasi dar iki dabar.

Gundamų frančizės atspindys Japonijos gyvenime

2019-ųjų metų duomenimis, Gundamų frančizė yra visų laikų 16-ta daugiausiai pelno atnešusi medijos frančizė. Bendros visos frančizės pajamos yra 23 mlrd. eurų. Teigiama, jog per visą frančizės gyvavimo laikotarpį „Gunpla“ modelių buvo parduota tiek daug, kad dabar būtų galima išdalinti po 10 jų kiekvienam Japonijos gyventojui ir vargu rastumėte jaunesnį nei 40 metų amžiaus Japonijos gyventoją kuris nebūtų matęs ar girėjęs apie Gundamų frančizę.

Skaityti toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Japonija