LaosasPolitika

Bomba šalyje kas 8 minutes: Laoso istorija

Bombos Laose
Nesprogusi kasetinė bomba Laose. Autorius: Seabifar

Įsivaizduokite, jog gyvenate Laose. Veiksmas vyksta Vietnamo karo metais – tarp 1964-ųjų ir 1973-iųjų. Šalyje, kuri yra kiek daugiau nei 3 kartus didesnė už Lietuvą (236,800 km² ir 65,300 km²). Jums beskaitant šį straipsnį, buvo pranešta, jog šalyje tik ką buvo numesta bomba. Atrodo, jog faktas, kad šalyje buvo numesta bomba yra ganėtinai baisus, tačiau antra bomba numetama po aštuonių minučių nuo pirmosios. Trečioji bomba po dar tiek pat laiko, ir tai pastoviai tęsiasi. Tai nėra vieną dieną trunkantis šalies bombardavimas, o tiksliau ir ne metus. Laose toks borbardavimas, po bombą kas aštuonias minutes, vyko viso Vietnamo karo metu – beveik 10 metų.

Faktas, jog bombos nebuvo sinchronizuotai, it laikrodžio mechanizmas, metamos kas aštuonias minutes, tačiau Vietnamo karo metais Laoso žemę pasiekė virš 270 milijonų bombų. Iki 2015 metų buvo suskaičiuota virš 30 tūkst. asmenų žuvusių dėl bombų ir virš 20 tūkst. sužeistų. It Laosui būtų neužtekę siaubingų dešimties bombardavimo metų, daugiau nei ketvirtadalis bombų (apie 75 mln.) nesprogo numestos. Tai reiškia, jog bombų grėsmė liko ir po karo. Praėjus daugiau nei 40 metų po karo pabaigos bombos dar vis pavojingos. Vien 2015 metais, 8 asmenys žuvo ir 34 liko sužeisti dėl užsilikusių ir sunkiai pastebimų bombų.

Priežastis, kodėl Laosas iki dabar vargsta su bombų pašalinimu yra ta, jog pagrinde buvo naudojamos kasetinės (angl. cluster) bombos. Pagal savo veikimo principą šios bombos po pirmojo sprogimo „išbarsto“ mažesnes bombas, kurios turi mažiau detonacinės galios, tačiau dėl didelio jų skaičiaus mažame plote yra tiek pat pavojingos. Mažosios bombos yra maždaug teniso kamuoliuko dydžio, tačiau pakankamai galingos, jog suluošintų ar net atimtų asmens gyvybę.

Kasetinė bomba
Asociatyvinė nuotrauka. Kasetinė (klasterinė) bomba. Šaltinis: Historic American Engineering Record, Library of Congress

Slaptasis karas

Visas šias bombas numetė JAV oro pajėgos karo, pavadinto, Slaptuoju karu, metu. Pranešama, jog JAV atliko virš 580 tūkstančių bombardavimo misijų Laoso erdvėje ir bendras išmestų bombų svoris yra maždaug apie du milijonai tonų kilogramų. Karas pavadintas Slaptuoju todėl, jog JAV niekada garsiai nepasiskelbė apie dalyvavimą kare ir absoliuti dauguma JAV gyventojų nežinojo apie šį karą. Kita priežastis yra ta, jog šis karas buvo nustelbtas Vietnamo karo – plačiai medijoje skambėjusio karo, todėl retkarčiais Laose vykęs Slaptasis karas yra net gi priskiriamas prie Vietnamo karo.

Sunku suvokti tokio mąsto bombardavimą šalyje kuris truko dešimt metų. Džiugu, jog šiuolaikinėmis kainomis, tokia misija JAV kainuotų virš 3 mlrd. JAV dolerių, todėl vargu kokia nors valstybė ryžtųsi tokiam veiksmui. O grįžtant prie įsivaizduojamos situacijos, jog gyvenate Laose 1964-1973 metais, tai žinokite, jog kol Jūs skaitėte šį straipsnį, Jūsų valstybėje buvo numesta dar bent viena bomba.

Skaitykite daugiau:

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Laosas