
Rugsėjo 8-9 dienomis „Twitter“ platformoje pačiais populiariausias tapo du kiek keisti raktažodžiai – #CancelKorea ir #ApologizeKorea. Per parą laiko šie raktažodžiai „Twitter“ platformoje buvo paminėti daugiau nei 350 tūkstančių kartų. Kas atsitiko, jog korėjiečių yra prašoma atsiprašyti, ar net yra siekiama juos „atšaukti“?
Šį reiškinį galima, o galbūt net ir būtina, apžvelgti per dviejų laikotarpių prizmę: tai, kas įvyko dabar, ir kokios yra istorinės šios problemos ištakos.
2020-ųjų metų rugsėjo mėnesio „incidentas“ sukėlęs #CancelKorea bangą
Trumpai tariant: dėl vieno esminio komentaro „TikTok“ vaizdo įrašų platformoje, filipiniečiai reikalauja, jog korėjiečiai atsiprašytų.
Pagrindinė šio „incidento“ žvaigždė – Bella Poarch. Devyniolikmetė filipinietė, nuomonės formuotoja turinti virš 15 mln. sekėjų „TikTok“ vaizdo įrašų platformoje, ir virš 2 mln. sekėjų „Instagram“ socialiniame tinkle. Viename iš pastarųjų Bella Poarch video įrašų buvo pastebėta įdomi detalė – tatuiruotė ant merginos rankos, kurioje yra matoma Tekančios saulės vėliava (angl. Rising Sun Flag) (jap. 旭日 旗, Kyokujitsu-ki).

1868-1945 metais Tekančios saulės vėliavą naudojo Imperialistinė Japonijos armija. O ši vėliava XXI a. jau yra matoma kontraversiškai, ypač Rytų Azijoje, o ypatingai – Pietų Korėjoje. Pagrindinė to priežastis – Japonijos veiksmai Antrojo Pasaulinio karo metais, kurie daugeliui Japonijos kaimynų nebuvo malonūs. Pietų Korėjai ši vėliava neša ypatingai neigiamus jausmus dėl praeityje įvykusios Korėjos kolonizacijos ir Japonijos atliktų nusikaltimų prieš Korėjos žmones.
Grįžkime prie šių dienų aktualijų. Po tuo pačiu Bella Poarch vaizdo įrašu pasipylė komentarai, kuriuose buvo spekuliuojama ar matoma tatuiruotė išties yra Tekančios saulės vėliava. Dalis komentatorių jau buvo įsitikinę, jog tai tikrai yra ta pati vėliava, ir iškart klausė merginos – ar ji žino ką reiškia jos tatuiruotė. Pati Bella Poarch, kaip ji teigė, nenutuokdama pasidalino savo tatuiruotės nuotrauka su kitais. Mergina sakė, jog ji tiesiog buvo įkvėpta JAV dainininkės Jhené Aiko tatuiruotės (kuri taip pat buvo sutikta kritiškai).

Bella Poarch pareiškė, jog iki dabar nežinojo ką reiškia šis, Tekančios saulės vėliavos fragmentas, ir pasižadėjo, jog tatuiruotę redaguos arba pašalins. Taip pat davė pažadą, jog skleis žinią kitiems apie tai, ką gali reiškti ši vėliava. Didžioji dalis komentatorių apsidžiaugė „TikTok“ vaizdo įrašų kūrėjos supratingumu ir padėkojo jai už supratimą. Atrodytų, jog čia istorija ir galėtų baigtis, tačiau dar iki dabar neatskleidėme, kodėl gi #CancelKorea populiarėja.
„Šaukštas deguto ir …#CancelKorea“
Išties, kaip sakoma lietuvių patarlėje: „šaukštas deguto statinę medaus pagadina“. Tarp komentarų kuriuose Bellai Poarch buvo dėkojamą už supratingumą, atsirado ir keletas negatyvių komentarų kurie užvirė šį visą skandalą. Mažai daliai komentatorių iš Pietų Korėjos Bellos Poarch atsiprašymo neužteko, todėl prasidėjo švaistymasis nemaloniomis replikomis. Prieš merginą buvo naudojamos įvairios necenzūrinės frazės, tačiau viskas daug labiau surimtėjo kuomet komentatoriai pradėjo teigti, jog visi Filipinų gyventojai yra lygiai tiek pat neišsilavinę ir kvaili, kiek pati Bella Poarch.

Neturėtų būti nuostabu, jog filipiniečiai pamatę tokius komentarus iš korėjiečių, nusprendė netylėti ir veikti. „Twitter“ platformoje prasidėjo žinučių antplūdis kuriose rodoma, jog Filipinai turėtų būti svarbūs Pietų Korėjai ir šalių gyventojai neturėtų tarpusavyje švaistytis tokiais neapykantos kupinais komentarais. Tarp pagrindinių faktų yra minima tai, jog Filipinų gyentojai žino praeitį ir yra išsilavinę, kadangi nėra pamiršę Korėjos karo vykusio 1950-1953-aisiais metais, kuriame Filipinai buvo Pietų Korėjos sąjungininkai. Kitas faktas yra tas, jog viena iš didžiausių pasaulyje „KPop“ fanų bendruomenių yra būtent Filipinuose – tai reiškia, jog filipiniečiai prisideda prie Pietų Korėjos ekonomikos. Aišku, visos šios žinutės turi #CancelKorea ar #ApologizeKorea raktažodžius.
Situacija išties yra labai įdomi. Vienas asmuo nežinojo simbolikos reikšmės, kiti persistengė komentuodami, ir tai sukėlė milžinišką nepasitenkinimų audrą. Belieka tikėtis, jog šis internetinis konfliktas tarp abiejų pusių išsispręs taikiai. Taip pat šis incidentas parodo, jog praeitis yra labai svarbi. Kaip yra pasakęs JAV mokslininkas Carl Sagan: „Privalu žinoti praeitį, tam, kad suprastum dabartį“.
Skaitykite toliau
- Coconuts, Filipiniečiai sako #ApologizeKorea nes Bella Poarch buvo pavadinta kvaila ir neišsilavinusia, 2020.
- ABS CBN News, #ApologizeKorea? Ką sako filipiniečiai?, 2020.
- Manila Bulletin, Kodėl #ApologizeKorea populiarėja?, 2020.
- Tolimieji, Klaas Haijtema – 3 mėnesiai kalėjimo Mianmare už atjungtą stiprintuvą