KinijaMokslas ir IT

„Chang’e-5”: Kinijos zondas sėkmingai nusileido Mėnulyje

Mėnulis, misija Chang'e-5
Fotografija - Bruno Scramgnon, Pexels.

Vėlų antradienio vakarą Kinijos žiniasklaida pranešė apie sėkmingą zondo „Chang‘e-5“ nusileidimą ant Mėnulio paviršiaus.

Dar lapkričio 24 d. startavusi misija pasiekė sekantį etapą, kuomet bepilotis erdvėlaivis buvo nutupdytas Mėnulyje, gruodžio 1 d. 23:11 Kinijos laiku.

Ši misija yra skirta į Žemę pargabenti apie 2 kilogramus uolienų iš mūsų planetos palydovo Mėnulio. Iš naujausių uolienų pavyzdžių tikimasi sužinoti daugiau apie Mėnulį bei apie mus supančią Saulės sistemą.

Misijos metu bus bandoma gauti dviejų tipų uolienų pavyzdžių. Tai nuo mėnulio paviršiaus surinktos uolienos ir pavyzdžiai, išgauti įsigręžus kiek giliau, nei mėnulio paviršius.

Pagal planą, surinkus reikiamą kiekį uolienų pavyzdžių, jos turėtų būti patalpintos į kapsulę, išsiųstos atgal Žemės link ir turėtų nusileisti Kinijos valdomame Vidinės Mongolijos autonominiame regione.

Sėkmės atveju, Kinija bus trečioji valstybė, kuri iš Mėnulio pargabeno uolienų pavyzdžių atgal į Žemę. Pirmosios dvi buvo JAV ir tuometinė Sovietų Sąjunga, kurios tai padarė Apollo bei Luna kosmoso programų metu.

Dar tik startavus šiai misijai, apie ją NASA pasidalino įrašu savo „Twitter“ paskyroje. Savo žinutėje NASA tikisi, jog Kinija pasidalins iš šios misijos gautais duomenimis su mokslo bendruomene visame pasaulyje.

„Chang‘e-5“ misija buvo planuota dar 2017 metais, tačiau buvo atidėta dėl „Long March 5“ pavadinimą turinčio variklio gedimo.

Nors ir Kinija iki šiol nėra pargabenus mėnulio uolienų pavyzdžių į Žemės paviršių, tačiau tai nėra pirmasis kartas, kuomet Kinijai pavyko nutupdyti bepilotį erdvėlaivį Mėnulio paviršiuje. Kinijai tai yra pavykę jau porą kartų – „Chang‘e-3“ ir „Chang‘e-4“  misijų metu 2013 ir 2019 metais.

Įdomu ir tai, jog ši, kaip ir prieš tai buvusios Kinijos Mėnulio tyrinėjimo misijos yra pavadintos kinų mitologinės deivės Čangės ( kin. 嫦娥 Cháng‘é) vardu, apie kurią galite daugiau paskaityti ČIA.

Skaitykite toliau:

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Kinija