EkonomikaKinija

Daryl Morey žinutė NBA kainavusi virš 150 mln. JAV dolerių

Hjustono "Rockets" generalinis direktorius Daryl Morey
Daryl Morey. Nuotraukos autorius: research451

Jau rašėme, jog 2002-aisiais metais tarp NBA (angl. National Basketball Association) krepšinio lygos ir Kinijos užsimezgė kontaktas. Viena iš NBA komandų, Hjustono „Rockets“, 2002-ųjų metų NBA naujokų biržoje, į savo komandos sudėtį pasikvietė milžiną iš Kinijos – Yao Mingą. Lyg tol pagrindinėse JAV krepšinio pirmenybėse buvo debiutavęs tik vienas kinas, todėl nenuostabu, jog didžiulio susidomėjimo NBA iš kinų pusės nebuvo. Tačiau kaip ir buvo paminėta, viskas pasikeitė kuomet į NBA atėjo Yao Mingas. NBA sėkmingai prisiviliojo Kinijos žiūrovų rinką ir prasidėjo ilgai trukusi draugystė ir bendradarbiavimas, kuris truko beveik du dešimtmečius. Nepaisant to, 2019-ų metų spalio 4-tą dieną, Hjustono „Rockets“ generalinis direktorius Daryl Morey „Twitter“ platformoje parašė žinutę, kuri nepataisomai sujaukė ryšius tarp NBA, pačio Hjustono „Rockets“ klubo, ir aišku, Kinijos.

2019-ųjų spalio 4-tą dieną Hjustono „Rockets“ generalinis direktorius Daryl Morey „Twitter“ platformoje įkėlė nuotrauką ir parašė septynius žodžius. Pasak ESPN analitikų ir žurnalistų Adrian Wojnarowski ir Bobby Marks, šie žodžiai NBA lygai kainavo apie 150-200 mln. JAV dolerių. Daryl Morey įkėlė nuotrauką kurioje išreiškiamas palaikymas Honkongui. Po nuotrauka buvo parašyti septyni „lemtingi“ žodžiai: „Kovokite už laisvę, palaikykite Honkongą“ (angl. „Fight For Freedom, Stand With Hong Kong“).

Reakcijos į Daryl Morey žinutę

Žinutė iš „Twitter“ platformos buvo greitai ištrinta, tačiau tikrai neliko nepastebėta. NBA ir pats Hjustono „Rockets“ klubas tučtuojau atsiribojo nuo Daryl Morey žinutės ir pranešė, jog neturi nieko bendro su šiuo pareiškimu ir atsisakė atskleisti savo nuomonę slidžiu klausimu. „Rockets“ klubo savininkas Tilman Fertitta pareiškė, jog Hjustono klubas nėra politinė organizacija, todėl toks Daryl Morey pareiškimas, buvo vieno žmogaus sprendimas.

Daryl Morey vadovaujamas klubas Hjustono "Rockets"
Hjustono „Rockets“ namų aikštelė. Nuotraukos autorius: Bukowsky18

Darey Morey ištrinęs žinutę iš „Twitter“ platformos taip pat parašė atsiprašymo laišką, kuriame buvo paminėta, jog jis „įgarsino mintį iš labai sudėtingos situacijos ir nebuvo tinkamai interpretuota“. „Manau, jog po tos žinutės gavau daugybę atsiliepimų kurie man padėjo geriau suprasti vykstančią situaciją.“, „Visuomet džiaugiausi mus palaikančiais fanais iš Kinijos, todėl tikiuosi, jog tuos, kuriuos mano žinutė įžeidė, supras, jog to neturėjau omenyje.“. Hjustono „Rockets“ klubo lyderis James Harden taip pat prisidėjo prie atsiprašymo sakydamas, jog „Mes atsiprašome, mes mylime Kiniją.“.

Daryl Morey žinutės kaina

Nepaisant nuo žinutės atsiribojusios NBA ir pačio klubo, Kinija vistiek smarkiai supyko ir ėmėsi sankcijų parodydama nepasitenkinimą Daryl Morey mintimis. NBA partneriai iš Kinijos pareiškė, jog jie buvo šokiruoti tokios žinutės. Jau po dviejų dienų nuo žinutės, spalio 6-tą, Kinijos krepšinio asocijacija (angl. CBA), pareiškė, jog visiškai nesutinka su Daryl Morey žinute, todėl nutraukia bendradarbiavimą ir mainus su Hjustono „Rockets“ klubu. Verta paminėti, jog tuometinis Kinijos krepšinio asocijacijos prezidentas jau buvo minėtasis Yao Mingas. Tą pačią dieną, pagrindiniai NBA varžybų transliuotojai Kinijoje, „CCTV“ ir „Tencent“, paskelbė, jog nutraukia visų NBA varžybų transliaciją Kinijoje. Spalio 9-tą dieną NBA buvo dar smarkiau paliesta, kadangi visi NBA partneriai iš Kinijos, nutraukė bendradarbiavimus.

Hjustono "Rockets" generalinis direktorius Daryl Morey
Daryl Morey. Nuotraukos autorius: Morbidthoughts

Apskaičiuota, jog pačiai NBA lygai tokia Daryl Morey žinutė kainavo apie 150-200 mln. JAV dolerių, tačiau bendri skaičiai dar didesni. Žinutės nuostolis buvo toks didelis, jog artėjančiame 2020-2021 metų NBA sezone, visi NBA klubai turės „apkarpytas“ algų kepures (angl. salary cap). Klubų skaičiai kris iš 116 mln. JAV dolerių į maždaug 113 mln. JAV dolerių. Į bendrą nuostolį nėra pilnai įtraukti Hjustono „Rockets“ klubo atributikos pardavimai, kadangi net yra užfiksuota atvejų, kuomet Kinijoje iš sporto reikmenų parduotuvės „Nike“ buvo išimamos prekės susįjusios su Hjustono „Rockets“ klubu.

Pasibaigus didiesiems neramumams Honkonge, aprimo ir NBA skandalas. Transliacijos privalėjo tęstis toliau, kadangi dar 2019-ųjų liepos mėnesį buvo pasirašyta sutartis tarp NBA ir Kinijos transliacijų milžinės „Tencent“. Abi pusė sutarė, jog „Tencent“ galės transliuoti NBA varžybas Kinijoje lyg 2024-2025 metų sezono. Toks sutarimas „Tencent“ kainavo 1.5 mlrd. JAV dolerių. Nors partneriai ir transliacijos grįžo, tačiau santykiai tarp Hjustono „Rockets“ ir Kinijos tikrai nebebus tokie patys kaip anksčiau.

Skaitykite daugiau:

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Ekonomika