AktualijosFilipinaiKinijaPolitika

Filipinai protestuoja prieš naująjį Kinijos įstatymą Pietų Kinijos jūroje

Kinijos pakrantės apsauga, Pietų Kinijos jūroje
"CCG 31303", autorius -EZEK, pagal CC BY-ND 2.0 licenciją

Praeitą savaitę Filipinai pradėjo protestą prieš Kinijos veiksmus Pietų Kinijos jūroje. Filipinų užsienio reikalų ministras Teodoro Locsin Jr. sausio 21 d. (ketvirtadienį) paskelbė diplomatinį protestą dėl naujai įsigaliojančio Kinijos įstatymo, leidžiančio Kinijos pakrantės apsaugai šaudyti į užsienio laivus. Jis įvardina šį veiksmą kaip „žodinę karo grėsmę“.

Kinijos pakrantės apsaugos įstatymas

Naujasis Kinijos pakrantės apsaugos įstatymas, įgalintas sausio 22 d. (penktadienį), pakrantės apsaugos pajėgoms yra leidžiama imtis „visų reikalingų veiksmų“, norint sustabdyti užsienio laivų grėsmę. Dokumente specifiškai nurodoma, kad tikslui įvykdyti galima pasitelkti rankinę,  jūrų ir oro ginkluotę.

Kinijos pakrantės apsaugos tarnyboms taip pat leidžiama griauti kitų valstybių statinius, pastatytus ant Kinijos rifų ir įsilaipinti bei apieškoti laivus, esančius Kinijos vandenyse. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Hua Chunying, atsakydama į tarptautinius nuogąstavimus, teigė, kad naujasis įstatymas nepažeidžia tarptautinių praktikų.

Pasikartojantys nesutarimai Pietų Kinijos jūroje

Pietų Kinijos jūros teritorinis klausimas jau kelis dešimtmečius kelia įtampa tarp jūrą besidalinančių valstybių. Šis Filipinų protestas yra naujausias aršios viešos kritikos dėl Kinijos teritorinių pretenzijų Pietų Kinijos jūroje pavyzdys. 2020 m. liepą T. Locsin taip pat viešai grasino Kinijai „aršiausiais kariniais veiksmais“, jeigu tuo metu vykę kariniai Kinijos bandymai peržengs Filipinų teritorines ribas.

Šį kartą diplomatinį protestą paskatino sausio 21 d. įvykęs Filipinų laivo žvejybos įtaisų konfiskavimas Bajo de Manisloc vadinamoje teritorijoje. 2016 m. Jungtinių Tautų konvencijos tarptautinio tribunolo nutarimu ši teritorija buvo numatyta kaip bendras žvejybos plotas jį supančioms šalims. Tuo metu JTO atmetė Kinijos pretenzijas į šį plotą ir įvardino jį nepagrįstu ir nelegaliu.

Naujasis Kinijos pakrantės apsaugos įstatymas gali vesti į daugiau pavojingų ar net ginkluotų skirtinų šalių pakrantės apsaugos tarnybų susidūrimų Pietų Kinijos jūroje. Kinija taip pat galimai galės lengviau kontroliuoti kai kurias Pietų Kinijos jūroje esančias, nesutarimus keliančias arba niekam nepriklausančias, teritorijas.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos