#gegužėsGamtaCiklaiMokslas ir IT

#gegužėsGamta: tvarus turizmas Azijoje

Gegužės gamta
Asociatyvi fotografija. Šaltinis: Pixabay, pagal Public Domain licenciją. Apdirbta ir pritaikyta Tolimieji.lt

Turizmas dažniausiai yra siejamas su ekonomine nauda ir vystymosi galimybėmis šaliai, kurioje vyksta turizmas. Kasmet įvairias pasaulio šalis aplankančių turistų kiekis vis didėja. Tačiau masinis turizmas kelia pavojų šalies gamtai ir gali prisidėti prie kultūrinio nuturtėjimo. Vis dažniau yra kalbama apie tvarų turizmą, padedantį išvengti šių problemų. Tačiau ar viskas išties taip paprasta? Šiame straipsnyje apžvelgsime kaip yra vykdomas tvarus turizmas Azijoje, kokie jo pliusai ir galimi minusai.

Kas yra tvarus turizmas?

Tvarus turizmas (ang. Sustainable tourism), kartais dar vadinamas ekoturizmu (ang. Eco-tourism) yra perteikiama kaip tvaresnis būdas vykdyti turizmą. Tokio pobūdžio turizmas įvairiapusę naudą: „pelną turizmo industrijai, atsakingo keliavimo galimybes vis turtingesniems turistams ir ekonominį augimą kartu su gamtos ir kultūrų apsaugą šalims, kuriose vyksta turizmas.“ (Lansing, De Vries, 2007)

Tvarumą įvairios tarptautinės organizacijos, kaip Pasaulio Prekybos Organizacija ir JTO, apibrėžia tvaraus turizmo vystymo gairėse, kuriose nurodomi principai pabrėžia sociokultūrinio paveldo, gamtos saugojimo svarbą ir programų koordinavimą taip, kad iš turizmo būtų gaunamas pelnas, padedantis išlaikyti ilgalaikį ekonominį ir sociokultūrinį vystymą. Svarbiausias tvaraus turizmo aspektas yra išlaikyti balansą tarp trijų faktorių: ekonominė nauda, gamtos ir sociokultūrinio paveldo saugojimas.

Tvarus turizmas Azijoj. Apžvalga

Rytų ir Pietryčių Azijos regionai kasmet susilaukia milžiniško skaičiaus turistų. 1981 m. įkurtas ASEAN turizmo forumas pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiria tvariam turizmui, jo vystymui ASEAN šalyse narėse. Turizmas ir jo tvarus vystymas taip pat yra iškeliama kaip svarbi problema Pietų Azijos regiono bendradarbiavimo organizacijoje. Kai kurios Pietryčiu Azijos šalys, kaip Filipinai, Šri Lanka ir Tailandas yra įtrauktos į SWITCH-Asia programos, taip pat skatinančios šią iniciatyvą.

Naujai įgalinamos tvaraus turizmo programos ir šių veiklų monitoringas šiandien vis dėlto nėra tobulai išvystytos. Tačiau galimybių keliauti nekenkiant aplinkai yra daug. Tvaraus turizmo vystymo organizacijos į ženkliai atvykstančių turistų skaičius sumažinusį pandemijos laikotarpį taip pat žiūri optimistiškai. Jungtinių Tautų pasaulio turizmo organizacijos (ang. trump. UNWTO) generalinis sekretorius Zurab Pololikashvili teigia, kad „tvarumas nebeturi būti tik nišinė turizmo dalis, o turi tapti naująja norma kiekviename sektoriuje“, tęsdamas, kad „keisti turizmą yra mūsų rankose ir išėjimas iš COVID-19 situacijos turėtų būti kertinis tašskas tvarumo link.“ (UNWTO, 2020)

Ar tvarumas įmanomas?

Nesunku pastebėti, kad tvarus turizmas išties yra svarbus aspektas Pietryčių ir Rytų Azijos valstybių akiratyje. Tačiau šiam judėjimui nestinga ir savos kritikos. Neretai yra keliama „tvariojo turizmo dilema“, kurią palaikantys pabrėžia, kad tvarus turizmas nesunkiai gali būti naudojamas kaip marketingo įrankis didžiosioms kelionių ir turizmo kompanijoms, norint įtikinti ir nuraminti ekologiškai sąmoningus klientus. (Lansing, De Vries, 2007) Taip pat yra teigiama, kad dėl turizmo kapitalistinės prigimties ir tvaraus turizmo vystymo programų pabrėžiamo ekonominės naudos aspekto, tvarumas tampa sunkiai įmanomu. (Sharpley, 2009) Mat egzistuoja nemažas loginis šuolis tarp teorinių tvaraus turizmo galimybių ir jų išpildymo.

Vis dėlto, į tvarų turizmą ir jo vystymą nereikėtų žiūrėti kaip į mitą ar nepasiekiamą utopiją. Vietinės ir tarptautinės organizacijos jau padarė didžiulę pažangą ekologiškesnio turizmo formavimo link. Iš vartotojų pusės, didelė dalis jų yra taip pat geranoriškai nusiteikę pasinaudoti suteikiamomis tvaraus turizmo galimybėmis. Tad galima optimistiškai žvelgti į turizmo ateitį Azijoje, o keliaujantiems žmonėms palaikyti tokios industrijos vystymą.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus