#gruodžioGrotuvasCiklaiKinija

#gruodžioGrotuvas: kur nepraėjo kinų tankai, ten praeis Pekino pankai

kiniškas repas

Gruodžio mėnesio ciklas #gruodžioGrotuvas skirtas pristatyti ir pasidžiaugti įdomiais Azijos muzikos atlikėjais ir muzikos reiškiniais. Šio mėnesio ciklas šiek tiek subjektyvesnio ir Tolimieji.lt komandos širdžiai artimesnio pobūdžio, nes pristatysime daugiau ne muzikos topuose karaliaujančius atlikėjus ir žanrus, bet patiems mums patinkančią ir/ar įdomią muziką. Pirmajame #gruodžioGrotuvas ciklo straipsnyje aptarsime 9-ajame dešimtmetyje Kinijoje keistu, bet itin organišku būdu atsiradusį punk muzikos judėjimą ir pažiūrėsime kaip atrodo ir skamba Pekino pankai.

Punk Muzikos Atsiradimas Kinijoje

Punk muzikos stilius pradėjo formuotis JAV ir Didž. Britanijoje 7-ajame dešimtmetyje ir yra labiausiai siejamas su 7-ojo dešimtmečio dirbančiosios klasės Londono jaunuolių pogrindiniu judėjimu. Tad visai įdomu, kad 9-ajame dešimtmetyje šis muzikos stilius pradėjo vystytis ir populiarėti Kinijoje, labiausiai Pekino mieste.  J. Xiao teigia, kad šis punk muzikos pradžią Kinijoje galima datuoti 1994 m., kartu su grupių Underbaby(kin. (地下婴儿, dìxiàyīng’ér) ir Catcher in the Rye susikūrimu. (J. Xiao, 2018) Nors savo išvaizdą ir muzikos stilių jie modeliavo pagal Vakarų punk tendencijas, bet apdainavo ir akivaizdžiai parodė tai, su kuo nesutinka XX a. pabaigos Kinijos visuomenėje. Kinijos punk kultūra buvo ne tik to meto kinų jaunimo balsas, bet ir atspindėjo 10-ojo dešimtmečio Kinijos politinę ir ekonominę realybę, sukėlusią tokį dramatišką šios subkultūros atsiradimą. Tai yra vienas iš aspektų, darančių Kinijos punk judėjimą tokiu organišku.

Visuomenės Užribiuose

Nenuostabu, kad savo agresyvia išvaizda, muzika ir gyvenimo būdu išsiskiriantys Kinijos pankai plačiosios Kinijos visuomenės yra laikomi nepritampančiais „normalioje“ visuomenėje. Visgi, užsidirbti pragyvenimui kuriant trankią muziką nėra laikoma standartiniu pragyvenimo šaltiniu. Tačiau Kinijos pankai tokį gyvenimo stilių priima ir jo nesigėdi. Shaun Jefford dokumentiniame 2010 m. filme „Beijing Punk“, grupės Demerit nariai išdidžiai nupasakoja savo alkoholio, cigarečių ir punk muzikos pilną gyvenimo būdą. Jie taip pat drąsia maniera viešai pasisako prieš Kinijos valstybinę santvarką ir policiją, filme rodydami į rūkytą kiaulės galvą, vadina ją „policininku“.

Pekino pankai gali būti trumpai apibūdinami kaip spontaniškos agresyvios energijos pliūpsniai. Mi San Dao yra viena iš dėl savo agresyvių pasirodymų žinomų grupių. Jos nariai viešai save vadina skinhead‘ais, o grupės vokalistas „Beijing Punk“ filme linksmai nupasakoja tarp filmavimo nutikusį įvykį, jam pajautus punk dvasią, trenkus į dušo plyteles ir galiausiai susilaužius krumplius. Šios grupės nariai taip pat savo įvaizdė konstruoja pagal Vakarų punk muzikos grupes, nesigėdi rinkti „aštria“ laikomos nacistinės atributikos. Grupės nariai dokumentikos kūrėjui taip pat siūlo įdomų variantą kaip galima įkaušti ir tuo pat metu vairuoti automobilį.

Pekino pankai dėl tokio elgesio, žinoma, nelieka nepastebėti akylos Kinijos valdžios. Grupės dažnai negali išvykti į užsienį koncertuoti, punk muzikos klubai dažnai yra stebimi policijos ir uždaromi, o pačių grupių albumai neretai būna patraukti iš prekybos, jei jų dainų žodžiai yra „per daug žiaurūs“ – kitaip, prieštaraujantys Kinijos santvarkai. Tai šiuos muzikantus dažnu atveju palieka be jokio pragyvenimo šaltinio. Nors sakoma, kad Kinijos punk judėjimas po truputį blėsta, bet jo sprogstantis atsiradimas ir tuo metu sukurta muzika yra tikrai verta dėmesio.

Pekino Pankai ir Jų Reikšmė

Kinijos pankų judėjimas yra itin įdomus reiškinys, nes, rodos, susikūrė taip organiškai, kaip tik įmanoma tikram punk judėjimui. Ypač savo pradžioje 9-ajame dešimtmetyje Kinijos ir Pekino pankai atstovavo jau nebepakančią Kinijos jaunuolių dvasią, norą išsilaisvinti ir būti savimi ir parodyti pasauliui, kad jie čia. Žinoma toks gyvenimo būdas nėra ir negali būti priimtinas kiekvienam, bet sava perspektyva be skrupulų parodo išdidų vidurinį pirštą žodžio laisvę varžančiai visuomenės santvarkai.

Skaitykite/Žiūrėkite Toliau:

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus