AktualijosHonkongasMokslas ir IT

Honkonge auga nerimas dėl varžomos interneto laisvės

"System Lock", autorius Yu. Samoilov pagal CC BY 2.0 licenciją
"System Lock", autorius Yu. Samoilov pagal CC BY 2.0 licenciją

Praeitą savaitę Honkongo telekomunikacijų kompanija Hong Kong Broadband Network (trump. HKBN; liet. Honkongo plačiajuostis tinklas) išleido viešą viešą pranešimą „.hk“ domenų vartotojams, kad nuo šiol bus vykdomas „nelegaliomis veiklomis“ užsiimančių interneto portalų blokavimas. Šis veiksmas sukėlė daug diskusijų dėl Honkongo interneto laisvės ir kelia nerimą dėl administracinio vieneto autonomijos, pastarųjų metų kontekste.

Pripažino užblokavę HKChronicles portalą

Viešas pranešimas buvo išleistas sausio 14 d., praėjus kelioms valandoms po internetinio tinklalapio HKChronicles užblokavimo. Tinklalapis buvo sukurtas 2019 m. kaip atsakas Honkonge vykusiems protestams už demokratiją. Puslapis buvo užblokuotas pagal 2020 m. išleisto Honkongo saugumo įstatymo gaires.

Netrukus po HKChronicles tinklalapio užblokavimo, HKBN išleido viešą skelbimą, kuriame aprašoma, kad bus atmetami visi prašymai kurti naujus tinklapius su „.hk“ domenu, jei tinklapis galimai skatins ar užsiims „nelegalia veikla“. Šiuo metu nežinoma ar egzistuojantiems tinklalapiams su „.hk“ domenu bus taikomos tos pačios taisyklės ir galimas blokavimas.

Žodžio ir interneto laivės varžymas

Naujos Honkongo tinklalapių administravimo gairės turi įsigalioti nuo sausio 28 d. Interneto ir žodžio laisvės teisių gynėjai ir aktyvistai teigia, kad tai „pirmasis Honkongo interneto cenzūros atvejis nuo jo atsiradimo.“ (Lau, 2021) Jų tarpe taip pat kyla nerimas dėl naujų įsigaliojimų, nes galimai tai yra pirmasis žingsnis „Didžiosios Kinijos ugniasienės“ (ang. The Great Firewall of China) įgalinimo Honkonge link.

Dėl tokio interneto laisvės varžymo įgalinimo administraciniu lygmeniu, nemaža dalis Honkongo IT profesionalų ir finansinių institucijų pradėjo planuoti perkelti savo tinklalapius į kitus Azijos miestus, naudojant kitokius domenus. Šie pasikeitimai ir interneto laisvės varžymas gali neigiamai paveikti Honkongo IT ir finansinių įmonių verslus, nes „klientai yra mažiau norūs bendradarbiauti, nes nerimauja dėl savo duomenų saugumo“ (Lau, 2021)

Apskritai, šis HKBN veiksmas turėtų kelti nerimą žmogaus teisių ir žodžio laisvės aktyvistams. Skelbime įvardinamos „nelegalios veiklos“ nebuvo pilnai apibrėžtos, o iš HKChronicles tinklalapio blokavimo pavyzdžio matome, kad nauji įgaliojimai galimai yra skirti blokuoti ir apriboti už demokratiją ir Honkongo autonomiją einančių asmenų ir grupių balsus. Nors dar tiksliai nežinoma ar gairės bus taikomos ir jau egzistuojantiems puslapiams, bet nesunku pastebėti, kaip šis veiksmas gali vesti link platesnio Honkongo demokratijos balso cenzūros ir laisvių varžymo.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos