
Baigėsi naujojo Honkongo rinkimų komiteto rinkimai, kuriuose buvo leista dalyvauti tik kandidatams „patriotams“. Rinkimų komitetas yra atsakingas už kitą Honkongo vadovo išrinkimą, todėl natūralu, jog šie rinkimai buvo itin svarbūs.
Rinkimų statistika
Tai yra pirmieji rankimai nuo tada, kai buvo priimtos didžiulės rinkimų sistemos reformos. Registruotų rinkėjų skaičius sumažėjo beveik 97%. Prieš 5 metus rinkimuose dalyvavo 233,000 žmonių, o šiuose – 4,800. Tarp tų, kuriems sekmadienį buvo leista balsuoti už 1500 vietų turintį rinkimų komitetą, daugiausia buvo verslo, profesinių ir religinių bendruomenių atstovų, kurių gretose praktiškai nebuvo už demokratiją pasisakančių asmenų.
Sekmadienio rytą Honkongo vadovė Carrie Lam teigė, jog „Visas rinkimų sistemos tobulinimo tikslas yra užtikrinti, kad Honkongą administruotų patriotai“, kas iš pirmojo žvilgsnio gali pasirodyti, kaip labai gražus pasisakymas, tačiau patriotiškumą kandidatai rodo visai ne Honkongui, o centrinei Kinijos valdžiai.
Carrie Lam taip pat pridėjo:
„Labai abejoju, ar kita vyriausybė ar šalis leistų viešai rinkti savo vietos įstatymų leidžiamąją valdžią žmonėms, kurių misija yra pakenkti nacionaliniams interesams ar nacionaliniam saugumui.“
Tokie Lam žodžiai aiškiai parodo Kinijos poziciją Honkongo klausimais ir faktą, jog demokratinio judėjimo šalininkams ketinama užverti visas duris į valdžią. Kritikai taip pat teigia, jog stengiantis pašalinti visą valdžios opoziciją, buvo sukurtos jau anksčiau minėtos balsavimo reformos.
Balsavimo reforma
Gegužę priimtas rinkimų reformos įstatymas buvo skirtas atsikratyti visų žmonių, kurie nėra centrinės Kinijos valdžios patriotai. Taip pat rinkimų komitetui suteikta naujų galingų pareigų, leidžiančių pasiūlyti visus kandidatus į „LegCo“ – miesto parlamentą. Tokia reforma leidžia Kiniją palaikančiai komisijai patikrinti ir išrinkti visus kandidatus į Honkongo valdžią. Situaciją vertinantys kritikai teigia, jog tai yra didžiulė žmogaus teisių priespauda.
Su šia reforma dauguma individualių balsų buvo pakeisti organizaciniais – taip profsąjungos galėjo atiduoti vieną balsą visų savo darbuotojų vardu. Buvęs rinkimų komiteto narys, kuris dabar negali kandidatuoti dėl naujų „patriotinių“ reformų, BBC teigė, jog:
„Tai, kaip jie išplėtė vietas rinkimų komitete, bet sumažino rinkėjų bazę, rodo, kad visa sistema yra manipuliuojama … todėl susidaro įspūdis, kad vyriausybė ateityje galės daryti viską, ko nori.“.
Tuo metu Carrie Lam, kalbėdama apie tai, kokie buvo kriterijai tiems, kurie buvo išrinkti rinkimuose, teigė, jog:
„Pagal šį mechanizmą sveikintinos įvairios nuomonės … Tačiau jos turi laikytis įstatymų ir prisiekti ištikimybę Kinijos Liaudies Respublikai ir Honkongo SAR (specialusis administracinis regionas). Manau, kad tai yra pagrįsti reikalavimai.“.
Panašu, jog Honkongo vadovė bandė pabrėžti, jog naujoje Honkongo valdžioje priimamos įvairios nuomonės, tačiau tiek įvairios, kiek leidžia ištikimybė centrinei Kinijos valdžiai. Koks yra Honkongo likimas – pasakyti sunku, tačiau gana aišku yra tai, jog bent šiuo metu Kinijos Liaudies Respublikos valdžia ir toliau sėkmingai plečia savo įtaką Honkonge.
Skaitykite toliau
- BBC, Hong Kong sees patriots inducted into new election committee, 2021.
- The Guardian, Hong Kong leader defends election after single non-establishment figure picked for 1,500-strong committee, 2021.
- Aljazeera, Hong Kong few select powerful new ‘patriots only’ committee, 2021.
- Tolimieji, Singapūre pateiktas įstatymo projektas kovai “su užsienio kišimusi”, 2021.