HonkongasPolitika

Honkongo saugumo įstatymas: apžvalga

Hong Kong Protests 2019
Honkongo protestai, 2019 m. Autorius: Jonathan van Smit. Šaltinis: flickr

2020 m. birželio 30 d. Honkonge įvestas platus nacionalinio saugumo įstatymas, kritikų ir žmogaus teisių apsaugos organizacijų yra vertinamas kaip „Honkongo pabaiga“ ir „didžiausia grėsmė žmogaus teisėms nesenoje miesto istorijoje“. 

Čia pristatome tai, ką žinome apie naująjį įstatymą ir žmonių baimes, susijusias su juo. 

Kas sudaro Honkongo nacionalinio saugumo įstatymą? 

Tikslūs įstatymo punktai buvo slėpiami nuo viešosios publikos iki pat jo įvedimo. Apskritai naująjį įstatymą sudaro 66 straipsniai, įgalinantys plataus spektro saugumo aparatą Honkonge. Tai leidžia Pekinui imtis griežtesnių veiksmų prieš tokius politinius nusikaltimus kaip separatizmas ir sąmokslas.  

Įstatymas yra tiesiogiai taikytas kaip būdas numalšinti Kinijos valdžiai priešiškus protestus. Tokio pobūdžio protestai Honkongą drebino ir 2019 m. beveik mėnesį trukusioje kampanijoje prieš stiprėjančią Kinijos įtaką ir varžomas žmonių laisves teritorijoje. Šiuo metu kai kurios grupuotės puolė viešųjų įstaigų pastatus, trumpam laikui buvo uždarytas ir Honkongo oro uostas. 

Pagal naująjį įstatymą tokio pobūdžio išpuoliai būtų laikomi subversijos aktu ir „sunkiais“ atvejais gali būti baudžiami kalėjimu iki gyvos galvos. Kritikai pastebi, kad keturi rimčiausi šio įstatymo pažeidimai: separatizmas, suvbversija, terorizmas ir sąmokslo rengimas su užsienio valstybėmis yra neapibrėžtai įvardinti nusižengimai, suteikiantys ypatingai daug laisvės interpretacijoms įstatymą prižiūrinčioms institucijoms. 

Honkongo antiekstradicijos protestai
Honkongo antiekstradicijos protestai, 2019 m. Autorius: Studio Incendo. Šaltinis : flickr

Ką įstatymas reiškia Honkongui? 

Naujasis nacionalinio saugumo įstatymas Kinijai suteikia ypatingai daug galios Honkongo regione. Nors Kinija teigia, kad tai miestui suteiks stabilumo, kritikai vertina naująjį įstatymą kaip būdą efektyviai valdyti protestus ir žodžio laisvę.  

Daugiausiai nerimo keliantys nacionalinio saugumo įstatymo aspektai: 

  • „Grėsmė nacionaliniam saugumui“ gali būti interpretuojama labai plačiai.  Pagal naująjį įstatymą nusižengimai kaip separatizmas, suvbversija, terorizmas ir sąmokslo rengimas su užsienio valstybėmis gali būti baudžiami kalėjimu iki gyvos galvos. Tačiau šios sąvokos yra vangiai apibrėžtos. Jungtinių Tautų žmogaus teisių skyrius išsakė nerimą, susijusį su šiuo neapibrėžtumu, galinčiu vesti prie „diskriminuojančios arba savavališkos interpretacijos, galinčios vesti į žmogaus teisių pažeidimus.“ Įstatymas, pagal aprašytus straipsnius, taip pat „galioja“ visų tautų piliečiams. 
  • Įstatymas griežtina švietimo, žurnalistikos ir socialinių medijų kontrolę. Naujojo nacionalinio saugumo įstatymo gairės suteikia Kinijai ypatingai platų spektrą žodžio kontrolės galios ir kontrolės viešojoje ir internetinėje erdvėse. Tarptautinės žiniasklaidos organizacijos išreiškė viešą nerimą dėl šių pokyčių. Laikraštis „The New York Times“ jau perkėlė kai kuriuos savo Honkongo redakcijos narius į Pietų Korėją. 
  • Tiriamosios institucijos turi daugiau galių. Pagal naująjį įstatymą tiriamosios Honkongo institucijos be teismo sutikimo gali atlikti kratą, apriboti keliavimą. Taip pat gali įšaldyti arba konfiskuoti asmens turtą. Į naujas tiriamųjų institucijų galias taip pat įtraukta internetinės medžiagos cenzūra. Nacionalinio saugumo byloms tirti įsteigta nauja institucija „Nacionalinio Saugumo Apsaugos Komitetas“. 

Žmogaus teisių apsaugos organizacija „Amnesty International“ šį įstatymą vertina kaip „pavyzdį valdžios, naudojančios „nacionalinio saugumo“ sąvoką kaip represiją politinei opozicijai.“ Tai kelia didelę riziką žmonių teisių apsaugos organizacijoms, kritinei žurnalistikai ir pilietinei visuomenei apskritai. 

Skaitykite toliau:

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Honkongas