
Spalio 25-tą dieną buvo pranešta apie ilgalaikio Samsungo pirmininko Lee Kun-hee mirtį. Verslininkas buvo 78-erių metų amžiaus ir mirė šeimos ir artimųjų apsuptyje, įskaitant ir savo sūnų-de facto Samsung pirmininką Lee Jae-yong.
Privalu paminėti, jog Lee Kun-hee būklė buvo sunki jau nuo 2014-ųjų gegužės mėnesio kuomet jį ištiko širdies smūgis. Nuo tos pačios dienos Lee buvo panardintas į komos būseną ir buvo iki pat savo mirties. Vadovavimą kompanijai nuo 2014-ųjų perėmė jo jaunesnysis sūnus Lee Jae-yong.
Samsung išleistame pranešime teigiama, jog „Pirmininkas Lee buvo tikras vizionierius kuris atliko Samsung transformaciją – iš vietos verslo į pasaulinio lygio inovatorę. Jo palikimas yra ir bus amžinas“
Visas Samsung kolektyvas brangins Lee Kun-hee atminimą ir mes esame dėkingi už kelionę kurią dalinomės kartu su juo
Būtent Lee Kun-hee yra atsakingas už tai, jog Samsung Electronics tapo tuo, kas yra dabar. Iš antrarūšės televizorių gamintojos į didžiausią ir sėkmingiausią pasaulyje technologijų kompaniją pagal pelną. Samsung dominacija apėmė daugybę skirtingų rinkų – aplenkti Japonijos lustų ir televizorių gamintojai Sony, Sharp Corp ar Panasonic Corp; užbaigtas Nokia telefonų viešpatavimas; įveiktas Apple Inc pagal išmaniųjų telefonų pardavimus.
Samsung yra tai, kas smarkiai prisidėjo prie to, jog Pietų Korėja yra ketvirta pagal dydį Azijos ekonomika. Kompanija toli gražu neapsiriboja technologijų gamyba – prie veiklos jau yra įtraukta ir laivų gamyba, gyvybės draudimo paslaugos, statybos, viešbučių ir pramogų tinklai. Savaime aišku – Lee Kun-hee buvo svarbi viso to dalis.
Lee Kun-hee kontroversija
Buvęs Samsung pirmininkas savo mirties dieną buvo turtingiausias asmuo Pietų Korėjoje – jo turtas įvertintas virš 21 mlrd. JAV dolerių. Tokį titulą Lee turi jau nuo 2007-ųjų metų.

Teigiama, jog patys Pietų Korėjos gyventojai yra apimami dvejopų jausmų pagalvojus apie Samsung dominaciją. Labai džiugu, jog vietos kompanija yra sėkminga visame pasaulyje, tačiau nerimą ir nepasitenkinimą kelia tai, jog pats Samsung ir visa Lee šeima yra dalinai atleidžiama nuo įstatymų paisymo. Pats Lee Kun-hee taip pat nebuvo švarios reputacijos.
1996-aisiais metais Lee buvo apkaltintas ir nuteistas dviems metams kalėjimo už kyšininkavimą. Papirkinėjamas buvo ganėtinai svarbus to meto asmuo – buvęs Pietų Korėjos prezidentas Roh Tae-woo. Nepaisant kaltinimų, Lee buvo atleistas nuo bausmės.
2008-aisiais metais iškilo naujas skandalas kurio epicentre vėl buvo Lee Kun-hee – Samsung pirmininkas buvo apkaltintas mokesčių slėpimu, papirkinėjimu ir neoficialių sutarčių sudarinėjimu. Lee buvo pripažintas kaltu ir jam buvo siūloma 7 metai kalėjime ir 350 mlrd. vonų (312 mln. JAV dolerių) bausmė. Teismas skyrė 110 mlrd. vonų (98 mln. JAV dolerių) bausmę ir 3 metų laisvės atėmimą.
Nepaisant to, dar neįsigaliojus laisvės atėmimo bausmei, Pietų Korėjos prezidentas Lee Myung-bak atleido Lee Kun-hee nuo bausmės. Teigiama, jog prezidentas taip pasielgė norėdamas išlaikyti Samsung pirmininką Tarptautiniame Olimpiniame Komitete.
Samsung taip pat buvo minima 2016-2017 metų korupcijos skandale, kuomet tuometinė Pietų Korėjos prezidentė Park Geun-hye buvo nušalinta nuo pareigų ir nuteista. Buvo manoma, jog Samsung taip pat papirkinėjo prezidentę norėdami, jog valdžia užtikrintų sklandų Samsung valdžios perleidimą iš tėvo sūnui.
Skaitykite toliau
- Economist, Samsung po Lee mirties, 2020.
- NY Times, Asmuo pavertęs Samsung į pasaulinį gigantą, miršta būdamas 78, 2020.
- Aljazeera, Lee, žmogus atsakingas už Samsung augimą, miršta būdamas 78, 2020.
- Tolimieji, Kim Jong Un: „labai apgailestauju“ dėl nužudyto P. Korėjos piliečio