
Dažnas esame susimąstę, kas gi būtų jei iš dangaus tiesiog pradėtų lyti pinigais? Panašus incidentas įvyko šių metų rugpjūčio mėnesį, viename iš Indonezijos miestų, Sumatroje. Kaip teigia vietos gyventojas, Josua Hutagalung, jo gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis dėl vieno radinio – į jo namą trenkėsi meteoritas. Indonezijoje nukritęs meteoritas greitai apskriejo ir socialinius tinklus – ekspertai internete greitai šį radinį įvertino maždaug 1.8 mln. JAV dolerių, kas yra maždaug 1.5 mln. eurų. Ar tai yra reali šio radinio kaina?
Meteorito atsiradimas ir pardavimas
Rugpjūčio mėnesį, Josua leido laiką savo namo kieme, kol staigiai išgirdo trikdantį garsą iš aukščiau, o po to – dūžį namuose. Įsidrąsinęs patikrinti kas čia įvyko, Josua nustebo – kažkoks neaiškus objektas nukrito iš dangaus, kiaurai perėjo skardinį namo stogą ir paliko žemėje apie 15 cm gylio skylę su pačiu objektu. Iš arčiau apžiūrėjus šį objektą, paaiškėjo, jog tai yra beveik 2 kilogramų svorio meteoritas. Kaip teigia pats Josua, „iškart pagalvojau, jog tai yra meteoritas. Juk nėra įmanoma, kad kažkas užmestų tokio dydžio akmenį ant stogo, jog jis net paliktų skylę jame. Kuomet pakėliau meteoritą, jis dar buvo šiltas.“.
Josua pamanė, jog toks reiškinys turėtų būti retas, tad nusprendė tuo pasidalinti Facebook platformoje. Video įrašas žaibišku greičiu pradėjo sklisti internete ir greitai atsirado asmenų susidomėjusių šiuo radiniu. Pirmieji kas susidomėjo, tai mokslininkai ir mokslinių tyrimų centrai – nagrinėjant meteoritų sudėtį galima sužinot daugiau apie jų kilmę ir visatą. Taip pat šio neeilinio radinio pro akis nepraleido ir kolekcionieriai – įprastai meteoritai būna vyresni net už mūsų planetą, tad natūralu, jog jie kelia susižavėjimą ir yra patrauklūs kolekcionieriams.
Būtent kolekcionieriai buvo pirmieji kurie susisiekė su naujuoju meteorito savininku. Žinant, jog rugpjūčio mėnesį, kaip ir dabar, susisiekimas buvo smarkiai suvaržytas dėl pasaulinės Koronaviruso pandemijos, kolekcionieriams teko suktis iš padėties. Vienas neįvardintas kolekcionerius iš JAV, susisiekė su meteoritų entuziastu Jared Colins kuris gyvena Indonezijoje. Jared atvykęs į Sumatros miestą ir apžiūrėjęs meteoritą pakomentavo, jog tai tikrai yra meteoritas. „Iškart pastebėjau ryškią juodą meteorito spalvą ir šviesiai rudą plėvę apie jį, kuri susidarė meteoritui skriejant per atmosferą. Taip pat, meteoritas skleidė labai unikalų kvapą kurio tiesiog negaliu įvardinti žodžiais.“.
Meteorito vertės klausimas
Skelbiama, jog kuomet meteoritų ekspertas įvertino radinį Josua kieme, kolekcionerius iš JAV nusprendė nupirkti šį neeilinį eksponatą. Tiesa, tiksli šio meteorito kaina niekada nebuvo paminėta. Ekspertai internete šį meteoritą įvertino 1.5 mln. eurų, o kaina buvo įvertinta gan paprastai – atsižvelgiant į kitų aukcionuose esančių meteoritų kainas ir išvedus vieno gramo kainą. Pritaikius tokį vertės apskaičiavimo principą, šio meteorito vertė būtų 1.5 mln. eurų, tačiau Arizonos Universiteto profesorius Laurence Garvie iš šios sumos nusijuokė.

Kaip teigia profesorius, tokių radinių kainą yra labai sunku nustatyti. „Visų pirma, jei žvelgtumėme iš pačio meteorito sudėties vertės pusės, tai kaina būtų juokinga – didžioji dalis meteorito yra molis ir šiek tiek geležies, magnio, aliuminio ir kalcio. Toks junginys kainuotų 1-2 eurus.“ Jei žvelgtumėme iš kolekcioneriaus pusės, tai lygiai taip pat susiduriame su keblumais – maži meteoritai gali būti naudojami juvelyrikoje ar tiesiog kaip talismanai, tačiau kur dėti tokį 2 kilogramų svorio gabalą? „Esmė tame, jog kuo meteoritas yra didesnis, tuo proporcingai krenta ir vieno gramo kaina.“.
Akivaizdu, jog Josua Hutagalung turbūt netapo milijonieriumi iš oro, tačiau labai realu, jog Indonezijoje nukritęs meteoritas tikrai palengvino Josua gyvenimą.