GyvenimasJaponijaPietų Korėja

Japonijai ir P. Korėjai nepavyksta susitarti dėl „komforto moterų“ klausimo

komforto moterų

Japonija ir Pietų Korėja gruodžio pabaigoje paminėjo penktąsias susitarimo dėl korėjiečių „komforto moterų“, karo metu priverstų dirbti Japonijos viešnamiuose, metines. Tačiau praėjus pusei dešimtmečio po šio susitarimo, Japonijai ir P. Korėjai vis dar nepavyksta susitarti ir vykdyti susitarimų.

Japonijos ir Pietų Korėjos susitarimas

2015 m. Japonijos ministro pirmininko Shinzo Abe ir Pietų Korėjos prezidentės Park Geun-hye vyriausybių sudarytas susitarimas turėjo „galutinai ir negrįžtamai“ išspręsti „komforto moterų“ problemą. Ši problema ilgą laiką buvo trinties tarp dviejų kaimynų šaltinis. Susitarimas teigia, jog Japonija turėjo pripažinti „atsakomybę“ už moterų kančias ir suteikti 1 milijardo jenų (9,66 milijono dolerių) indėlį į fondą, kurį įsteigs Pietų Korėjos vyriausybė, teikti paramą išgyvenusiems aukoms.

Pietų Korėja pareiškė, kad „stengsis išspręsti“ Japonijos susirūpinimą mergaitės statula, simbolizuojančią „komforto moteris“, priešais Japonijos ambasadą, ir kad Seulas susilaikys nuo Tokijo kaltinimo ar kritikos dėl „komforto moterų“ tarptautinėje bendruomenėje, taip pat ir Jungtinėse Tautose.

Tačiau panašu, jog susitarimas taip lengvai nebus įvykdytas, kadangi Japonija vis dar kritikuoja prezidento Moon Jae-in administraciją, kuri leido pastatyti šias statulas, simbolizuojančias moteris, teigiant, jog šių egzistavimas prieštarauja susitarimo dvasiai. Pietų Korėja taip pat išformavo susitaikymo ir gydymo fondą, fondą, įsteigtą pagal susitarimą, sukeldama Japonijos opoziciją. Tai yra dar viena priežastis, kodėl Japonijai ir P. Korėjai nepavyksta susitarti dėl „komforto moterų“ klausimo.

„Mitsubishi Heavy Industries“ situacija

Kitas ginčas, kilęs dėl 2018 metais Pietų Korėjos aukščiausiojo teismo sprendimų, pagal kuriuos Japonijos įmonės įpareigotos sumokėti kompensacijas korėjiečiams, dirbusiems šioms per Antrąjį pasaulinį karą, papildo dvišalius santykius dar vienu sunkumų. Viena iš tokių įmonių, kurios buvo įpareigotos mokėti kompensacijas yra „Mitsubishi Heavy Industries“.

Gruodžio pabaigoje Japonijos įmonė „Mitsubishi Heavy Industries“ apskundė Pietų Korėjos teismo nurodymą areštuoti šios turtą, esantį Pietų Korėjoje, netrukus po to, kai praėjusio mėnesio pabaigoje įsigaliojo atitinkamas teisinis procesas kompensuoti Japonijos karo laikų priverstinio darbo aukoms.

„Mitsubishi“ Japonijos žiniasklaidai teigė manantis, kad Pietų Korėjos gyventojai negali reikšti jokių kompensacijos reikalavimų, nes žalos atlyginimo klausimas buvo visiškai ir galutinai išspręstas abiejų tautų 1965 metais. Vieši pranešimai buvo grindžiami 2018 metų Aukščiausiojo Teismo nutartimi, pagal kurią bendrovė įpareigota kiekvienam ieškovui, priverstinai dirbusiam Japonijai per 1910-1945 metų kolonizaciją Korėjos pusiasalyje, skirti 100–150 milijonų vonų (91 116–136 674 dolerų) kompensaciją.

Japonijos ir P. Korėjos nesutarimai

„Mitsubishi“ atsisakius vykdyti nutarimą, aukos 2019 metų kovo mėnesį paprašė Daejeon teismo areštuoti įmonės turtą Pietų Korėjoje ir juo disponuoti. Japonija teigė, kad nutarimai „aiškiai pažeidžia“ jų 1965 metais pasirašytą susitarimą. Tokijas ragina Seulą imtis veiksmų, kad būtų išvengta žalos priteisimo Japonijos įmonėms. Net ir po Japonijos raginimų išspręsti teismo sprendimus be rimtų finansinių pasekmių Japonijai, Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-in teigia, jog šis gerbia teismo sprendimą.

Pietų Korėjos ir Japonijos santykiai šia tema yra itin įtempti ir vargu ar lengvai pavyks pasiekti abi šalis tenkinantį kompromisą. Būtent dėl to, jog Japonijai ir P. Korėjai nepavyksta susitarti, kenčia ir visos kitos šalių santykių sferos.

Šaltiniai

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Gyvenimas