
Praeitais metais Australijos strateginės politikos institutas (ASPI) identifikavo virš 80 pasaulinių prekės ženklų, tiesiogiai ar netiesiogiai naudojančių tikėtinai priverstinį uigūrų darbą. Net 14 iš jų – Japonijoje. Valstybė sulaukė nemažai kritikos dėl lėto atsako ir už tai, kad neuždraustas Sindziango gaminių importas. Visgi naujausias tyrimas rodo, jog net 12 įmonių planuoja nutraukti verslo santykius su įmonėmis, naudojančiomis ar savo tiekimo grandinėse dirbančiomis su kitomis įmonėmis, kurios naudojasi uigūrų darbu.
Plačiai stabdomas Sindziango gaminių importas
Pastaraisiais metais į viešumą iškilęs uigūrų klausimas sulaukia vis daugiau tarptautinės bendruomenės dėmesio. Kinija kaltinama uigūrų žmogaus teisių pažeidimais ir priverstinio jų darbo naudojimu, nors pati šiuos kaltinimus neigia.
Augančio susirūpinimo dėl žmogaus teisių pažeidimų Sindziango regione bei ASPI paskelbtos informacijos kontekste JAV uždraudė įvairių prekių, įskaitant kompiuterių dalių, medvilnės bei jos gaminių importą dar praeitais metais.
Sindziango regionas tiekia beveik ketvirtadalį pasaulio medvilnės.
Sausį buvo pranešta, jog Kanada ir Jungtinė Karalystė taip pat imasi priemonių užtikrinti, kad vietinės bendrovės netiesiogiai nenaudotų uigūrų darbo. Jungtinėje Karalystėje planuojama taikyti pinigines baudas įmonėms, kurios importuoja arba slepia produktų importą iš Sindziango.
Japonijos įmonių atsakas
Japonija per pastaruosius metus sulaukė itin daug kritikos dėl lėtos reakcijos į kaltinimus Kinijai. Be to, Japonijoje vis dar palaikomi verslo ryšiai su įmonėmis, kurios kaltinamos priverstinio uigūrų darbo naudojimu. Visgi naujausias „Kyodo News“ tyrimas atskleidžia, jog dalis jų svarsto nutraukti tokį bendradarbiavimą, nors tiesiogiai atsakomybės neprisiima.
Daugelis užsienio kompanijų pasikliauja pačių Kinijos firmų pranešimais apie jų darbuotojų padėtį, tad dažnai yra priklausomos nuo joms suteikiamos informacijos.
Visos „Kyodo News“ atsakiusios įmonės neigė tiesiogiai dirbusios su įmonėmis, įtariamomis priverstinio darbo naudojimu arba teigė negalinčios patikrinti pateiktų kaltinimų. 12 apklaustų bendrovių atsakė, kad jos nutrauks arba svarstys galimybę nutraukti verslo santykius su partneriais, kurie naudoja priverstinį uigūrų darbą.
Vienintelė komentuoti atsisakiusi įmonė – „Panasonic“.
„Toshiba“ teigė iki šių metų galo nutrauksianti verslo kontraktus su tikėtinai priverstinį darbą naudojančiomis įmonėmis.
Tarp kitų bendradarbiavimą nutraukti svarstančių Japonijos bendrovių – elektronikos ir informacinių technologijų milžinas „Sony“, elektrotechnikos gamintojas „Hitachi“, prekės ženklo „Uniqlo“ operatorius „Fast Retailing“ bei „Ryohin Keikaku“ – „Muji“ prekės ženklo parduotuvių tinklo operatorius.
Valstybiniu lygmeniu sankcijos ar draudimai kol kas netaikomi, nors buvo svarstyti. Sindziango gaminių importas taip pat nedraudžiamas. Ekspertai teigia, jog tokia situacija susidarė dėl teisinių iššūkių bei Japonijos nenoro aštrinti santykių su Kinija.
Skaitykite toliau
- Bloomberg, U.K. to Fine Firms That Hide Chinese Imports From Uighur Labor, 2021.
- Kyodo News, 12 Japan firms will kill business deals involving Uyghur forced labor, 2021.
- Tolimieji, JAV ir Sindziangas: stabdomas tam tikrų prekių importas, 2020.
- Tolimieji, Kinijos ambasados JAV „Twitter“ anketa buvo užšaldyta, 2021.