AktualijosJaponijaPolitika

Japonijos ir JAV lyderiai nusprendė „gerinti tarpusavio ryšius“

Japonija ir JAV
Asociatyvi nuotrauka. Riūkiū salų pašto ženklas vaizduojantis JAV ir Japonijos vėliavas. Nuotraukos autorius: karen horton. Licencijuota pagal CC BY-NC 2.0 licenciją.

Sausio 27-ą dieną, antradienį, Japonijos ministras pirmininkas Yoshihide Suga pranešė, jog kartu su naujuoju JAV prezidentu Joe Bidenu sutarė, kad Japonija ir JAV turi gerinti tarpusavio ryšius. Pagrindinė to priežastis – besitęsiantis Kinijos militaristinis ir ekonominis augimas ir iš to kylanti grėsmė. Lyderiai tarpusavyje turėjo telefoninį skambutį ir patvirtino, jog tai nėra paskutinis skambutis siekiant gerinti tarpusavio ryšius.

Pasak Japonijos ministro pirmininko, Japonijos ir JAV valstybių lyderiai taip pat sutarė dėl tarpusavio susitikimo, kai tik tai bus įmanoma. Tuo tarpu Baltųjų Rūmų atstovai patvirtino, jog išties bus dedamos abipusės pastangos siekiant stiprinti Japonijos-JAV tarpusavio ryšius. Šių dviejų valstybių aljansas buvo įvardintas kaip „kertinis pamatas užtikrinti taikai ir gerovei Indijos-Ramiojo vandenyno regione“.

Senkaku salų klausimas

Abi pusės taip pat patikino, jog lyderiai tarpusavyje pasitikslino dėl egzistuojančios „Abipusio bendradarbiavimo ir saugumo sutarties“ (angl. Treaty of Mutual Cooperation and Security Between the United States and Japan). Pasitikslinimas buvo reikalingas dėl Senkaku salų (jap. 尖閣諸島 Senkaku-shotō), t.y. ar JAV pripažįsta, jog šios salos priklauso Japonijai ir esant reikalui, joms būtų taikomi nuostatai surašyti anksčiau minėtoje sutartyje.

Šis pasitikslinimas yra gan svarbus, kadangi Senkaku salos yra diplomatinių ginčų tarp Japonijos, Kinijos ir Taivano objektas. Japonija teigia, jog Senkaku salos priklauso Japonijai. Taivanas teigia, jog šios salos priklauso būtent Taivanui.

Kinija taip pat teigia jog šios salos priklauso Taivanui, tačiau pasak Kinijos, Taivanas taip pat priklauso ir Kinijai, tad teoriškai, Senkaku salos, arba kaip kinai jas vadina Diaoju salos (kin. 钓鱼岛 Diàoyúdǎo) priklauso Kinijai.

Senkaku salos (apibrėžtos raudonai). Žemėlapio autorius: Jackopoid

Situacija yra išties kebli, tačiau oficialiausiai šios salos priklauso Japonijai, ir šįkart JAV prezidentas Joe Bidenas tai patvirtino.

JAV, Japonijos ir Pietų Korėjos bendradarbiavimas

Pokalbyje tarp Yoshihide Sugos ir Joe Bideno taip pat buvo užsiminta apie Korėjos pusiasalyje esančias problemas. Viena jų – denuklearizacija. Abiejų valstybių lyderiai sutiko, jog yra būtina spręsti branduolinių ginklų keliamos grėsmės problemą ir siekti šių ginklų atsikratymo.

Naujasis JAV valstybės sekretorius Antony Blinken taip pat pradėjo darbus su Japonija ir Pietų Korėja. Pranešama, jog Antony Blinken susisiekė su Pietų Korėjoje ir Japonijoje panašias pareigas užimančiais atstovais ir patikino, jog JAV yra suinteresuota stiprinti ryšius tarp šių valstybių. Valstybės sekretorius taip pat pabrėžė, jog yra būtina tęsti bendradarbiavimą tarp visų trijų valstybių.

Toks santykių gaivinimas yra svarbus, kadangi buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas, šiuos santykius tarp trijų valstybių kiek sugadino. Nepasitenkinimas pagrinde kilo iš buvusio JAV prezidento reikalavimų didinti algas JAV kariams dislokuotiems Japonijoje ar Pietų Korėjoje ir iš jo garsių pamąstymų apie dislokuotų karių reikalingumą ir ateitį kitose valstybėse.

Skaitykite toliau:

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos