AktualijosJaponijaPolitika

Japonijos ir Mongolijos bendradarbiavimas plėtojamas Quad tikslais

Toshimitsu Motegi. Nuotraukos autorius: IAEA Imagebank

Spalio 9-10 dienomis Ulan Batore, Mongolijoje, vyko dvišalis Japonijos-Mongolijos užsienio reikalų ministrų susitikimas. Japoniją atstovavo Toshimitsu Motegi, o Mongoliją – Nyamtseren Enkhtaivan. Susitikimo metu aptartas dabartinis ir tolimesnis Japonijos ir Mongolijos bendradarbiavimas, jo jubiliejaus šventė, ekonomikos ir sveikatos apsaugos klausimai, Šiaurės Korėjos problema.

Bendradarbiauja nuo 1972 m.

Japonija ir Mongolija gali džiaugtis senais ryšiais – nors istoriniai santykiai buvo nepastovūs ir pilni iššūkių, oficialūs dvišaliai diplomatiniai ryšiai užmegzti dar 1972 m. Nuo pat pradžių pagrindinis klausimas buvo ekonominis augimas ir bendradarbiavimas. 2022 m. planuojama dvišalių diplomatinių santykių penkiasdešimtmečio jubiliejaus šventė.

Kitas itin svarbus klausimas, iškilęs bendradarbiavimui jau įsibėgėjus, buvo Mongolijos demokratizacija, prasidėjusi 1990 m. Tuometinis Japonijos Ministras Pirmininkas Toshiki Kaifu buvo pirmasis ministras pirmininkas iš nekomunistinės industrinės valstybės, oficialiu vizitu apsilankęs Mongolijoje. Šis vizitas paskatino bendradarbiavimo plėtrą, kurios rezultatai matomi ir dabar. Dėl artimų ryšių Japonija Mongolijoje net praminta „trečiąja kaimyne“.

Ankstesnis dvišalis valstybių susitikimas įvyko 2018 m. Tuo metu buvo buvo nutarta siekti bendradarbiavimo dėl laisvo ir atviro Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono. Tai buvo Mongolijos ir Quad bendradarbiavimo pradžia, nors tuo metu realių rezultatų neparodė.

Spalio susitikimo rezultatai

Japonijos ir Mongolijos Užsienio reikalų ministrai susitikime taip pat aptarė ir kitus dvišalio ir tarptautinio bendradarbiavimo klausimus. Šis susitikimas buvo itin svarbus dėl nukelto JAV Valstybės Sekretoriaus M. Pompeo vizito Mongolijoje.

Japonijos Užsienio reikalų ministerija praneša, kad svarbi šio susitikimo tema buvo ir sveikatos apsaugos sektorius. Pasauliui tebekovojant su COVID-19 pandemija, T. Motegi pranešė, jog Japonija Mongolijai suteikė maždaug 12 milijonų JAV dolerių vertės paramą medicinos reikmenimis, įranga ir technine pagalba. Kovai su pandemija Japonija taip pat įsipareigojo Mongolijai suteikti 25 milijardų jenų (236 milijonų JAV dolerių) skubios paramos paskolą.

Oficialiais duomenimis Mongolijoje iš viso nustatyta 320 koronaviruso atvejų ir 0 mirčių.

Kitas dvišalio susitikimo metu aptartas aktualus klausimas buvo Šiaurės Korėja. Tobulinama karinė technika bei dažni ginklų bandymai yra šių dienų aktualijos, tačiau Japonijai labai svarbus ir Šiaurės Korėjos pagrobtų Japonijos piliečių klausimas. Daugelis pagrobtųjų taip ir negrįžo į Japoniją, todėl tai vis dar yra itin opi problema, kurią bandė išspręsti jau ne vienas ministras pirmininkas. Šis klausimas vėl iškilo šių metų birželio mėnesį, kai mirė jauniausios pagrobtos japonės tėvas Shigeru Yokota.

Mongolija pasižadėjo tęsti dvišalį bendradarbiavimą siekiant greitai išspręsti šį klausimą.

Visgi svarbiausias klausimas buvo ekonominis Japonijos ir Mongolijos bendradarbiavimas bei saugumas. Abi šalys sutarė toliau stiprinti bendras pastangas dėl laisvo ir atviro Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono. Šią iniciatyvą pradėjo Quad grupė, kurią įkūrė ir kuriai vadovauja Japonija, Australija, JAV ir Indija. Grupė laikoma demokratinių valstybių atsaku stiprėjančiai Kinijos įtakai ir ekonominei galiai. Dėl šių priežasčių pagrindiniai Quad tikslai – laisva prekyba Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, teritorinis ir kibernetinis saugumas. Japonijos pastangomis šią strategiją palaiko ir Mongolija. 

Kitos galimos partnerės

Quad įkūrėjos ir pagrindinės partnerės yra tik keturios, tačiau bendradarbiaujančių valstybių skaičius pamažu auga.

Kitą savaitę planuojamas naujojo Japonijos Ministro Pirmininko Yoshihide Suga vizitas Vietname ir Indonezijoje. Su šiomis valstybėmis, ypač Vietnamu, Japoniją sieja glaudūs ekonominiai ryšiai. Vienas pagrindinių susitikimų Hanojuje ir Džakartoje tikslų – sustiprinti bendradarbiavimą gynybos srityje.

Dvišalių Japonijos susitikimų Pietryčių Azijoje tikslai siejasi su Quad tikslais, tačiau kol kas analitikai Vietnamo ir Indonezijos prisijungimo prie grupės galimybes vertina skeptiškai. Itin mažai tikėtinas Indonezijos prisijungimas dėl jos rodomo prioriteto ASEAN.

Šiek tiek daugiau tikėtinas Vietnamo bendradarbiavimas ar prisijungimas prie Quad. Pagrindinė to priežastis – Kinijos agresija Pietų Kinijos jūroje ir jos tvirtinimas, jog dalis Vietnamo išskirtinių ekonominių zonų aplink Vietnamo salas priklauso Kinijai.

Tokia Kinijos pozicija sukelia papildomą įtampą Pietų Kinijos jūroje, dėl ko Quad grupė ir siekia užtikrinti laisvą ir atvirą prekybą Indijos ir Ramiojo vandenynų regione.

Šaltiniai

Skaitykite toliau

Aistė Marija Daubaraitė
Šiaurės Korėja, Mongolija, politika, diplomatija.
  Prenumeruoti
  Pranešti apie
  guest

  0 Komentarų (-ai)
  Atsiliepimai
  Peržiūrėti visus komentarus

  Daugiau:Aktualijos