AktualijosJaponijaPolitika

Japonijos MP Šinzo Abe atsistatydina iš posto

Šinzo Abe atsistatydina
Šinzo Abe. Fotografijos autorius: theglobalpanorama

2020 metų rugpjūčio 28-tą dieną, Japoniją sukrėtė žinia – šalies ministras pirmininkas Šinzo Abe atsistatydina. Rekordiškai ilgai užėmęs Japonijos ministro pirmininko pareigas, Šinzo Abe atsistatydina dėl rimtų sveikatos sutrikimų – opinio kolito, kuris pasireiškia kaip lėtinė uždegiminė žarnyno liga, kuriai būdingas žarnyno gleivinės pažeidimas. Kaip teigia Šinzo Abe, šis sveikatos sutrikimas jam pasireiškė dar paauglystėje, o dabar, būnant 65-erių, dar labiau paūmėjo.

Kaip teigia Šinzo Abe, „sveikata žymiai suprastėjo šių metų liepos mėnesio viduryje“. Nors su šiuo sveikatos sutrikimu ministras pirmininkas kovoja nuo paauglystės, tačiau dabar reikalingas rimtesnis ir daugiau laiko atimantis gydymas. Tai yra pagrindinė priežastis kodėl Šinzo Abe atsistatydina iš ministro pirmininko posto – laiko trūkumas atliekant ministro pirmininko pareigas.

Noriu nuoširdžiai atsiprašyti Japonijos žmonių už tai, jog palieku savo postą kuomet Koronavirusas dar vis yra problema, kuomet dar vis leidžiami įvairūs svarbūs įstatymai, kuomet man dar liko vieneri metai užimti šį postą.

Šinzo Abe taip pat apgailestavo dėl to, jog neišpildė savo pagrindinių siekių užsibrėžtų kadencijos metais. Susigrąžinti prieš dešimtmečius pagrobtus Japonijos piliečius iš Šiaurės Korėjos, išspręsti teritorinius nesutarimus su Rusija, pakeisti konstituciją tam, kad Japonijos kariuomenė turėtų daugiau galios.

Šiandien Šinzo Abe dar nepalieka savo posto, kadangi reikalingas asmuo jį pakeisti. Kaip teigė pats Šinzo Abe, „atliksiu savo pareigą iki pabaigos“. Ateinantį antradienį, rugsėjo pirmą dieną, Šinzo Abės Liberalų Demokratų partija (jap. 自由民主党 jiyū-minshutō) (angl. Liberal Democratic Party) spręs svarbų klausimą – kaip organizuoti kito partijos lyderio rinkimus. Po šių rinkimų eis kiti – naujojo Japonijos ministro pirmininko rinkimai.

Pasaulio lyderiai reaguoja į tai, jog Šinzo Abe atsistatydina

Pasaulio lyderiai, kaip ir dalis Japonijos visuomenės, buvo nustebinti tokio Šinzo Abės sprendimo ir nevengė pasisakyti.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas: „Noriu išreikšti didžiausią pagarbą Ministrui Pirmininkui Šinzo Abei… geram mano draugui. Jaučiuosi labai prastai“.

Iš kairės į dešinę: Pirmoji JAV ponia Melanija Trump, JAV prezidentas Donaldas Trumpas, Japonijos ministras pirmininkas Šinzo Abe, pirmoji Japonijos ponia Akie Abe

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijian: „Pastaraisiais metais ryšiai tarp Kinijos ir Japonijos grįžo į teisingas vėžes ir pasiekė naujų aukštumų. Mes norime išreikšti teigiamą požiūrį į Japonijos ministro pirmininko Šinzo Abės atliktus darbus ir likime greito pasveikimo“.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Boris Johnson: „Kaip Japonijos ministras pirmininkas, Šinzo Abe pasiekė daugiau puikių dalykų Japonijai ir visam pasauliui… Ačiū už visus praleistus metus poste, ir linkiu geros sveikatos“.

Ilgiausiai ministro pirmininko pareigas ėjęs asmuo – Šinzo Abe

2019-aisais metais Šinzo Abe pasiekė ganėtinai svarbų rekordą – tapo ilgiausiai Japonijos ministro pirmininko pareigas ėjusiu asmeninimi. Tai jis pasiekė per keturias kadencijas: 2006-2007, 2012-2014, 2014-2017, 2017-2020. Sudėjus dienas užimtas poste iš visų keturių kadencijų, gaunama virš 3150 dienų. Tuo tarpu, antrąją vietą pagal trukmę užimant Japonijos ministro pirmininko pareigas yra užėmęs Katsura Tarō, valdęs su petraukomis 1901-1913 metais. Katsura Tarō ministro pirmininko poste buvo 2883 dienas. Vos ne 300 dienų skirtumas tarp Šinzo Abe ir Katsura Tarō, leidžia Šinzo Abei tvirtai laikyti pirmąją vietą.

Verta paminėti, jog pirmoji Šinzo Abės kadencija, 2006-2007 metais, buvo ganėtinai trumpa dėl Liberalų Demokratų partiją purčiusių skandalų. 2007-aisais metais Šinzo Abės partija prarado didžiąją dalį vietų taryboje. Tais pačiais metais Šinzo Abe pasisakė prieš galimybę moteriai tapti Japonijos imperatore – tai neigiamai atsiliepė jo reputacijai. Galų gale Šinzo Abe nusprendė atsistatydinti iš ministro pirmininko posto, o jo partijos nariai atskleidė, jog Šinzo Abe turėjo rimtų sveikatos sutrikimų – to pačio opinio kolito, dėl kurio, Šinzo Abe dar kartą atsistatydina iš Japonijos ministro pirmininko posto.

Skaitykite toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos