
Kibernetiniai nusikaltimai: įsilaužimai, turto prievartavimas, kibernetinės vagystės viršijančios 1 mlrd. eurų – tokie kaltinimai buvo pareikšti trims kibernetiniams įsilaužėliams iš Šiaurės Korėjos.
Kaip teigia JAV generalinio prokuroro padėjėjas John Demers, „Šiaurės Korėja tapo kriminaliniu sindikatu su valstybine vėliava…“ Vagys, vietoje to, jog naudotųsi realiais ginklais ir vogtų pinigų maišus – naudojasi klaviatūromis ir vagia kriptovaliutas.
Šie kaltinimai gimė iš užslaptinto Jungtinių Tautų (JT) atlikto tyrimo. Tyrime rašoma, jog Šiaurės Korėja toliau sėkmingai tęsia savo nuklearizacijos ir ginklavimosi programą, o finansavimą tam gauna iš kibernetinių nusikaltimų.
Šįkart JAV pareigūnai apkaltino tris korėjiečius iš Šiaurės Korėjos: 31-erių metų amžiaus Jon Chang Hyok, 27-erių Kim Il ir 36-erių Park Jin Hyok. Visi šie vyrai yra siejami su kibernetinėmis vagystėmis viršijančiomis 1.3 mlrd. JAV dolerių (virš 1 mlrd. eurų), ir bendradarbiavimu su Šiaurės Korėjos karinės žvalgybos būriu (angl. Reconnaissance General Bureau).
Kibernetiniai nusikaltimai nėra naujiena
Tai, jog Šiaurės Korėja vykdo kibernetines atakas ir kibernetinius nusikaltimus prieš JAV, ar kitas pasaulio šalis, visiškai nėra naujiena. Kibernetiniai nusikaltimai vyko ir vyks, skiriasi tik jų sukelta žala, kadangi esminis faktorius yra atakos pajėgumas, kuris dažnai priklauso nuo kibernetinį nusikaltimą vykdančios komandos dydžio.
Visi trys šįkart apkaltinti korėjiečiai taip pat yra siejami su Lazarus Group – kibernetinių nusikaltimų grupuote kuri sėkmingai yra atlikusi daugybę kibernetinių išpuolių. Pirmoji masyvi šios grupuotės ataka įvyko dar 2013-aisiais metais, kuomet kaip taikinys buvo pasirinkta Pietų Korėja. 2013 m. kovo 20 d. netikėtai dingo ryšys su trimis Pietų Korėjos televizijos studijomis ir užšalo bankuose esantys kompiuteriai ir terminalai, virusais buvo užkrėsti daugiau nei 32 tūkst. kompiuterių ar serverių. Ši, galimai Lazarus Group atlikta kibernetinė ataka, Pietų Korėjai reiškė apie 600 mln. eurų nuostolius.
Būtina paminėti, jog vienas iš įsilaužėlių trijulės, yra puikiai žinomas JAV pareigūnams. Park Jin Hyok 2018-aisiais metais buvo apkaltintas dėl 2014-aisiais metais įvykdyto įsilaužimo į Sony Pictures Entertainment duombazę. Filmų studija nukentėjo, kadangi nepaisant grasinimų iš Šiaurės Korėjos valdžios, vis vien išleido filmą „Interviu su diktatoriumi“ (angl. The Interview).

Problema buvo tame, jog šis filmas ir jame vaizduojami kadrai labai nepatiko Šiaurės Korėjai, kadangi filmo pagrindinis veikėjas turi vieną užduotį – nužudyti Kim Jong-uną. Park Jin Hyok atliktos kibernetinės atakos metu buvo pavogti ir internete pasidalinti įvairūs ir svarbūs failai – Sony Pictures Entertainment darbuotojų susirašinėjimai, jų darbiniai įrašai ir net 4 iki tol oficialiai neišleisti filmai.
Bet kuriuo atveju, JAV neturi jokios informacijos apie šios trijulės dabartinę gyvenamąją vietą. Realiausia, jog visi šie asmenys šiuo metu yra Šiaurės Korėjoje. Turbūt naivu yra tikėtis, kad Šiaurės Korėja išduos ekstradiciją šiems asmenims ir jie bus nuteisti JAV.
Skaitykite toliau:
- BBC, US charges three North Koreans over $1.3bn theft, 2021.
- NYTimes, U.S. Charges 3 North Koreans With Hacking and Stealing Millions of Dollars, 2021.
- LATimes, North Korean military hackers indicted in cyber plot to rob banks, attack companies, 2021.
- Tolimieji, 75-ųjų Partijos Įkūrimo metinių minėjimo paradas, 2020.