
Vakar, rugsėjo 14 d., Jungtinių Amerikos Valstijų muitinės ir sienų apsaugos tarnyba išleido įsakymą sulaikyti tam tikrų prekių importą iš Kinijos (oficialiai Kinijos Liaudies Respublika). Į akiratį pakliuvo Sindziangas ir jame veikiančios įmonės, kurių prekės bei jų gaminiai, manomai, turi sąsajų su priverstiniu darbu Sindziango regione esančiose „perauklėjimo“ stovyklose, oficialiai vadinamose „Profesinio mokymo centrais“.
JAV veiksmai Sindziango atžvilgiu
Praėjusią savaitę žiniasklaidoje buvo skelbiama, kad JAV ruošė kiek kitokį planą kovai su žmogaus teisių pažeidimais Sindziange. Buvo planuota uždrausti medvilnės, pomidorų bei jų gaminių importą iš Sindziango regiono. Tačiau šis planas buvo pakeistas kitu, siauresniu, tačiau tą pačią žinutę perteikiančiu įsakymu prekių importui iš minėtojo Kinijos regiono. Į JAV importo stabdymą iš Sindziango patenka tokios prekės kaip kompiuterių dalys, plaukų produkcija bei medvilnė ir jos gaminiai.
JAV nacionalinio saugumo departamento spaudos pranešime skelbiama: „šiais veiksmais yra kovojama prieš nelegalų ir nežmogišką priverstinį darbą, moderniąją vergovę, kuria yra naudojamasi į JAV eksportuojamų prekių gamybai“. Minima, jog tiek Prezidentas Trumpas, tiek Nacionalinio Saugumo departamentas saugos JAV piliečius nuo dalyvavimo žmogaus teisių pažeidimuose.
Jungtinių Amerikos Valstijų sekretorius Mike Pompeo, taip pat pasidalino įrašu Twitter smerkdamas Kinijos komunistų partiją už įsitraukimą į tokius žmogaus teisių pažeidimus, kaip priverstinis darbas, kurios prieštarauja amerikietiškosioms vertybėms. Taip pat, netoleruos prekių, eksportuojamų į JAV, kurios yra pagamintos ant uigurų ar kitų etninių ir religinių mažumų Kinijoje „nugarų“.
Sindziangas minimas ne pirmą kartą
Jau anksčiau, Kinija yra sulaukusi kritikos dėl ten esančių „perauklėjimo“ stovyklų. Jose kalinama, manomai, apie milijoną uigurų bei kitų etninių mažumų atstovų. Šis importo sekantis žingsnis Donaldo Trumpo administracijos kovoje su priverstiniu darbu ir kitais žmogaus teisių pažeidimais regione. Tačiau Kinija teigia, jog šios stovyklos Sindziange yra būtinos siekiant pagerinti saugumą bei palaikyti tvarką regione.
Tačiau ne tik Kinija bei Kinijos komunistų partija yra linksniuojama minint Sindziangą. Visai nesenai, Disney sulaukė kritikos dėl filmo „Mulan“, kuris buvo filmuotas ne tik Naujojoje Zelandijoje, tačiau ir įspūdingą karštovaizdį turinčioje, tankiai uigurų gyvenamoje provincijoje, visai šalia „perauklėjimo“ stovyklų. Apie tai, daugiau skaitykite čia.
Skaitykite toliau
- Reuters, JAV atsisako plačių medvilnės ir pomidorų importo draudimų iš Kinijos Sindziango regiono, 2020.
- The New York Times, JAV riboja kinų aprangos ir technikos prekes dėl naudojamo priverstino darbo, 2020.
- Tolimieji, „Mulan kontroversija“: „Disney“ kritikuojamas už filmavimą Sindziango provincijoje, 2020.