
Kambodžoje kovo 1 d. vykusiame teismo posėdyje 25 metams kalėjimo in abstentia nuteistas opozicijos lyderis – buvusios Kambodžos nacionalinės gelbėjimo partijos (CNRP) įkūrėjas ir pirmininkas Sam Rainsy. Tačiau teismo sprendimas neapsiribojo tik juo. Nuteisti ir kiti septyni buvę CNRP vadovai ir teisininkai. Visi jie apkaltinti perversmo rengimu.
Teismo sprendimas
Kovo 1 d. Pnompenio savivaldybės teismo teisėjas Duch Sok Sarith ilgesnėmis nei dvidešimties metų bausmėmis nuteisė net aštuonis buvusios opozicinės partijos CNRP lyderius ir narius dėl planuojamo perversmo kaltinimų. Griežčiausio nuosprendžio sulaukė Prancūzijoje gyvenantis S. Rainsy. Jis nuteistas 25 metams kalėjimo.
S. Rainsy užsienyje gyvena nuo 2009 metų, kai iš Kambodžos pasitraukė dėl arešto politiniais sumetimais grėsmės. Nuo to laiko tai ne pirmas kartas, kai jis Kambodžoje teisiamas in abstentia.
In abstentia 22 metams nuteisti ir buvę CNRP viceprezidentai Mu Sochua ir Eng Chhai Eang. Taip pat penki buvusieji CNRP teisininkai – S. Rainsy žmona Tioulong Saumura, vienas iš CNRP įkūrėjų Ou Chanrith, Ho Vann, kurio Kambodžoje tebegyvenančiai šeimai tik praeitais metais buvo grasinta, bei Long Ry, Men Thavarin ir Nuth Romduol.
Teismo sprendimas priimtas remiantis Baudžiamojo kodekso 451 Straipsniu: „Ataka reiškia vieną ar kelis smurto aktus, galinčius kelti pavojų Kambodžos karalystei ar pažeisti nacionalinės teritorijos vientisumą.“ Galima bausmė už šio Straipsnio pažeidimą yra nuo 15 iki 30 metų kalėjimo.
Ankstesni įvykiai
Tai nėra pirmasis kartas, kai opozicijos lyderis S. Rainsy ar pati CNRP susiduria su teisiniais procesais.
Po S. Rainsy pasitraukimo į užsienį, jis buvo kelis kartus teistas in absentia. 2010 m. vyriausybei apkaltinus Kambodžos teritorijos sienų manipuliacija, jis buvo nuteistas 10 metų, nors 2013 m. Ministras Pirmininkas jam suteikė karališkąjį atleidimą. Šį sprendimą sekė 2015 m. išduotas naujas S. Rainsy arešto orderis.
Teismo sprendimu CNRP buvo likviduota 2017 m. lapkričio 16 d., o 118 jos narių uždrausta dalyvauti politiniame valstybės gyvenime – balsuoti ar patiems balotiruotis rinkimuose.
Pastarasis įvykis paskatino opozicijos lyderius 2019 m. susitikti JAV ir paskelbti penkių punktų pareiškimą buvusiems CNRP vadovams bei rėmėjams, raginant juos organizuoti mitingą lapkričio 9 d. Aktualus buvo ir Ream karinio laivyno bazės klausimas. Tuo metu S. Rainsy planavo grįžti į Kambodžą. Būtent dėl šio mitingo organizavimo S. Rainsy ir kiti CNRP vadovai šįkart buvo apkaltinti perversmo rengimu ir nuteisti.
Kambodžos opozicijos lyderis ir CNRP vadovai jau ne pirmą kartą patenka į teisminius procesus dėl politinių nesutarimų su esama Hun Sen vyriausybe, tačiau opozicija visus kaltinimus atmeta.
Skaitykite toliau
- Khmer Times, Rainsy jailed over coup plot: Former opposition leader also barred from voting and standing for elections, 2021.
- Khmer Times, Cambodia: Hun Sen Threatens Families of Activists, 2020.
- Tolimieji, Protestas Kambodžoje dėl Kinijos laivyno bazės, 2020.
- Tolimieji, Šį savaitgalį pasirašyta Regioninės ekonominės partnerystės sutartis (RCEP), 2020.