AktualijosKambodžaTailandas

Karinis bendradarbiavimas tarp Kambodžos ir Tailando stiprinamas

Nuotraukos autorius: Anthony Beck

Neseniai įvyko susitikimas tarp Kambodžos karališkųjų ginkluotųjų pajėgų (RCAF) vado generolo Vong Pisen ir Tailando oro pajėgų atašė pulkininko Warapod Warapisan. Susitikime buvo aptartas dvišalis karinis bendradarbiavimas ir abi valstybės įsipareigojo jį stiprinti. Tai apims ir dalijimąsi patirtimi bei bendrus karinius mokymus.

Generolas V. Pisen į dabartines pareigas buvo paskirtas prieš dvejus metus karaliaus Norodom Sihamoni dekretu. Iki to V. Pisen dirbo Nacionalinės karo policijos vado pavaduotoju. Šis ir kiti karališkuoju dekretu įtvirtinti pareigų perskirstymai buvo atlikti Kambodžos Ministro Pirmininko Hun Sen, pareigas užimančio nuo 1984 m., prašymu. 

Ankstesnis dvišalis bendradarbiavimas

Kambodžos ir Tailando santykiuose vis iškyla nesutarimų, ypač teritorinių, tačiau tai nėra pirmasis dvišalis susitikimas bendradarbiavimo klausimais.

Paskutiniojo, įvykusio 2018 m., metu taip pat sutarta bendradarbiauti palaikant saugumą. Po šio susitikimo itin daug nuveikta siekiant optimalaus bendradarbiavimo užtikrinimo. Valstybės ne kartą vykdė bendrus policijos personalo mokymus, karines pratybas.

Be to, Tailandas 2018 m. padėjo sulaikyti ir į Kambodžą grąžinti aktyvistę Sam Sokha, metusią batą į Hun Sen atvaizdą ir pasitraukusią į Tailandą. Po grąžinimo į Kambodžą, ji buvo iškart suimta ir nuteista dvejiems metams kalėjimo, jai paskirta piniginė bauda, nors Human Rights Watch ją buvo oficialiai pripažinę pabėgėle.

Naujo susitikimo tikslai

Nors bendradarbiavimas tarp dviejų valstybių vyksta jau ilgą laiką, šio susitikimo metu buvo aptartas būtent karinis bendradarbiavimas ir pabrėžtas karinių oro pajėgų klausimas. Tailandas šių metų vasarį paskelbė dešimtmečio planą modernizuoti šias pajėgas. Pagrindinis tikslas – atnaujinti įrangą ir susieti pagrindines ginklų sistemas.

Kita svarbi susitikime paliesta tema – saugumo ir stabilumo užtikrinimas teritorijose prie ginčytinų sienų. Šiose pasienio zonose jau ne kartą buvo kilę konfliktai. Paskutinysis – 2008 m. dėl XI a. hinduistinės Preah Vihear šventyklos ir teritorijos aplink ją. Visa ši teritorija Tarptautinio Teisingumo teismo sprendimu priklauso Kambodžai. Dėl Preah Vihear šventyklos ir aplinkinės teritorijos nesutarimai vyksta nuo 1962 m., kai pati šventykla buvo priskirta Kambodžai, bet iš pradžių nebuvo sprendimo apie jos teritoriją. 2013 m. TTT sprendimu, kurį pripažino abi valstybės, Tailandas turėjo išvesti savo karinius dalinius iš šventyklos teritorijos.

Abiems susitikime dalyvavusioms valstybėms sienų saugumas taip pat itin aktualus dėl nelegalios migracijos, kuri daugiausiai vyksta iš Kambodžos į Tailandą ieškant geresnių darbo galimybių.

Šaltiniai

Skaitykite toliau

Aistė Marija Daubaraitė
Šiaurės Korėja, Mongolija, politika, diplomatija.
  Prenumeruoti
  Pranešti apie
  guest

  0 Komentarų (-ai)
  Atsiliepimai
  Peržiūrėti visus komentarus

  Daugiau:Aktualijos