
Ankstyvą vasario 1 d. rytą prasidėjo karinis perversmas Mianmare. Kariuomenė sulaikė Aung San Suu Kyi – Nacionalinės demokratijos lygos (NLD) partijos lyderę ir de facto valstybės vadovę, prezidentą Win Myint ir kai kuriuos kitus partijos atstovus, kariuomenė perėmė valdžią, praneša REUTERS.
Kariuomenei priklausančiame televizijos kanale buvo pranešta, kad sulaikymai įvykdyti dėl sukčiavimo rinkimų metu, valstybės valdymas perduotas kariuomenės vadui Min Aung Hlaing. Taip pat, valstybėje yra įvedama nepaprastoji padėtis vieneriems metams.
Karinis perversmas Mianmare buvo pradėtas vos kelios valandos prieš pirmąją naujojo parlamento darbo dienos pradžią.
Iškart po sulaikymų Mianmare, NLD atstovas spaudai Myo Nyut sakė „Reuters“: „Noriu pasakyti mūsų žmonėms, kad jie nedarytų skubotų sprendimų ir noriu, kad žmonės elgtųsi pagal įstatymus“.
Pranešama apie sutrikusias telekomunikacijas sostinėje Neipide, bei didžiausiame Mianmaro mieste Jangone. Kariuomenės pajėgos patruliuoja didžiausių Mianmaro miestų gatvėse.
Kodėl visa tai vyksta?
Po lapkričio mėnesį vykusių rinkimų, NLD šventė pergalę gavusi 83% visų rinkėjų balsų. Tačiau įtampa tarp valdančiosios partijos bei galingos kariuomenės palaikomos opozicijos pradėjo augti vis labiau. Pastarieji pralaimėtus rinkimus laiko neteisėtais.
Nors rinkimų komisija ir atmetė kaltinimus sukčiavimu rinkimuose, tačiau visai neseniai, kariuomenė pareiškė, kad „imsis veiksmų“, taip užsimindami apie galimą karinį perversmą Mianmare.
Verta paminėti, kad iki 2011 metų, Mianmaras buvo valdomas karinės diktatūros. Nors nuo 2011 metų, Mianmaro judėjimo link demokratijos pradžios, šie rinkimai jau antrieji, tačiau kariuomenė išliko autonominė ir ganėtinai stipri valstybės valdyme. 2008 metų Mianmaro konstitucija garantuoja kariuomenei net 25% procentus vietų parlamente ir 3 galingiausių – vidaus, pasienio ir gynybos reikalų ministerijų kontrolę.
Skaitykite toliau:
- Reuters, Myanmar military seizes power, detains elected leader Aung San Suu Kyi, 2021.
- Tolimieji, Rinkimai Mianmare: jau vėl nepatikimi?, 2020.
- Tolimieji, Išankstiniai rinkimų rezultatai: pirmasis musulmonas Mianmaro Parlamente, 2020.