AktualijosJaponijaPolitika

Kas bus kitas Japonijos ministras pirmininkas?

Dabartinis Japonijos ministras pirmininkas - Šinzo Abe
Dabartinis Japonijos ministras pirmininkas - Šinzo Abe. Kas užims jo postą?

Praėjusią savaitę Japoniją sukrėtė žinia, jog šalies ministras pirmininkas Šinzo Abe atsistatydina iš savo posto. Logiška, jog toks svarbus postas šalyje negali likti tuščias, todėl rugsėjo 14-tą dieną vyks du rinkimai – Liberalų Demokratų partijos (jap. 自由民主党 jiyū-minshutō) (angl. Liberal Democratic Party) lyderio, ir šalies ministro pirmininko. Rinkimų nugalėtojas užims Japonijos ministro pirmininko poziciją iki 2021-ųjų rugsėjo mėnesio – Šinzo Abės kadencijos pabaigos.

Ta pati valdančioji, Liberalų Demokratų partija, nusprendė, jog šie rinkimai bus mažesni nei įprastai. Balsavime dalyvaus visi parlamente esantys LDP nariai (394) ir bus skaičiuojama po tris balsus iš LDP dominuojančių prefektūrų (141). Bendrai – 535 balsai, o norint tapti naujuoju Japonijos ministru pirmininku, reikia surinkti daugumą balsų – bent 268. Mažesnės apimties rinkimai reiškia didesnį susitelkimą ties pagrindiniais kandidatais, todėl jau dabar yra išryškėję trys galimi asmenys kurie užims Šinzo Abės poziciją Japonijoje: Fumio Kishida, Yoshihide Suga ir Shigeru Ishiba.

Yoshihide Suga – realiausias pretendentas užimti Japonijos MP postą

71-erių metų amžiaus, Yoshihide Suga ilgą laiką buvo Šinzo Abės „dešinioji ranka“, o dabar yra laikomas realiausiu kandidatu užimti Japonijos ministro pirmininko postą. Yoshihide Suga yra Šinzo Abės asmeninis patarėjas ir Šinzo Abės valdžios „veidas“, kadangi būtent Suga dažniausiai pasirodo televizijoje. Yoshihide Suga dar yra žinomas kaip „senelis Reiva“ (angl. Uncle Reiwa) todėl, kad 2019-ųjų balandžio 1-mą dieną, pasauliui pranešė naujojo Japonijos laikotarpio pavadinimą – Reiva.

Japonijos ministras pirmininkas - kandidatas Yoshihide Suga.
Yoshihide Suga praneša apie naujojo Japonijos laikotarpio pavadinimą. Fotografijos autorius: © 内閣官房内閣広報室

Verta paminėti, jog Yoshihide Suga yra pirmos kartos politikas, kas yra ganėtinai reta Japonijos valdžioje. Gimęs ūkininko sūnumi, Suga pasuko į politikos pasaulį. Paauglystėje Suga dirbo kelis darbus vienu metu tam, kad užsidirbtų studijoms Tokijo universitete, o 1994-aisiais tapo Japonijos parlamento nariu. Šiuo metu Yoshihide Suga yra ilgiausiai pareigas einantis ministrų kabineto sekretorius.

Yoshihide Suga yra matomas kaip kitas Japonijos ministras pirmininkas dėl paprastos priežasties – LDP atstovai balsuos už kitą LDP atstovą. Jei nėra sukurpto slapto plano tarp LDP narių, tai atsakymas į klausimą „kas bus sekantis Japonijos ministras pirmininkas?“ turėtų neatrodyti apgaubtas nežinia.

Shigeru Ishiba – žmonių čempionas

Japonijos ministras pirmininkas - kandidatas Shigeru Ishiba.
Shigeru Ishiba. Fotografijos autorius: Ogiyoshisan

Kitas kandidatas, 63-ijų metų amžiaus Shigeru Ishiba. Buvęs Japonijos gynybos ministras, pasak Japonijos gyventojų, yra laikomas tinkamiausiu kandidatu užimti Japonijos ministro pirmininko pareigas. Esminė problema yra ta, jog Shigeru Ishiba nėra mėgstamas LDP atstovų. Ishiba yra ne kartą garsiai sukritikavęs Šinzo Abe teigdamas, jog Abės valdžia yra „autokratinė“ ir išreikšdamas nerimą, jog valdant Šinzo Abei Japonijoje auga skurdas.

Tai, jog Shigeru Ishiba galimai yra laikomas „pavojingu“ Japonijos Liberalų Demokratų partijai, duoda dar didesnį pranašumą kitam kandidatui Yoshihide Suga. LDP nariai gali balsuoti už Sugą tik todėl, kad rinkimų nelaimėtų Shigeru Ishiba.

Fumio Kishida – galimas, tačiau mažai tikėtinas variantas

Galų gale trečiasis realus kandidatas užimti Japonijos ministro pirmininko postą yra Fumio Kishida. Taip pat 63-ijų metų amžiaus kandidatas, 2012-2017 metais ėjęs Japonijos užsienio reikalų ministro pareigas, Fumio Kishida taip pat yra įtrauktas į realiausių kandidatų sąrašą, tačiau jo šansai yra vertinami mažiausiais.

Japonijos ministras pirmininkas - kandidatas Fumio Kishida.
Fumio Kishida

Fumio Kishida nėra rimtas konkurentas kitiems dviems konkurentams, kadangi Kishida yra matomas kaip „nepakankamai tvirtas“ ir tiesiog „nublankstantis“ prieš kitus. Pasak dabartinio ministro pirmininko pavaduotojo Tarō Asō, „Kishida yra taikos laikotarpiui, ne problemų pilnais laikais“. Verta prisiminti, jog naujasis Japonijos ministras pirmininkas turės spręsti ne vieną problemą – Koronaviruso suvaldymo, nukeltų Olimpinių žaidynių klausimus, nesutarimus su Kinija.

Įdomu, jog Fumio Kishida 2018-ais metais planavo dalyvauti LDP lyderio rinkimuose, tačiau jį atkalbino Šinzo Abe, galimai leisdamas suprasti, jog Šinzo Abe palaikys Fumio Kishida vėlesniuose rinkimuose. Atkritus Fumio Kishidai, Šinzo Abe nesunkiai laimėjo prieš Shigeru Ishiba (553 balsai prieš 254). Šiemet kalbos apie tai, jog Šinzo Abe turėtų palaikyti Fumio Kishida – pranyko.

Kodėl renkamas naujas Japonijos ministras pirmininkas?

Primename, kodėl dabar dar einantis Japonijos ministro pirmininko pareigas Šinzo Abe, praėjusią savaitę nusprendė atsistatydinti. Rekordiškai ilgai užėmęs Japonijos ministro pirmininko pareigas, Šinzo Abe atsistatydina dėl rimtų sveikatos sutrikimų – opinio kolito, kuris pasireiškia kaip lėtinė uždegiminė žarnyno liga, kuriai būdingas žarnyno gleivinės pažeidimas. Kaip teigia Šinzo Abe, šis sveikatos sutrikimas jam pasireiškė dar paauglystėje, o dabar, būnant 65-erių, dar labiau paūmėjo.

Kaip teigia Šinzo Abe, „sveikata žymiai suprastėjo šių metų liepos mėnesio viduryje“. Nors su šiuo sveikatos sutrikimu ministras pirmininkas kovoja nuo paauglystės, tačiau dabar reikalingas rimtesnis ir daugiau laiko atimantis gydymas. Tai yra pagrindinė priežastis kodėl Šinzo Abe atsistatydina iš ministro pirmininko posto – laiko trūkumas atliekant ministro pirmininko pareigas.

Skaitykite toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos