
Pietų Korėjos pareigūnų teigimu, 47 metų P. Korėjos valstybės tarnautojas buvo nušautas ir sudegintas Šiaurės Korėjiečių. Š. Korėjos lyderis Kim Jong Un‘as išleido retą viešą atsiprašymą dėl nužudyto P. Korėjos piliečio ir žiaurių Š. Korėjos pareigūnų veiksmų. Atsiprašyme išreiškiamas didelis apgailestavimas dėl šio įvykio.
Š. Korėjos pareigūnų siųstame P. Korėjos atstovams adresuotame atsiprašymo laiške, išreiškiamas Š. Korėjos lyderio gailestis „nuvylus“ P. Korėjos prezidentą Moon Jae-in. The Wall Street Journal duomenimis laiškas buvo gautas dieną po P. Korėjos pareigūnų pareiškimo dėl 47 metų P. Korėjos valstybės tarnautojo mirties. Žuvęs vyras P. Korėjos armijos įtarimu norėjo dezertyruoti į Š. Korėjos teritoriją.
Retas Šiaurės Korėjos lyderio atsiprašymas
Kim Jong Un‘o atsiprašymas yra laikomas itin nestandartiniu ir retu reiškiniu. P. Korėjos piliečių nužudymo atveju gailestis P. Korėjos piliečiams dažniausiai yra išreiškiamas Š. Korėjos, kaip valstybės, vardu. New York Times duomenimis, kai kurie P. Korėjos analitikai išreiškia viltį, kad „pono Kim viešasis pasisakymas gali net padėti atgaivinti pastaraisiais mėnesiais strigusius santykius tarp dviejų Korėjų.“ (Sang-Hun, 2020)
Kim Jong Un‘o atsiprašymas atrodo kaip dar retesnis reiškinys, žvelgiant į tai, kad praeiti panašaus tipo nusižengimai liko viešai neatpažinti Š. Korėjos atstovų. Pavyzdžiui, 2008 metų įvykis, kurio metu Š. Korėjos kareiviai nušovė P. Korėjos turistą, lankantį turistinę vietą šalyje. Viešo atsiprašymo Š. Korėja taip pat neišleido 2017 metais, kuomet JAV studentas Otto Warmbier žuvo po sulaikymo Pchenjane, o JAV pareigūnams buvo perduotas jau vegetatyvinės būsenos.
Nepaisant viešo Š. Korėjos lyderio atsiprašymo, P. Korėjos prezidentas nurodė savo karinėms pajėgoms sustiprinti karinį pasirengimą ir žvalgybą Geltonojoje jūroje. JAV pareiškė viešą užuojautą P. Korėjai ir reikalauja Š. Korėjos paaiškinimo nutikusiam įvykiui.

Šiaurės Korėjos pasiaiškinimas
P. Korėjos teigimu, nužudytasis vyras vėliau buvo sudegintas Š. Korėjos pareigūnų dėl baimės Covid-19 viruso plitimui. Šios detalės buvo paneigtos Š. Korėjos penktadienį (25.09.2020) išleistame viešame pareiškime. Buvo patvirtinti 10 šūvių, jų teigimu sudeginta buvo „plūduriuojanti medžiaga“, kurią gabeno P. Korėjos pilietis.
Š. Korėjos pareigūnų teigimu, drastiškų veiksmų buvo imtasi dėl P. Korėjos piliečio nelegalaus statuso šalyje ir nenoro kooperuoti su jį radusiu Š. Korėjos žvalgybinio laivo įgula. Š. Korėja pateisina šį įvyki, teigdami, kad tai buvo „legalus, bet nelaimingas atsakas į „nelegalų įsibrovėlį“.“ (Sang-Hun, 2020) Pareiškimas yra vertinamas kaip atsargiai parašytas, vengiant Š. Korėjos kaltės prisiminimo ir malšinant P. Korėjos pyktį dėl šio įvykio.
Įvykio reikšmė
Nors P. Korėjos valstybės tarnautojo žmogžudystė Š. Korėjoje sukėlė viešą P. Korėjos ir JAV ir kitų Vakarų valstybių pasipiktinimą Š. Korėjos veiksmais, kritikai vis dėl to tikisi, kad šį įvykį sekęs Kim Jong Un‘o viešas atsiprašymas yra žingsnis geresnių abiejų Korėjų santykių link. Lee Byong-chul, Š. Korėjos ekspertas Tolimųjų Rytų institute, Seulo Kungnam universitete, teigia, kad Pietūs naudosis galimybe atnaujinti santykius su kaimynais Šiaurėje.
Pietų ir Šiaurės Korėjos pastaruoju metu vis artimiau bendradarbiauja, šalių vadovai dažniau apsikeičia laiškais. Š. Korėjos veiksmai P. Korėjos atžvilgiu taip pat yra vertinami kaip taikesni, o šalies požiūris kaip sukalbamesnis ir taikesnis. Sprendžiant pagal Š. Korėjos viešą atsaką į šį izoliuotą incidentą, galima teigti, kad Š. Korėja ir toliau deda pastangas, norint išlaikyti gerus santykius su Pietų kaimyne.
Šaltiniai
- NY Times, Kim Jong Un atsiprašo dėl nužudyto pabėgelio, 2020
- Wall Street Journal, Kim Jong Un: Šiaurės Korėja labai apgailestauja dėl valstybės tarnautojo nužudymo, 2020
- The Washington Post, Šiaurės Korėja išvalė 2 ml. JAV dolerių sąskaitą dėl komoje esančio Otto Warbier priežiūros, 2019