AktualijosGyvenimasKinija

Kinija skelbia apie „trijų vaikų politiką“

trijų vaikų politika
Festivalis Kinijoje. Fotografijos autorius: Javier Quiroga. Fotografija iš Unsplash.

Poros gyvenančios santuokoje nuo šiol galės auginti iki trijų vaikų, tad galima pradėti kalbėti apie trijų vaikų politiką. Tokie nauji, laisvesni apribojimai Kinijoje buvo įvesti nuo šios savaitės pirmadienio. Būtina suprasti, jog tai yra didžiulės reformos Kinijos sistemoje, kadangi iki šiol maksimalus vaikų skaičius šeimoje buvo du. Turbūt nėra stebėtina, jog tokios didžiulės reformos nėra vykdomos be reikalo – Kinija susiduria su rimta gimstamumo problema jau ne pirmus metus iš eilės.

Dar 2016-ais metais Kinijoje buvo nuspręsta panaikinti iki tol egzistavusią vieno vaiko politiką. To priežastis – didžiulė baimė dėl Kinijos ekonomikos ateities. Vieno vaiko politika užkirto kelią 400 milijonams potencialių gimimų, sukėlė bei nulėmė nemažai socialinių bei demografinių pokyčių. Tai galima susieti ir su ekonomika, kadangi kuomet visuomenėje dominuoja vyresnio amžiaus žmonės, natūraliai nebelieka kam dirbti. Būtent dėl šios priežasties 2016 m. buvo nuspręsta vieno vaiko politiką pakeisti į dviejų vaikų politiką.

Nepaisant 2016 m. įvykusių reformų, gimstamumo ir senstančios visuomenės problema Kinijoje išliko opi. Kaip atskleidžia 2020 m. statistika, vienoje šeimoje vidutiniškai augo 1.3 vaiko – gana panašūs skaičiai kaip ir Italijos ar Japonijos, valstybių, kurios taip pat kenčia nuo šių problemų. Norint pradėti rimtai spręsti šią problemą, siekiamas skaičius turėtų būti bent jau 2.1.

Vaikų limitai šeimoje auga, tačiau gimstamumas ne. Kaip atskleidžia kinų sociologas Yifei Li, to priežastis nėra esantys limitai. „Žmonių nebaido dviejų vaikų politika. Problema yra tame, kaip beprotiškai brangu yra auginti vaiką Kinijoje. Apgyvendimas, popamokinė veikla, maistas, kelionės – visa tai susideda labai greitai.“.

Įvykus reformoms ir perėjus prie trijų vaikų politikos, taip pat yra žadamos ir finansinės lengvatoms šeimoms kurios turės daugiau nei vieną vaiką. Tarp šių lengvatų yra priskiriami tokie dalykai kaip pigesnės mokyklos, mažinami arba panaikinami nuomos mokesčiai, ar daugiau spaudimo darbdaviams, jog po motinystės atostogų, mamų toliau lauktų jų darbo vietos. Taip pat yra užsimenama apie papildoma švietimą jauniems žmonėms apie „vedybas ir meilę“.

Nepaisant šių žadamų lengvatų, panašu, jog situacija kardinaliai nesikeis. Pagrindiniame Kinijos socialiniame tinkle „Weibo“ buvo paklausta, ar žmonės yra „pasirengę trijų vaikų politikai“. Iš 31 tūkstančio balsavusių, 29 tūkstančiai atsakė, jog „net neturi tokios minties“. Iš to tikrai galima spręsti, jog užtruks kol Kinijos visuomenė apsipras su trijų vaikų politika.

Skaitykite toliau:

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos