AktualijosEkonomikaKinijaLietuvoje

Kinijoje pagamintų įrenginių tyrimas ir Krašto apsaugos viceministro komentaras

Krašto apsaugos viceministro komentaras

Lietuvos krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius teigia, jog Lietuvoje virš 200 valstybės institucijų yra įsigijusios kiniškų išmaniųjų telefonų, turinčių esminių kibernetinio saugumo rizikų. Viceministras ragina tokiais telefonais kuo greičiau atsikratyti ir pataria vengti įsigyti naujus tokių telefonų modelius.

Mobiliųjų įrenginių tyrimas

Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) atliko Lietuvoje parduodamų Kinijos gamintojų „Huawei P40 5G“ , „Xiaomi Mi 10T 5G“ ir „OnePlus 8T 5G“ išmaniųjų 5G įrenginių saugumo tyrimą. Krašto apsaugos viceministro Margirio Abukevičiaus teigimu:

„Šis tyrimas buvo inicijuotas siekiant užtikrinti saugų Lietuvoje parduodamų 5G mobiliųjų įrenginių ir juose esančios programinės įrangos naudojimą mūsų šalies viduje. Buvo pasirinkti trys Kinijos gamintojai, kurie nuo praėjusių metų Lietuvos vartotojams siūlo įsigyti 5G mobiliuosius įrenginius ir kurie tarptautinės bendruomenės buvo įvardinti kaip keliantys tam tikras kibernetinio saugumo rizikas“.

NKSC duomenimis, tyrimo metu buvo nustatytos 4 esminės kibernetinio saugumo rizikos. Dvi susijusios su gamintojo įrenginiuose įdiegtomis programėlėmis, viena su asmens duomenų nutekėjimo rizika ir viena su galimais žodžio laisvės ribojimais.

Rizikos ir priežastys

Įdomu pastebėti yra tai, jog „Xiaomi“ gamintojo įrenginyje nustatytos trys rizikos, „Huawei“ – viena, o „OnePlus“ gamintojo mobiliajame įrenginyje kibernetinio saugumo pažeidžiamumų identifikuota nebuvo. Viena iš tokių rizikų, rastų „Xiaomi“, yra faktas, jog „Xiaomi“ gamintojo naršyklė „Mi Browser“ naudoja ne tik įprastą kitose naršyklėse „Google Analytics“ modulį, bet ir kinišką „Sensor Data“, kuris renka ir periodiškai išsiunčia net 61 parametro duomenis apie vartotojo telefone atliekamus veiksmus.

Tyrimo metu taip pat pastebėta ir galimi žodžio laisvės ribojimai. Pagal NKSC, analizuodami „Xiaomi“ įrenginio veikimą, tyrėjai nustatė, kad jame yra įdiegta techninė galimybė vykdyti į jį atsisiunčiamo turinio cenzūrą. Nėra stebėtina tai, kad tyrimo metu sąraše buvo 449 raktažodžiai ar jų grupės kinų rašmenimis, tokie kaip „Laisvas Tibetas“, „Amerikos balsas“, „demokratinis judėjimas“, „tegyvuoja Taivano nepriklausomybė.

Aiškindami kodėl buvo pasirinkti būtent šie kinų prekės ženklai, NKSC teigia, jog:

„Remiantis tarptautine kibernetinių pažeidžiamumų duomenų baze, per pastaruosius ketverius metus visų šių gamintojų įrenginiuose buvo nustatytos kibernetinio saugumo rizikos. „Xiaomi“ produkcijoje buvo fiksuoti 9 pažeidžiamumai, susiję su asmens duomenų nutekinimo rizikomis, „Huawei“ – 144 pažeidžiamumai, kurių dauguma buvo susiję su įrenginių funkcionalumo trikdymu, „OnePulse“ – vienas pažeidžiamumas dėl trečiųjų šalių programėlės, siunčiančios SMS žinutes, net tada, kai mobilusis įrenginys yra užrakintas.“

Krašto apsaugos viceministro komentaras

Po įvykusio tyrimo, viceministras teigė, jog šis rekomenduoja kuo greičiau atsikratyti šių gamintojų telefonų ir nepirkti naujų. Kaip rašo LRT.lt, viceministras taip pat pridėjo, jog:

“Mes identifikavome virš 200 valstybės institucijų, kurios yra tokius telefonus įsigijusios. Iš viso – virš 4,5 tūkst. telefonų, tai, mūsų manymu, didina rizikas ir šias problemas reikia spręsti”.

Viceministras taip pat teigė, jog šis tikisi, kad Seimas patvirtins įstatymų pakeitimus, kuriais bus nustatyta, jog valstybės institucijos negalės įsigyti kibernetinio saugumo rizikų turinčios įrangos. Įdomu tai, jog M. Abukevičius, be kita ko, įvardino, kad tokių telefonų yra įsigijusios ir Krašto apsaugos ministerijos tarnybos.

Šiuo metu Kinijos bei Lietuvos santykiai patiria gana įtemptą laikotarpį, kadangi Lietuvos vyriausybė ne kartą išreiškė norą stiprinti mainus ir bendradarbiavimą su Taivanu, taip pat įsteigiant atstovybę. Tai žinoma sulaukė gana greito ir neigiamo Kinijos atsako. Suprantama, jog tokie Krašto apsaugos viceministro komentarai taip pat neturėtų patikti Kinijos valdžiai.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos