AktualijosKinijaMokslas ir IT

Kinijos „Zoom“ vadovui pateikti kaltinimai dėl pokalbių JAV blokavimo

Zoom app logo on smartphone screen over the face masks.

Šių metų gruodžio 18 d., JAV pateikė federalinius kaltinamus vienam iš Zoom vadovų Kinijoje dėl skambučių ir internetinių susitikimų, skirtų Tianmeno aikštės įvykius atminti, savavališku blokavimu. Zoom vadovui pateikti kaltinimai dėl netikslingo vartotojų paskyrų blokavimo. NY Times duomenimis „buvo užblokuoti mažiausiai keturi pokalbiai“(Hong, 2020), o Xinjiang Jin, dar žinomas kaip Julian Jin, įtariamai šiuo tikslu kolaboravo su Kinijos politikais.

Julian Jin įtariamai prie Tianmeno aikštės įvykių atminimo pokalbių jungdavosi, naudodamas netikras paskyras, kurių pavadinimuose ar ikonose figūruodavo Zoom vartotojų taisykles pažeidžianti medžiaga. Tokiu būdu J. Jin galėjo pats pranešti apie taisykles pažeidžiantį turinį Zoom platformoje ir pokalbiai buvo užblokuoti.  Kaltintojai taip pat teigia, kad J. Jin buvo ryšininkas tarp Kinijos vyriausybinių pareigūnų ir Zoom.

Zoom komunikacijų logotipas, pagal Public Domain licenciją

Įvykio Reikšmė Kinijos ir JAV Santykiams

Be abejonės Zoom vadovui pateikti kaltinimai neigiamai paveikė ir taip gana aštrius Kinijos ir JAV santykius. JAV generalinio prokuroro padėjėjas John C. Demers, paklaustas apie šią situaciją, teigė, kad „Kinijos komunistų partija naudosis visomis pasiekiamomis priemonėmis, norėdama sunaikinti laisvės medį, suvaržydama žodžio laisvę Kinijoje, JAV ir kitose pasaulio šalyse.“ (DOJ, 2020)

FTB direktorius Christopher Wray viešajame pasisakyme taip pat teigė, kad šis incidentas parodo nedemokratišką Kinijos poziciją, o Kinijos vyriausybė „nesiliaus išnaudojusi Kinijoje esančių kompanijų, norėdama įgalinti savo tarptautinius planus, o taip pat varžyti žodžio laisvę.“ (DOJ, 2020) Vėliau Ch. Wray įvardino verslo santykius su Kinija „faustiškuoju susitarimu“, taip nurodydamas pasikartojantį žodžio laisvęs varžymą iš Kinijos pusės. Oficialaus atsako iš Kinijos vyriausybės kol kas nėra, tikėtina, kad teismo procesas bus privatus.

Kaltinimai taip pat yra nemenkas smūgis Zoom platformos įvaizdžiui, nes dėl šių metų Covid-19 situacijos platforma buvo pradėta naudoti daug plačiau darbo, mokslo ir privačioms reikmėms. Dėl to iškyla dar didesnis ir opesnis klausimas dėl platformos ir jos vartotojų duomenų saugumo.

Po staigaus Zoom platformos išpopuliarėjimo, Kinijos vyriausybė įvedė griežtesnes platformos turinio priežiūros gaires. Tyrimo metu taip pat paaiškėjo, kad šių metų balandį J. Jin „savo bendradarbiui pasakojo, kad Kinijos vyriausybė nurodė sukurti programą, per minutę nustatančią Kinijos įstatymų pažeidimus“ Zoom platformoje. (Hong, 2020)

47 puslapių ilgumo skundas ir suėmimo leidimo prašymas, skirtas J. Jin, detaliai aprašo tyrimo procesą ir J. Jin iškeltus kaltinimus dėl sąmokslo tarpvalstybiniam priekabiavimui ir sąmokslu neteisėtai perduoti asmens identifikavimo informaciją. Jį anglų kalba galite paskaityti čia. Julian Jin kol kas nėra suimtas, nes JAV ir Kinija neturi ekstaradicijos susitarimo.

Skaitykite Toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos