GyvenimasMianmaras

Klaas Haijtema – 3 mėnesiai kalėjimo Mianmare už atjungtą stiprintuvą

Klaas Haijtema
Klaas Haijtema praleidęs 3 mėnesius kalėjime. Šaltinis: omropfryslan.nl

Klaas Haijtema – turistas iš Olandijos Mianmare buvo nuteistas trims mėnesiams kalėjimo ir sunkaus darbo už tai, kad atjungė muzikos kolonėlių stiprintuvą. Tokia situacija atrodo komiška, tačiau viskas yra daug rimčiau nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

2016 metų rugsėjo 23-osios naktį, trisdešimtmetis turistas iš Olandijos, Klaas Haijtema, pabudo naktį dėl garsaus triukšmo. Kaip nuteistasis teigė teismui: „Tąnakt buvau labai pavargęs ir pabudau dėl triukšmo. Labai supykau, nes pagalvojau, jog tai buvo vaikai kurie garsiai klausėsi muzikos. Paprašiau jų sumažinti garsą arba atjungsiu stiprintuvą, tačiau matomai jie manęs nesuprato, todėl atjungiau stiprintuvą ir garsas liovėsi“.

…pagalvojau, jog tai buvo vaikai kurie garsiai klausėsi muzikos.

Kame slypi problema?

Esminė problema kodėl olandas buvo nuteistas, yra ta, jog tai buvo ne eilinė muzika ir jos klausėsi ne vaikai. Klaas Haijtema atjungė stiprintuvą maitinintį kolonėles per kurias buvo leidžiamos budistinės giesmės. Olandas buvo apkaltintas religinių apeigų sutrikdymu, kadangi apeigos dėl to buvo sustabdytos. Žinoma, jog Mianmaras yra budistinė šalis, o miestas kuriame įvyko „nusikaltimas“ – Mandalay, yra ganėtinai konservatyvus miestas. Tokios aplinkybės neleidžia šio incidento palikti neišaiškinto.

Turistą buvo nuspręsta nuteisti trims mėnesiams, tačiau greitai jo pusėje atsirado įvarių gynėjų. Kaip socialiniuose tinkluose teigė vietiniai, Mianmare budistines apeigas vykdančios organizacijos išties per dažnai naudojasi kolonėlėmis ir taip trikdo gyventojus. Teisininkas U Zaw Win net gi teigė, kad šiuo atveju „ne olandas pažeidė įstatymus, o vykdantieji religines apeigas“. Kitas vietinis Mianmaro gyventojas, Ko Hla Myo Aung, teigė, jog jo rajone šešiose vietose vyksta budistinės apeigos. Visose vietose taip pat naudojamos kolonėlės ir giesmės girdimos iš namų anksti ryte ir vėlai vakare. Ko Hla Myo Aung juokaudamas, tačiau su lengvu pasipiktinimu pasakė, jog „jei Buda dar vis būtų gyvas, jis apkurstų nuo kolonėlių skleidžiamo garso“.

Klaas Haijtema atjungė panašų stiprintuvą
Asociatyvinė stiprintuvo nuotrauka. Autorius: kevinbism. Šaltinis: pixabay

Nepaisant to, situaciją papildomai apsunkino tai, kad olandas, pasak religinių apeigų centro lyderio U Kyaw San, į religines patalpas įsiveržė su batais – tai yra rimtas įžeidimas šventai vietai. Olandas gynėsi tuo, jog nežinojo, kad pastatas atlieka religines funkcijas ir nematė jokio ženklo ar prašymo, kuris teigtų, kad įeinant būtina nusiauti batus.

Lyg tokio teismo nuosprendžio būtų buvę negana, olandas gavo dar papildomą beveik 70 eurų siekiančią baudą už tai, kad pažeidė Mianmaro vizos nuostatus. Vizoje nurodoma, kad atvykus yra būtina laikytis Mianmaro įstatymų ir gerbti vietos papročius.

Verta paminėti, jog turistai jau ne pirmą kartą užkliūna ant ganėtinai griežtų Mianmaro įstatymų susįjusių su religija. 2015-ais metais trys asmenys buvo nuteisti kalėti du metus Mianmaro kalėjime už tai, kad „Budai uždėjo ausines“.

Skaitykite daugiau:

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Gyvenimas