#kovoKinasKinija

#kovoKinas: Kinijos įtaka amerikietiškam kinui

Plečiantis Kinijos įtakai vakaruose, natūralu, jog Kinijos politikos įtaką galima jausti ir kultūroje. Viena iš sričių, kurioje puikiai galima pastebėti Kinijos įtaką yra amerikietiškas kinas. Nors iš pirmojo žvilgsnio tokia įtaka gali būti nepastebima, įsigilinus labiau galima pastebti, kokia didelė Kinijos įtaka amerikietiškam kinui iš tikrųjų yra.

Kodėl amerikiečių kine jaučiama Kinijos įtaka?

Taip yra todėl, jog šiais laikais yra gana sunku nueiti į amerikiečių kino teatrą ir pažiūrėti filmą, kuris bent jau dalinai nebūtų sukurtas pasinaudojus kinų finansavimu. Pastebima auganti tendencija, jog daug kinų investuotojų finansuoja vienus iš populiariausių filmų, perka kino teatrų tinklus ir taip prisideda prie kiniškos kultūros plėtros, taip pat gaudami didžiulį pelną.

Dar vienas faktas, kodėl amerikietiškuose filmuose yra jaučiama didžiulė Kinijos įtaka bei kiniškos kultūros plėtra yra tas, jog Kinija dėl apribojimų ir cenzūros kasmet į Kinijos rinką įsileidžia tik nedidelį skaičių užsienio filmų. Natūralu, jog būtent dėl to, kad Kinijos gyventojų skaičius (potencialių filmo žiūrovų) yra toks didelis, amerikietiškų filmų kūrėjai stengiasi patekti į tą mažą leidžiamų filmų skaičių. Dėl to turi susitaikyti su Kinijos keliamais reikalavimais.

Kaip pasireiškia Kinijos įtaka?

Kinijos įtaka amerikietiškam kinui pasireiškia įvairiai, tačiau vienas iš gerų pavyzdžių yra simbolikos, nepatinkančios Kinijai pašalinimas. Tai iliustruoja situacija, kai iš filmo „Top Gun: Maverick.“ anonso, nuo Tom Cruise švarko buvo pašalintos Japonijos bei Taivano vėliavos. Nėra sunku suprasti, kodėl filmas, kuris yra finansuojamas Kinijos investuotojų, nenorėtų šiame turėti Taivano vėliavos atvaizdų.

Kinijos įtaka pasireiškia ir tuo, jog šiais laikais sunku surasti filmą, kuris būtų sukurtas didžiulėms masėms ir kalbėtų tokiomis temomis, kaip demokratijos šalininkų aktyvistų judėjimai Honkonge arba išryškintų Kinijos Uigūrų koncentracijos stovyklų blogybes. Kadangi nei viena studija neišdrįstų rizikuoti prarasti galimybės patekti į 1,4 milijardo Kinijos klientų rinką. Tai reikštų komercinę savižudybę.

Trys T: Tiananmenis, Tibetas ir Taivanas

Kaip teigia Mike Gonzalez, tinklalaidėje su The Heritage Foundation, atsakydamas į klausimą „ko Kinija ieško peržiūrėdama filmus“, svarbiausia yra Trys T. Tris T sudaro Tiananmenis, Tibetas ir Taivanas. Pirmiausia, kalbant apie Tiananmenį, Kinija filmuose nenori nieko, kas kritikuotų žmogaus teises ir nieko, kas yra susiję su Tiananmenio įvykiais.

Taip pat Kinija filmuose nenori, jog būtų minimas Taivanas ar rodomi tokie Taivano simboliai, kaip šalies vėliava. Taip yra todėl, jog Kinija Taivaną laiko atsiskyrusia provincija, o ne atskira ir suverene valstybe.

Paskutinė T – Tibetas. Kinijos pareigūnai taip pat nenori, jog filmuose būtų diskutuojama apie Tibetą, kuris yra regionas, kur kalba, papročiai bei religija yra slopinami. Kadangi šios teritorijos tarptautinėje politikoje dažnai sukelia įvairius klausimus ir diskusijas, nėra keista, jog Kinija nori kuo toliau laikytis nuo filmų, kurie išreiškia kritiką Kinijos politikai būtent šiais klausimais.

Pasipriešinimas Kinijos įtakai

Nors daug amerikietiškų filmų galiausiai nusileidžia Kinijos cenzūrai ir išima tam tikras vienas iš savo filmų, žinoma yra atvejų, kur filmo režisierius atsisako tai padaryti. Geras to pavyzdys yra Quentin Tarantino atsisakymas „dezinfekuoti“ savo filmą „Once Upon a Time … in Hollywood.”.

Manoma, jog Kinijoje pasipiktinimas filmu kilo tada, kai Shannon Lee, Bruce Lee dukra, skundėsi Kinijos pareigūnams dėl filmo, kuriame jos tėvas vaizduojamas kaip „pagyrūnas kvailys“. Kinijoje buvo nuspręsta šio filmo nerodyti, tačiau Q. Tarantino atsisakė savo filmą redaguoti, nepašalindamas nei Shannon Lee nepatikusių scenų, nei kinų pareigūnų pasmerkto žiaurumo, rodomo filme.

Nors vienos aiškios prognozės amerikietiškam kinui surasti greičiausiai nepavyks, aišku yra tai, jog Kinijos įtaka amerikietiškam kinui yra nepaneigiamas reiškinys. Ji besiplečia su kiekviena kinų investicija filmų industrijoje. Panašu, jog vis daugiau žmonių į tai atkreipia savo dėmesį ir domisi, išreiškia kritiką, tačiau nėra aišku ar ši įtaka ir toliau plėsis, ir ar įmanoma šią sustabdyti.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:#kovoKinas