
Pirmajame ciklo #lapkričioLapai straipsnyje apžvelgsime keturis Pietryčių Azijos rašytojus, kurių kūriniai mūsų nuomone yra tikrai verti literatūros mėgėjų dėmesio. Šių rašytojų knygos, deja, nėra išverstos į lietuvių kalbą. Būtent dėl to skiriame šį straipsnį supažindinti mūsų skaitytojus su galbūt dar negirdėtomis knygomis.
Nick Joaquin. Filipinai
Nick Joaquin (pilnas vardas Nicomedes Joaquin) (1917 m. gegužės 4d. – 2004 m. balandžio 29 d. ) yra laikomas vienu svarbiausių XX a. Filipinų ir Pietryčių Azijos rašytojų. Per šešis dešimtmečius trukusią savo karjerą N. Joaquin sukūrė plataus spektro literatūros darbų repertuarą. Į jį įeina trumpos novelės, eilėraščiai, spektakliai, biografijos. N. Joaquin savo darbuose labiausiai nagrinėjo žmogaus, o tiksliau Filipinų žmogaus, paveikslą post-kolonializmo laikotarpiu.

Žinomiausia jo istorija „Moteris, turėjusi dvi bambas“ (ang. The Woman Who had Two Navels), išleista 1961 m., pasakoja Honkonge gyvenančių Filipinų tautybės emigrantų istoriją po Antrojo Pasaulinio karo. Knygoje taip pat plėtojama nacionalinio identiteto, istorinio ir kultūrinio palikimo klausimai. N. Joaquin darbai yra vieni geriausiai tyrinėjančių Filipinų post-kolonializmo sąmonę, bet paliečia ir universalias su žmogaus identitetu ir individualumu susijusias tematikas.
Zen Cho. Malaizija
1986 m. Malaizijoje gimusi Zen Cho yra fantastikos žanro knygų autorė. Pietryčių Azijos rašytoja dirba advokate Londone, Anglijoje, tačiau aktyviai užsiima ir literatūrine kūryba. Jos kūriniai dažniausiai būna fantastinio-istorinio pobūdžio. Savais žodžiais autorė savo kūrybą apibūdina: „rašau apie regentijos magus, wuxia banditus ir viršininkiškas, antgamtinių galių turinčias, Azijos tetas.“

Pirmasis jos romanas „Burtininkas į Sostą“ (ang. Sorcerer to the Crown), išleistas 2015 m., gavo du apdovanojimus už geriausio naujo rašytojo darbą. Šios rašytojos darbai skaitytoją perkelia į kitokį, paslaptingą ir netikėtumų pilną pasaulį. Taip pat reikėtų paminėti, kad visi Z. Cho darbai rašyti anglų kalba.
Pascal Khoo Twe. Mianmaras
Pascal Khoo Twe kūryba yra įdomi savo autobiografiniu pobūdžiu. Rašytojas P. Khoo Twe gimė mažoje Mianmaro gentyje, vadinamoje Kayan Padaung. Ši gentis yra žinoma dėl ilgakaklių moterų. Jaunystėje rašytojas buvo seminaristas, vėliau kovojo sukilėlių tarpe Mianmaro Rytų džiunglėse. Vėliau jis baigė anglų literatūros studijas Kembridže – buvo pirmasis savo genties narys, studijavęs universitete.

Rašytojo neįtikėtiną gyvenimo istoriją kiek per daug supaprastintai aprašiau viršuje, bet savo knygose P. Khoo Twe detaliai ir įtraukiančiai nupasakoja savo gyvenimo vingius. Pirmoji iš jo autobiografinių knygų „Iš žaliųjų Vaiduoklių Šalies“ (ang. From the Land of the Green Ghosts) būtent tuo ir yra ypatinga. Sumaniai nupasakojama žmogaus ir rašytojo minties istorija – lyg langas ar galimybė skaitytojui pačiam pagyventi tokį vingių kupiną gyvenimą.
U Sam Oeur. Kambodža
U Sam Oeur (1936 m. kovo 24d.) yra Kambodžos khmerų tautos poetas, buvęs Kambodžos parlamento narys ir Jungtinių Tautų atstovas. Keturis savo gyvenimo metus jis išgyveno koncentracijos stovyklose Pol Pot rėžimo metu Kambodžoje. Jis išgyveno apsimesdamas neraštingu ir degindamas savo rankraščius.

Viena iš nedaugelio jo eilėraščių knygų, verstų į anglų kalbą, „Šventieji Įžadai“ (ang. Sacred Vows) nupasakoja laikotarpį po 1975 m. – 1979 m. vykusio Kambodžos genocido. Aprašomas poeto ir jo šeimos bei draugų gyvenimas ir likimas „mirties laukuose“. Eilėraščiai per mitologijos, Kambodžos folkloro ir religijos prizmę aprašo to laikotarpio aktualijas. Pats poetas savo darbais ir aprašytais išgyvenimais nori skleisti skaitytojams viltį ir puoselėti žmogiškumą. Čia galite paskaityti U Sam Soeur eilėraštį „Tik Motinos Apkabins Nuoskaudas“ (ang. Only Mothers Will Embrace Sorrows) anglų kalba.
Skaitykite toliau
- Zen Cho tinklapis
- Philippine Studies, Nick Joaquin Portretas, 1956
- The Guardian, Nuo Burmos Iki Kembridžo, 2003
- Project Muse, 4 Poemos, 1936
- Tolimieji, Naujas Japonijos Žaliosios Energetikos Planas, 2020