#lapkričioLapaiCiklai

#lapkričioLapai: 4 dėmėsio verti Pietryčių Azijos rašytojai

lapkričio lapai

Pirmajame ciklo #lapkričioLapai straipsnyje apžvelgsime keturis Pietryčių Azijos rašytojus, kurių kūriniai mūsų nuomone yra tikrai verti literatūros mėgėjų dėmesio. Šių rašytojų knygos, deja, nėra išverstos į lietuvių kalbą. Būtent dėl to skiriame šį straipsnį supažindinti mūsų skaitytojus su galbūt dar negirdėtomis knygomis.

Nick Joaquin. Filipinai

Nick Joaquin (pilnas vardas Nicomedes Joaquin) (1917 m. gegužės 4d. – 2004 m. balandžio 29 d. ) yra laikomas vienu svarbiausių XX a. Filipinų ir Pietryčių Azijos rašytojų. Per šešis dešimtmečius trukusią savo karjerą N. Joaquin sukūrė plataus spektro literatūros darbų repertuarą. Į jį įeina trumpos novelės, eilėraščiai, spektakliai, biografijos. N. Joaquin savo darbuose labiausiai nagrinėjo žmogaus, o tiksliau Filipinų žmogaus, paveikslą post-kolonializmo laikotarpiu.

Moteris Turėjusi Dvi Bambas knygos viršelis

Žinomiausia jo istorija „Moteris, turėjusi dvi bambas“ (ang. The Woman Who had Two Navels), išleista 1961 m., pasakoja Honkonge gyvenančių Filipinų tautybės emigrantų istoriją po Antrojo Pasaulinio karo. Knygoje taip pat plėtojama nacionalinio identiteto, istorinio ir kultūrinio palikimo klausimai. N. Joaquin darbai yra vieni geriausiai tyrinėjančių Filipinų post-kolonializmo sąmonę, bet paliečia ir universalias su žmogaus identitetu ir individualumu susijusias tematikas.

Zen Cho. Malaizija

1986 m. Malaizijoje gimusi Zen Cho yra fantastikos žanro knygų autorė. Pietryčių Azijos rašytoja dirba advokate Londone, Anglijoje, tačiau aktyviai užsiima ir literatūrine kūryba.  Jos kūriniai dažniausiai būna fantastinio-istorinio pobūdžio. Savais žodžiais autorė savo kūrybą apibūdina: „rašau apie regentijos magus, wuxia banditus ir viršininkiškas, antgamtinių galių turinčias, Azijos tetas.“

Burtininkas į Sostą knygos viršelis

 Pirmasis jos romanas „Burtininkas į Sostą“ (ang. Sorcerer to the Crown), išleistas 2015 m., gavo du apdovanojimus už geriausio naujo rašytojo darbą. Šios rašytojos  darbai skaitytoją perkelia į kitokį, paslaptingą ir netikėtumų pilną pasaulį. Taip pat reikėtų paminėti, kad visi Z. Cho darbai rašyti anglų kalba.

Pascal Khoo Twe. Mianmaras

Pascal Khoo Twe kūryba yra įdomi savo autobiografiniu pobūdžiu. Rašytojas P. Khoo Twe gimė mažoje Mianmaro gentyje, vadinamoje Kayan Padaung. Ši gentis yra žinoma dėl ilgakaklių moterų. Jaunystėje rašytojas buvo seminaristas, vėliau kovojo sukilėlių tarpe Mianmaro Rytų džiunglėse. Vėliau jis baigė anglų literatūros studijas Kembridže – buvo pirmasis savo genties narys, studijavęs universitete.

Iš Žaliųjų Vaiduoklių Šalies knygos viršelis

Rašytojo neįtikėtiną gyvenimo istoriją kiek per daug supaprastintai aprašiau viršuje, bet savo knygose P. Khoo Twe detaliai ir įtraukiančiai nupasakoja savo gyvenimo vingius. Pirmoji iš jo autobiografinių knygų „Iš žaliųjų Vaiduoklių Šalies“ (ang. From the Land of the Green Ghosts) būtent tuo ir yra ypatinga. Sumaniai nupasakojama žmogaus ir rašytojo minties istorija – lyg langas ar galimybė skaitytojui pačiam pagyventi tokį vingių kupiną gyvenimą.

U Sam Oeur. Kambodža

U Sam Oeur (1936 m. kovo 24d.) yra Kambodžos khmerų tautos poetas, buvęs Kambodžos parlamento narys ir Jungtinių Tautų atstovas. Keturis savo gyvenimo metus jis išgyveno koncentracijos stovyklose Pol Pot rėžimo metu Kambodžoje. Jis išgyveno apsimesdamas neraštingu ir degindamas savo rankraščius.

Šventieji Įžadai knygos viršelis

Viena iš nedaugelio jo eilėraščių knygų, verstų į anglų kalbą, „Šventieji Įžadai“ (ang. Sacred Vows) nupasakoja laikotarpį po  1975 m. – 1979 m. vykusio Kambodžos genocido. Aprašomas poeto ir jo šeimos bei draugų gyvenimas ir likimas „mirties laukuose“. Eilėraščiai per mitologijos, Kambodžos folkloro ir religijos prizmę aprašo to laikotarpio aktualijas. Pats poetas savo darbais ir aprašytais išgyvenimais nori skleisti skaitytojams viltį ir puoselėti žmogiškumą. Čia galite paskaityti U Sam Soeur eilėraštį „Tik Motinos Apkabins Nuoskaudas“ (ang. Only Mothers Will Embrace Sorrows) anglų kalba.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus