#lapkričioLapaiCiklai

#lapkričioLapai: žaidimo kortos Kinijoje. Pirmosios pasaulyje?

lapkričio lapai

Tikriausiai, kiekvienuose namuose rasime žaidimo kortų kaladę. Į Europą žaidimo kortos buvo atgabentos klajoklių iš Rytų XIII a. pabaigoje. Tačiau pirmosios žaidimo kortos yra datuojamos apie IX a. Kinijoje, Tang dinastijos (618 m. – 907 m.) laikotarpiu. Tačiau dėl šio fakto senovės Kinijos istorikų tarpe taip pat kyla nesutarimų. Šiame straipsnyje apžvelgsime dvi populiariausias žaidimo kortų Kinijoje atsiradimo istorijos teorijas.

Lapų Žaidimas.

Plačiai priimta, kad žaidimo kortos kilo iš Kinijos, Tang dinastijos laikotarpiu. Taip yra manoma dėl keleto išlikusių literatūrinių istorinių šaltinių, aprašančių „Lapų Žaidimą“. Vienas žinomiausių šį žaidimą aprašančių šaltinių iš XIV a. apie Liao dinastijos istoriją aprašo kaip „969 m. imperatorius Mudzongas, 25 dienas švęsdamas ir gerdamas už Naujuosius metus, žaidė lapų žaidimą.“ (WoPC, 2003 m.) Aprašoma, kad lapų žaidimas buvo itin populiarus švenčių ir susibūrimų metu, bet knygos rašymo metais jo taisyklės didžiąja dalimi buvo užmirštos.

Ši žaidimo kortų kilmės istorija susilaukia ir kritikos. Labiausiai dėl to, kad nėra istorinio šaltinio, patvirtinančio, kad lapų žaidime minimi lapai raiškia būtent žaidimo kortas. Kai kurie senovės Kinijos istorikai mano, kad lapai reiškia žaidimo kauliukus. Kitos versijos tikina, kad lapų žaidimas aprašo domino žaidimą, kartais žaidžiamą su popieriniais žetonais. Tad kuri versija yra teisinga ir ar tikrai lapų žaidimą aprašantys šaltiniai kalba apie pirmąsias pasaulyje žaidimo kortas?

Kinai žaidžia kortomis, XVIII a. – XIX a. Šaltinis

Domino.

H. Wilkinson 1895 m. aprašo žaidimo kortų istoriją Kinijoje ir pabrėžia, kad esminio skirtumo karp kiniškų domino ir kortų nėra. Abi vadinamos tuo pačiu pavadinimu – P‘ai. W. H. Wilkinson taip pat pamini, kad „išsilavinę kinai raštu dažnai domino vadina „lapais“ arba ye-tsa. Taip vadinamas ir vienas iš senovės kinų lošimo žaidimų.“ (Wilkinson, 1895 m.)

Nesunku pradėti vesti paraleles ir matyti panašumus tarp istoriniuose šaltiniuose aprašyto ir Kinijos imperatorių žaisto lapų žaidimo ir W. H. Wilkinson minimo popierinių domino. Istorikas toliau tęsia, kad „kai kurie Tang dinastijos šaltiniai aprašo madingus žaidimus su kauliukais, patogumo dėlei vėliau pradėtus žaisti su raštuotais lapeliais.“ (Wilkinson, 1895 m.) Tad jo teorija yra didele dalimi grįsta spėjimais ir tikėjimu, kad lapų žaidimo lapai jau Tang dinastijoje buvo žaisti ne su kauliukais, o popierinėmis kortomis.

Kauliukų ir Žaidimo Kortų Žaidimas.

Skirtingai nei W. H. Wilkinson, istorikas Andrew Lo tikina, kad lapų žaidimas buvo žaidimo kauliukais ir kortomis mišinys. Kortos šiuo atveju buvo naudojamos kaip instrukciniai lapeliai. Paties žaidimo pobūdis – alkoholio vartojimas.  Jis teigia, kad tokio tipo žaidimai Kinijoje atsirado jau Tang dinastijos laikotarpiu.

Gėrimo korta pagal Juoanio dramą „Maldos Mėnulio Romantikai Paviljonas“. Medžio antspaudo korta iš žaidimo kortų kaladės „Juanio ir Mingų Dramos Gėrimo Kortos“. Šaltinis

Lo teigia, kad šie gėrimo žaidimai, ypatingai išpopuliarėję Mingų (1368 m. – 1644 m.) dinastijoje, naudodavo popierinius žetonus/ kortas (kin. 紙帖子, Zhi Tiezi). (Lo, 2007) Kortos būdavo traukiamos kiekvieno žaidėjo paeiliui, ant jų būdavo surašytos žaidimo instrukcijos. Šios instrukcijos, priklausomai nuo žaidimo kortų kaladės turinio, galėdavo ženkliai skirtis. Gėrimo žaidimams skirtų kortų egzempliorių yra likę, tad istorikai gali nagrinėti ant šių kortų parašytas žaidimo taisykles. Vienas tokių pavyzdžių: „Žmogus iš Či Maldauja Likučių“

Instrukcija: žmogus, gavęs šią kortą, gauna seną vyno taurę, iš jos atsigeria ir eina prašyti aplinkinių vyno likučių. Grįžęs prie stalo jis puikuojasi. Jei prie stalo sėdi dvi kurtizanės, jos apsimeta žaidėjo žmona ir meiluže ir jį peikia. Jeigu kurtizanių prie stalo nėra, du žaidėjo kaimynai apsimeta moterimis ir žaidėją peikia.

David Parlett, „Kinų Lapų Žaidimas“, 2020

Kol kas vieno bendro sutarimo kaip atrodė tikrasis, IX a. imperatoriaus žaistas, lapų žaidimas nėra. Vis dėl to, didelė dalis senovės Kinijos ir kortų istorijos mėgėjų sutaria, kad šis žaidimas buvo pirmasis aprašytas žaidimo kortų atvejis žmogaus istorijoje. Bet kokiu atveju – ar žaidimas buvo skirtas vartoti alkoholį, ar paprastai socializuotis – jis buvo itin populiarus Kinijoje viduramžiais. O tokios ir kitos kortų žaidimų variacijos šalyje liko populiarios iki pat XXI a.

Skaitykite Toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus