
Ar kada susimąstėte apie LGBT bendruomenę Japonijoje? Ar jūs svarstote, ar Japonija yra homofobiška šalis, ar tolerantiška LGBT judėjimams? Norint suvokti Japonijos požiūrį į homoseksualumą, pirmiausia turime apžvelgti istoriją.
LGBT bendruomenės istorija Japonijoje
Jeigu kalbame apie LGBT bendruomenę Japonijoje, yra būtina atsigręžti atgal į Edo periodą (1603 – 1868), kuomet homoseksualumas buvo daug labiau toleruojamas negu bet kur kitur pasaulyje. Homoseksualumas tarp vyrų buvo tuometinė norma ir buvo dažnai aprašomas novelėse, knygose, vaizduojamas tradiciniame Japonijos teatre kabuki. Homoseksualios meilės scenos buvo vaizduojamos visose tuometinės Japonijos meno rūšyse. Tose scenose buvo vaizduojama meilė tarp samurajaus ir jo valdovo, vyresni vyrai su jaunesniais berniukais ir t.t.
Kadangi Japonijoje religija nedraudė tos pačios lyties santykių, mąstymas apie homoseksualius santykius nebuvo stigmatizuotas ir į tai nebuvo žiūrima kaip į nuodėmę. Daugybė budistinių šventyklų ir vienuolynų buvo atskirti nuo visuomenės, o juose gyveno tik vyrai, todėl šie vienuolynai buvo žinomi kaip tos pačios lyties santykių židiniai.
Nepaisant to, kad santykiai tarp vyrų buvo laikomi norma, lesbiečių seksas ar santykiai buvo aprašomi daug rečiau ir mažai akcentuojami. Reikia nepamiršti, jog Japonija tuo metu buvo visiškai patriarchalinė visuomenė, kurioje vyras galėjo elgtis kaip nori, o moterys galios rinktis neturėjo.
Edo laikotarpis pasibaigė vakarų pasaulio atėjimu į Japoniją. Naujos, vakarietiškos visuomenės vertybės, naujos idėjos, religijos, pakeitė Japonijos požiūrį į homoseksualumą. Pamažu japonų rašytojai pradėjo rašyti homofobiškus romanus, o šeimos modelis griežtai tapo vyras ir moteris.
LGBT šiuolaikinėje Japonijoje
Šiomis dienomis Japonija darosi vis labiau atviresnė idėjai apie tos pačios lyties santykius ir LGBT bendruomenė darosi vis aktyvesnė. Nors Japonija ir neturi jokio legalaus pripažinimo LGBT bendruomenės teisėms, nuo 2015 m. Tokijuje, Šibujos rajone, pradėti išdavinėti sertifikatai pripažįstantys tos pačios lyties partnerystę. Dabar Japonijoje jau egzistuoja 27 savivaldybės galinčios suteikti šiuos, tos pačios lyties partnerystės sertifikatus. Nors šie sertifikatai ir įrodo dviejų žmonių santykius, jie neteikia tokios pačios galios ar lygybės kaip santuoka. Daugeliu atveju tai nėra labai naudinga. Problema išlieka Japonijos konstitucija, kurioje teigiama, kad santuoka turi būti tarp vyro ir moters. Ši problema yra vis dažniau aptariama vyriausybės, kylant LGBT bendruomenės palaikymui iš pilietinės visuomenės pusės.
Vyriausybei gvildenant klausymą, dėl tos pačios lyties santuokos įteisinimo, apie homoseksualumą Japonijoje kalba ir vis daugiau įžymybių atskleisdami patys esantys homoseksualūs ir pasakodami savo istorijas, taip įkvėpdami jaunimą neslėpti savo orientacijos. Atsiskleisti jog esi homoseksualus šalyje, kurioje visi stengiasi neišsiskirti yra labai sudetinga. Patyčios mokykloje ir darbe yra dažna problema su kuria susiduria LGBT bendruomenės nariai, dažnai tokios patyčios gali privesti prie savižudybių. Suvokiant LGBT bendruomenės problemas Japonijoje, vis daugiau universitetų studentų rengia paskaitas, kurios šviečia visuomenę apie LGBT.
Japonijos visuomenės požiūris į LGBT
Japonijos pilietinė visuomenė, nors ir neprieštauja tos pačios lyties santykiams, dažnai pabrėžia jog jiem gaila homoseksualių žmonių ir jų vaikų, dėl patyčių. Taip pat akcentuojama, kad nors ir dauguma žmonių nėra prieš LGBT, jie neturi nei vieno pažįstamo savo rate, kuris būtų šios bendruomenės dalis, tai apsunkina homoseksualių žmonių supratimą ir palaikimą.
Ir visgi Japonijoje daugėja renginių organizuojamų LGBT bendruomenės, o į šiuos renginius susirenka tūkstančiai žmonių. Vienas didžiausių renginių yra Rainbow Pride paradas, kuris tęsiasi net keletą dienų, pritraukdamas garsiausias žvaigždes iš viso pasaulio ir beabejo medijos dėmesį.

Masyvūs renginiai ir paradai nėra vienintelis dalykas, dėl kurių garsėja LGBT bendruomenė Japonijoje. Tokijuje, Šindžiuku rajone, yra visas kvartalas skirtas LGBT bendruomenei ir yra pats didžiausias LGBT kvartalas pasaulyje, visas nupuoštas vaivorykštėmis kurios yra šios bendruomenės simbolis. Šiame rajone gausu kavinių, klubų, restoranų ir parduotuvių. Čia LGBT bendruomenė gali jaustis saugiai, lankantis šiame rajone galima pamatyti homoseksualius žmones susikibusius už rankų, spalvingai apsirengusius ir laimingus.
Nors legaliai tos pačios lyties žmonės vis dar negali susituokti Japonijoje ir vis dar yra daug prieštaringos nuomonės apie homoseksualumą, Japonija sparčiai keičiasi, darydamasi vis tolerantiškesnė LGBT bendruomenei. Vis daugiau renginių, paskaitų ir informacijos apie LGBT skleidžiama įvairiausiais būdais, siekiant supažindinti žmones ir siekti jų palaikymo.
Skaitykite toliau
- TheJapanTimes, Besikeišiančios Japonijos seksualumo normos, 2016.
- Nippon, LGBT pripažinimas skleidžiasi iš Šibujos, 2018.
- TimeOut, Geriausi vakarėliai ir renginiai Tokijaus Rainbow Pride 2019, 2019.
- Tolimieji, Japonijos „Janki“ (sub)kultūra ir jos reikšmė.