GyvenimasTaivanas

LGBT+ bendruomenės santuokos Taivane

LGBT+ bendruomenės santuokos Taivane
Parado plakatas

Nors Taivano demokratija nėra tobula ir yra itin jauna, nuo demokratijos paskelbimo šalyje, Taivanas išties puikiai pasistūmėjo žmogaus teisių sferoje. 2019 metais gegužės 24 dieną buvo oficialiai įteisintos LGBT+ bendruomenės santuokos Taivane, o šis įvykis Azijai buvo istoriškai pirmasis, nes dar nė viena žemyno šalis nebuvo įteisinusi tos pačios lyties asmenų santuokos.

LGBT+ Istorija Taivane

Labai svarbu pažymėti, kad Taivano pilietinė visuomenė buvo pagrindinis lemiamas veiksnys, kodėl šis įstatymas buvo priimtas ir kodėl įstatyme vartojamas žodis „santuoka“ ir LGBT+ nariams suteikiamos tos pačios teisės kaip heteroseksualioms poroms, o ne žodžiai „tos pačios lyties sąjunga“, taip atskiriant LGBT+ bendruomenės žmones nuo heteroseksualių žmonių.

Viena iš svarbiausių renginių, vykstančių siekiant LGBT+ ir lygių vedybų teisių normalizavimo yra Taivano „Pride“ – kasmetinis LGBTQ+ pasididžiavimo paradas. Pirmasis toks paradas buvo surengtas 2003 metais Taipėjuje, o 2019 metais šis paradas šventė savo 16-metį. Kadangi šis judėjimas Taivane vyksta nuo 2003 metų, lengva suprasti, jog Taivano „Pride“ yra atsakingas už didžiulę LGBTQ+ bendruomenės normalizavimo sklaidą, kol Taivano politinėje sferoje dar net nebuvo galvojama apie tos pačios lyties asmenų santuokos legalizavimą.

Pernai vykusiame Taivano „Pride“ renginyje, kuris įvyko 2019 metų spalio 26 dieną, Taipėjuje žygiavo beveik 200 000 dalyvių, švenčiant naujai įteisintą tos pačios lyties asmenų santuoką. Tai tapo vienu iš didžiausiu „Pride“ renginiu Azijoje. Tačiau, kaip ir galima tikėtis, Taivane taip pat yra stipri tos pačios lyties asmenų santuokos opozicija, kurios šalininkai dažniausiai yra konservatyvūs politikai ir vyresnio amžiaus žmonės.

Kelias link liberalios demokratijos

Taivano tos pačios lyties įstatymas taip pat sulaukė ir kritikos. Žmogaus teisių gynimo grupė „Amnesty International“ teigia, kad įstatymas „neatitinka tikros ir visiškos santuokos lygybės“, ir tai iš dalies yra tiesa, nes kol įstatymai numato vienodas vedybų teises, tačiau nesilaiko lygybės svarstant vienodas įvaikinimo teises.

Kritika suteikia perspektyvą, kad naujasis įstatymas Taivane dar tikrai nėra visiškai tobulas, tačiau atsižvelgiant į tai, kad Taivanas yra pirmoji Azijos šalis, iš viso priėmusi šį įstatymą, galima tikėtis, jog tobulinti vis dar yra ką. Nepaisant to, tarptautinė scena ir LGBT teisių rėmėjai vis dar išreiškė pagarbą Taivanui, kuris dabar laikomas draugišku LGBT+ bendruomenės nariams.

Įdomu paminėti, jog Kinija taip pat pasveikino Taivaną įteisinus tos pačios lyties asmenų santuokas, tačiau Taivano pareigūnai skeptiškai vertino šį gestą, kaip Pekino bandymą prisiimti nuopelnus už naująjį įstatymą, kadangi Kinija vis dar laiko Taivaną Kinijos dalimi.

LGBT+ santuokos kariuomenėje

2020 metų spalio mėnesį, Taivane vykusiose masinėse karinėse vestuvėse, dvi moterys tapo pirmosiomis karininkėmis, ištekėjusiomis už savo tos pačios lyties civilių partnerių, pažymėdamos dar vieną LGBTQ + teisių Azijoje pasiekimą. Ceremonijos metu, Taivano kariuomenės vadas davė palaiminimą dviem uniformomis apsirengusioms pareigūnėms bei jų civilėms žmonoms.

Chen Ying-hsuan, armijos aštuntojo legiono kovos inžinierė leitenantė teigė, jog:

„Tikimės, kad mūsų narsumas galėtų įkvėpti daugiau kolegų karių, kurie nori nebeslėpti savo seksualinės orientacijos. Jūs iš tikrųjų esate ne vieni“.

Po ceremonijos, armijos „Facebook“ puslapyje paskelbtos dviejų porų nuotraukos greitai paplito ir sulaukė daug tarptautinio dėmesio bei sveikinimų. Prieš ceremoniją, kariuomenės bazėje šiaurinėje Taojuano apskrityje, vyko beveik 200 porų paradas.

Taivano kariuomenė kiekvienais metais rengia savo karininkų masines vestuves, todėl itin svarbu, jog to dalimi tapo ir LGBT+ visuomenės nariai. Gali tik pasidžiaugti, jog Taivano visuomenė sparčiai žengia liberalios demokratijos link. Tikimasi, jog LGBT+ bendruomenės santuokos Taivane ir toliau artins šalį prie tolerancijos LGBT+ bendruomenei.

Šaltiniai

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Gyvenimas