KinijaMalaizijaPolitika

Malaizija atmeta Kinijos pretenzijas Pietų Kinijos jūroje

Supplies, Kai Morgener, 2014, Flickr

Malaizijos vyriausybė viešai atmeta ekspansines Kinijos pretenzijas į Teritorijas Pietų Kinijos jūroje. Bloomberg duomenimis, 2020 m. liepą Malaizija Jungtinių Tautų organiacijai pateikė prašymą dėl savo teisių į likusias, beveik 200 jūrinių mylių užimančias teritorijas, Pietų Kinijos jūroje. Saugumo sekretorius Hishammuddin Hussein tai įvardina kaip atsaką Kinijos pretenzijoms JTO 2019 m. gruodžio 12 d. Toks Malaizijos veiksmas yra laikomas retu įvykiu, nes Kinija yra stambiausia šios valstybės ekonominių mainų partnerė.

Pietų Kinijos jūra yra turtinga gamtinėmis dujomis ir „turi apytikriai 11 mln. barelių dar nepradėtos kasti naftos šaltinių.“ (CFR, 2020) Dėl šių priežasčių, prieigą prie Pietų Kinijos jūros turinčios valstybės jau nuo XX a. septinto dešimtmečio tvirtina įvairias šios jūros salas ir teritorijas kaip savo.

Nerimas dėl Pietų Kinijos jūros teritorijų

Nerimas dėl Pietų Kinijos jūroje esančių teritorijų XXI a. pradžioje auga dėl didėjančių Kinijos karinių pajėgų ir operacijų regione. „Pastaraisiais metais, dėka palydovinių fotografijų, pastebėtos augančios Kinijos pastangos fiziškai didinti savo teritorjų kiekį Pietų Kinijos jūroje.“ (CFR, 2020) Tai yra pasiekiama didinant Kinijai jau priklausančių salų kiekį. Taip pat kuriant naujas salas, karines instaliacijas.

Valstybės kaip JAV ir Japonija viešai pasisako prieš tokią Kinijos ekspansinę politiką. Tai pat remia savo partneres Pietryčių Azijos valstybes Pietų Kinijos jūros regione.

Šiais metais Malaizijos saugumo sekretorius Hishammuddin Hussein Kinijos pretenzijas į teritroiją įvardina kaip „nepagrįstas pagal tarptautinius įstatymus.“ (Bloomberg, 2020) Taip pat viešai neigia istorinį šių pretenzijų pagridnimą.

Bloomberg šį veiksma toliau įvardiną kaip nebūdingą Malaizijai, anksčiau vengusiai tiesiogiai prieštarauti Kinijos politikai. Malaizijos pateiktas prašymas į JTO tiesiogiai seka JAV pavyzdžiu, tiesiogiai atmetančiu Kinijos ekspansiją Pietų Kinijos jūroje.

JAV saugumo sekretorius Jim Mattis susitinka su Malaizijos saugumo sekretoriumi Hishammuddin Hussein, 2014 m. Šaltinis: flickr

Hishammuddin, kalbėdamas apie tolimesnius Malaizijos veiksmus ir poziciją, teigia, kad valstybė bus apdairi, gindama savo interesus teritorijoje. ASEAN (ang. Association of Southeast Asian Nations) aktyviai bendradarbiauja su Kinija, siekiant sudaryti Pietų Kinijos jūroje turėsiantį galioti elgesio kodeksą.

Šaltiniai

Skaitykite daugiau:

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Kinija