AktualijosJaponijaKinijaPietų KorėjaPolitikaŠiaurės Korėja

Mike Pompeo vizitas Japonijoje

Autorius: Karolina Grabowska

Spalio 4-8 dienomis planuotas JAV Valstybės sekretoriaus Mike Pompeo vizitas Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Mongolijoje. Visgi dėl sudėtingos situacijos Baltuosiuose rūmuose vizitas buvo sutrumpintas ir vyko tik spalio 4-6 dienomis. Dėl pasikeitusios dienotvarkės šįkart aplankyta tik Japonija, kur įvyko ir keturšalis Quad susitikimas, o anksčiau planuoti vizitai į Mongoliją ir Pietų Korėją nukelti vėlesniam laikui. Pagrindinė susitikimo tema – Kinija, nors paliestas ir Šiaurės Korėjos klausimas.

Japonija ir keturšalis Quad susitikimas

Pirmasis M. Pompeo apsilankymas Azijoje po daugiau nei metų pertraukos buvo ir pirmasis naujojo Japonijos Ministro Pirmininko Yoshihide Suga tarptautinių atstovų priėmimas. M. Pompeo vizitas Japonijoje buvo skirtas aptarti Šiaurės Korėją ir Kiniją. Vadovų susitikimas pratęstas keturšaliame susitikime tarp Japonijos, JAV, Australijos ir Indijos, kurio pagrindinis tikslas – saugumas plačiąja prasme. Keturios demokratinės valstybės narės siekia kibernetinio ir teritorinio saugumo, laisvos prekybos Indijos ir Ramiojo vandenynų regionuose.

Pirmieji keturšaliai susitikimai buvo skirti humanitarinei pagalbai užtikrinti, tačiau laikui bėgant svarbiausiais tapo saugumo klausimai. Pagrindinę pavojų keliančią valstybę įvardinti paprastai vengiama, tačiau žinoma, jog tai – Kinija. Visoms Quad valstybėms pastaraisiais metais yra iškilę konfliktų su ja, dažniausiai dėl saugumo ir teritorinio vientisumo.

Plačiai žinoma, jog JAV ir Kinijos išskirtinai ryškus nesutarimas nuo pat dabartinės JAV administracijos darbo pradžios buvo ekonominiai klausimai. Tačiau ilgainiui jie išsivystė į sudėtingą COVID-19 viruso, kibernetinio saugumo, žmogaus teisių pažeidimo ir daugelio kitų klausimų kratinį. Visa tai tik pabrėžė pastarosios „TikTok“ kontroversijos ir auganti „Huawei“ įtaka. M. Pompeo jau ne kartą yra pasižymėjęs kaip itin aršus Kinijos kritikas. Šįkart jis pareiškė, jog Quad narių pareiga – apsaugoti savo piliečius nuo Kinijos išnaudojimo, korupcijos ir prievartos, raportuoja The New York Times

Japonijos ir Kinijos nesutarimai taip pat yra gan seni, dažnai kyla dėl Senkaku salų, kurias Kinija vadina Diaoyu. Nors bendrai priimta šias salas laikyti Japonijos teritorija, nesutarimai dėl jų tęsiasi jau beveik 40 metų. Pastaraisiais metais Japonijos žiniasklaida vis dažiau praneša apie Kinijos laivyno pasirodymus šalia salų, tad Japonijai itin aktualus teritorinio saugumo klausimas.

Panašius klausimus kelia ir Indija. Dar šių metų birželio mėnesį Himalajuose esančiame Galvano slėnyje įvyko susirėmimas tarp Indijos ir Kinijos dėl ginčijamos sienos. Tą patį mėnesį Australija – paskutinioji keturšalių Quad susitikimų dalyvė – pranešė apie kibernetinių atakų bangą, kurią įtaria vykdytą Kinijos. 

Kinija atsakomybės neprisiima ir atmeta visus kaltinimus. Valstybės Tarptautinių tyrimų instituto mokslinio bendradarbio padėjėjas Zhang Tengjun rašo, jog Quad grupė siekia tik sustabdyti Kiniją ir iš tiesų yra ideologinė stovykla, primenanti Šaltojo karo laikus. Tyrėjas taip pat teigia, jog įtakingoms regioninėms galioms geriausia užsienio politikos kryptis būtų siekti nepriklausomybės, nes sekimas JAV gali pakenkti tik jų pačių interesams.

Mongolijos ir Pietų Korėjos pozicija

M. Pompeo vizitas Japonijoje ir iš dienotvarkės pašalinti apsilankymai Mongolijoje ir Pietų Korėjoje gan aštriai iškėlė klausimą dėl vietinių laikui jautrių aktualijų.

Sužinojus, kad Mongolijoje lankysis M. Pompeo, sostinėje Ulan Batore pirmosiomis spalio dienomis vyko protestai dėl neseniai Kinijos vyriausybės priimto sprendimo švietimą Vidinės Mongolijos autonominiame regione vykdyti tik kinų mandarinų kalba. Protestai prieš šį sprendimą pačioje Kinijoje buvo greitai numalšinti, o vykę Mongolijoje gali gretai prarasti svarbą. Dėl šios priežasties ankstyvas M. Pompeo apsilankymas Mongolijoje buvo itin svarbus.

Be to, paskutinis JAV Valstybės Sekretoriaus apsilankymas Mongolijoje įvyko 2016 m., o naujos ekonominio Mongolijos-JAV bendradarbiavimo sutartys taip ir liko nepasirašytos. The Diplomat teigimu, vizito nukėlimas sutrukdys JAV gauti politinę naudą iš šiuo metu valstybėje vyraujančio itin kritiško požiūrio į Kiniją bei apsunkins dvišalius Mongolijos-JAV santykius dėl galimai neprioritetinio jų vertinimo.

Pranešama, jog Pietų Korėja taip pat nėra patenkinta M. Pompeo vizitu tik Japonijoje. JAV atstovai, lankydamiesi Rytų Azijoje, dažnai aplenkia Seulą, o įtempti Pietų Korėjos ir Japonijos santykiai šią problemą tik pabrėžia. Svarbu ir artėjantis Šiaurės Korėjos darbo partijos 75 jubiliejus, kurio metu numatomos naujų ginklų demonstracijos ir bandymai. JAV atstovo apsilankymas būtų davęs naudos ir kaip simbolinis Pietų Korėjos palaikymas, ir kaip proga giliau aptarti agresyvią Šiaurės Korėjos laikyseną.

M. Pompeo vizitas Japonijoje buvo itin svarbus keturšaliui Quad susitikimui dėl bendradarbiavimo saugumo tikslais Indijos ir Ramiojo vandenyno regionuose. Visgi iš dienotvarkės pašalintoms valstybėms jo apsilankymas būtų buvęs naudingas dėl bendradarbiavimo kultūros, ekonomikos ir saugumo srityse. Tai taip pat būtų suteikę progą JAV sustiprinti tarptautines anti-kiniškas nuotaikas.

Šaltiniai

Skaitykite toliau

Aistė Marija Daubaraitė
Šiaurės Korėja, Mongolija, politika, diplomatija.
    Prenumeruoti
    Pranešti apie
    guest

    0 Komentarų (-ai)
    Atsiliepimai
    Peržiūrėti visus komentarus

    Daugiau:Aktualijos