KinijaMokslas ir IT

Misija Tianwen-1 jau ties pasiruošimo finišu

Marsas, misija Tianwen-1
Marsas, 2020m., Autorius: Kevin M. Gill. Šaltinis: flickr

2020 metų liepos 17-tą dieną Kinija paskelbė, jog pasiruošimas baigtas ir šalis yra pasirengusi pradėti misiją pavadinimu Tianwen-1. Kaip teigiama, pagrindinis misijos tikslas yra mikroskopinės gyvybės paieškos. Taip pat, Kinija teigia, jog bus siekiama apžvelgti Marsą ir surinkti informaciją reikalingą ateities astronautams. Misija Tianwen-1 pažodžiui reiškia „dangiškieji klausimai“, o pavadinimas yra kildinamas iš legendiniu laikomo poeto Čū Juano (kin. 屈原 Qū Yuán) poemos pavadinimo.

„The Long March-5“ (liet. Ilgasis maršas) raketa jau liepos 23-tą dieną turėtų pakilti Marso link. Pasak Kinijos Nacionalinės Kosmoso Administracijos, oficialus misijos startas turi įvykti Venčiango (kin. 文昌 Wénchāng) kosminiame centre. Numatoma, jog kelionė iki Marso truks ilgiau nei pusmetį – 2021 metų vasario mėnesio. Prognozuojama, kad misijos metu bus įveikta per 480 milijonų kilometrų. Praeityje vykę trys bandomieji raketos paleidimai buvo sėkmingi, tačiau nė vienas jų nebuvo su kroviniu. Tianwen-1 misijos metu „The Long March-5“ raketa kils kartu su kosminiu zondu, nusileidėju ir marsaeigiu, kas tikrai galimai pasunkins raketos kelionę Marso link.

Ši kosmoso eksploracijos misija Kinijai turi specialią reikšmę, kadangi prieš tai, 2011-2012 metais, vykusi misija „Yinghuo-1“ kurios metu Kinija turėjo paleisti du Marso palydovus, buvo nesėkminga. Palydovus turėjęs gabenti kosminis aparatas Zenit-2M starto metu patyrė avariją ir nepaliko žemės orbitos. Tai reiškė, jog palydovai tiesiog sudėgė žemės orbitoje. Jei misija Tianwen-1 bus sėkminga, tai reikš, jog iš nesėkmingos Yinghuo-1 misijos buvo pasimokyta. Daugiau apie šią misiją galite sužinoti šiame straipsnyje.

misija Tianwen-1, marsaeigis
Misijos Tianwen-1 įrangos testavimas.  https://news.cgtn.com/news/2019-10-12/China-unveils-first-picture-of-its-Mar-explorer-KJ4LAwSYbm/index.html

Marso tyrinėjimų misijų bumas

Tai, jog trys šalys per mėnesį pradės Marso misijas nėra sutapimas. Nepaisant vykstančių konfliktų ar koronaviruso protrūkio, buvo nuspręsta, jog kosminės stotys turi pasinaudoti Žemės ir Marso planetų išsidėstymu. Tiesa, misijas taip pat turėjo vykdyti Europa ir Rusija, tačiau jos buvo atšauktos dėl koronaviruso. 2020 liepos-rugpjūčio mėnesį planetos yra išsidėstę taip, kad sunaudotas kuras ir kelionės trukmė būtų patys mažiausi – kitas toks išsidėstymas nusimato tik 2022 metų žiemą.

Iš trijų šią vasarą vykstančių Marso misijų, Kinijos atrodo bene rimčiausia ir su ambiciškiausiais ketinimais. JAV į Marsą ruošiasi siųsti automobilio dydžio marsaeigį pavadinimu „Perseverance“ (liet. atkaklumas). Marsaeigio tikslas bus uolienų rinkimas ir pavyzdžių atgabenimas atgal į Žemę dešimtmečio bėgyje. Jungtiniai Arabų Emyratai ruošiasi paleisti erdvėlaivį pavadinimu „Amal“ (liet. viltis“). Tai yra pirmoji Jungtinių Arabų Emyratų kosmoso misija, o jos metu bus siekiama tirti Marso planetos atmosferą ir orus.

Faktas, jog iki šiol vienintelė šalis sėkmingai pasiekusi Marsą yra JAV. Gali būti, jog greitu metu šiuo pasiekimu galės didžiuotis dar dvi valstybės.

Skaitykite toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Kinija