AktualijosKinijaMokslas ir IT

Misija Tianwen-1 sėkmingai pradėta!

Tianwen-1 paleidimas
Tianwen-1 misijos startas. Fotografijos autorius: 中新网

2020 metų liepos 23-ią dieną Kinija paskelbė, jog Marso tyrinėjimo misija Tianwen-1 buvo sėkmingai pradėta ir raketa jau pakilo Marso link. Vietos laiku, 12 val., vidurdienį, raketa „The Long March-5“ (liet. Ilgasis maršas) sėkmingai pakilo iš Venčiango (kin. 文昌 Wénchāng) kosminio centro esančio Hainano salų teritorijoje.

„Misija Tianwen-1 yra didelis, bei svarbus etapas Kinijai siekiant plėsti savo pajėgumą virš žemės paviršiaus“ – sakė vienas iš Tianwen-1 misijos vadovų Wu Yansheng. Pastaraisiais metais Kinija vis daugiau investuoja į kosmoso eksploraciją ir plėtrą kosmose. Kinijos lyderis Si Dzinpingas (kin. 习近平 Xí Jìnpíng) 2020-aisais pasakė, jog nori matyti Kiniją kaip „didžiulę jėgą kosmose kaip įmanoma greičiau“.

Sekančiu misijos etapu būtų galima sėkmingą Marso pasiekimą. Planuojama, jog tuomet kosminis zondas liks skrieti apie Marsą, o nusileidimo mechanizmas kartu su marsaeigiu leisis į patį Marsą ir atliks tyrimus ten. Realiausia, jog tai bus pasiekta apie 2021-ųjų vasario mėnesį.

Kaip teigiama oficialiame misijos apraše – pagrindinis misijos tikslas yra mikroskopinės gyvybės paieškos. Taip pat, Kinija teigia, jog bus siekiama apžvelgti Marsą ir surinkti informaciją reikalingą ateities astronautams. Misija Tianwen-1 pažodžiui reiškia „dangiškieji klausimai“, o pavadinimas yra kildinamas iš legendiniu laikomo poeto Čū Juano (kin. 屈原 Qū Yuán) poemos pavadinimo.

Ši kosmoso eksploracijos misija Kinijai turi specialią reikšmę, kadangi prieš tai, 2011-2012 metais, vykusi misija „Yinghuo-1“ kurios metu Kinija turėjo paleisti du Marso palydovus, buvo nesėkminga. Palydovus turėjęs gabenti kosminis aparatas Zenit-2M starto metu patyrė avariją ir nepaliko žemės orbitos. Tai reiškė, jog palydovai tiesiog sudėgė žemės orbitoje. Jei misija Tianwen-1 bus sėkminga, tai reikš, jog iš nesėkmingos Yinghuo-1 misijos buvo pasimokyta. 

Tianwen-1 nėra vienintelė Marso tyrinėjimo misija šiemet

Kaip žinoma, šiemet Marso eksploracijos misijas vykdo trys šalys – Kinija, JAV ir Jungtiniai Arabų Emyratai. Tai, jog trys šalys per mėnesį pradės Marso misijas nėra sutapimas. Nepaisant vykstančių konfliktų ar koronaviruso protrūkio, buvo nuspręsta, jog kosminės stotys turi pasinaudoti Žemės ir Marso planetų išsidėstymu. Tiesa, misijas taip pat turėjo vykdyti Europa ir Rusija, tačiau jos buvo atšauktos dėl koronaviruso. 2020 liepos-rugpjūčio mėnesį planetos yra išsidėstę taip, kad sunaudotas kuras ir kelionės trukmė būtų patys mažiausi – kitas toks išsidėstymas nusimato tik 2022 metų žiemą.

Iš trijų šią vasarą vykstančių Marso misijų, Kinijos atrodo bene rimčiausia ir su ambiciškiausiais ketinimais. JAV į Marsą ruošiasi siųsti automobilio dydžio marsaeigį pavadinimu „Perseverance“ (liet. atkaklumas). Marsaeigio tikslas bus uolienų rinkimas ir pavyzdžių atgabenimas atgal į Žemę dešimtmečio bėgyje. Jungtiniai Arabų Emyratai ruošiasi paleisti erdvėlaivį pavadinimu „Amal“ (liet. viltis“). Tai yra pirmoji Jungtinių Arabų Emyratų kosmoso misija, o jos metu bus siekiama tirti Marso planetos atmosferą ir orus.

Faktas, jog iki šiol vienintelė šalis sėkmingai pasiekusi Marsą yra JAV. Gali būti, jog greitu metu šiuo pasiekimu galės didžiuotis dar dvi valstybės.

Skaitykite toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos