GyvenimasJaponija

Nara mieste sukurti elniams valgomi maišeliai

valgomi maišeliai
Dėmėtasis elnias. Fotografijos autorius: Dariusz Jemielniak ("Pundit"). Licencijuota pagal CC BY-SA 4.0 licenciją.

Nara – viena iš buvusių Japonijos sostinių (710 – 794) kurioje iki šių dienų yra išlikę nemažai šventyklų ir kitų didžiulę istorinę ir kultūrinę svarbą turinčių objektų. Tiesa, puikiai išsilaikę statiniai nėra vienintelis dalykas kuriuo šis Japonijos miestas vilioja turistus. Nara mieste galima pamatyti daugybę dėmėtųjų elnių (angl. Sika Deer; jap. ニホンジカ Nihonjika) pagrinde gyvenančių Nara parke (jap. 奈良公園, Nara Kōen). Parke gyvena daugiau nei 1500 demėtųjų elnių, tačiau jiems gręsia šioks toks pavojus kurį sukelia turistai – elniai minta turistų paliktomis šiukšlėmis. Vietos gyventojai į tai sureagavo nestandartiniu būdu – buvo sukurti elniams valgomi maišeliai.

Kodėl dėmėtieji elniai Nara mieste yra tokie svarbūs?

Nors Japonijoje dėmėtieji elniai arti išnykimo ribos tikrai nėra, tačiau visos valstybės mastu yra rūpinamasi jų saugumu. XX a. pradžioje išnykus pagrindiniams dėmėtųjų elnių grobuoniems, Japoniškiesiems vilkams (jap. ニホンオオカミ Nihon ōkami), dėmėtųjų elnių populiacija šoko į viršų ir šiuo metu jų suskaičiuojama virš 3 mln. vien tik Japonijoje. Nepaisant to, Nara mieste šiais elniais yra rūpinamasi daug smarkiau nei kitur.

Dėmėtasis elnias. Fotografijos autorius: charlene aquilina. Licencijuota pagal CC BY-SA 3.0 licenciją.

To priežastys slypi istorijoje. Pasak vietos legendų, griaustinio dievas Takemikazuči (jap. 武甕槌 Takemikadzuchi) atjojo ant balto elnio su tikslu saugoti Heidžio-kio (jap. 平城京 Heijō-kyō), kuri buvo tuometinė Japonijos Nara epochos (710-794) sostinė. Būtent dėl šios legendos elniai buvo suprantami kaip šventi gyvūnai kurie saugo miestą.

Iki 1637-ųjų metų randami įrašai, jog už elnio nužudymą būdavo skiriamos mirties bausmės. Po Antrojo Pasaulinio karo buvo nuspręsta, jog elniai neturi būti laikomi šventais gyvūnais. Vietoje to, jie buvo paskelbti nacionalinėmis vertybėmis, kas garantuoja jų apsaugą.

Vis dėl to elniams su laiku atsirado nauja ir nemaloni grėsmė – blogo nenorintys ir nelinkintys žmonės.

Priešlaikinės dėmėtųjų elnių mirtys Nara mieste

Įprastai nelaisvėje dėmėtieji elniai išgyvena apie 15-18 metų, tačiau pastaraisiais metais šis amžiaus vidurkis pradėjo kristi. 2019-aisais metais Nara parke buvo rasti keli mirę dėmėtieji elniai kurie dar tikrai nesiekė garbaus amžiaus. Jų ankstyvos mirties priežastis – virškinimo problemos, kadangi elniai valgė turistų paliktas šiukšles parko teritorije.

Vieno iš mirusių elnių skrandyje buvo rasta virš 4 kilogramų nevirškinamų šiukšlių! Nors parko lankytojai yra pastoviai raginami nepalikti šiukšlių, tačiau dalis lankytojų to neklauso. Pagrindinės ir pavojingiausios šiukšlės – elniams šeriamų skanėstų įpakavimai. Maišeliai įgauna viduje esančio skanėsto kvapą, todėl elniams toks plastiko gabalas atrodo itin patrauklus.

2020-aisias metais sumažėjus turistų antplūdžiui, buvo nuspręsta tvarkytis su šia problema. Sujungtus jėgas keletui vietos kompanijų, buvo pasirinktas nestandartinis problemos sprendimo būdas – valgomi skanėstų įpakavimai.

Buvo nuspręsta šių sausainių pakuotes gaminti atsižvelgiant į tai, kas dėmėtiesiams elniams yra skanu ir saugu valgyti. Elnių mylimas skanėstas shika senbei (jap. 鹿せんべい) yra sausainis pagamintas iš ryžių selenų ir kitų grūdų. Būtent tos pačios ryžių selenos yra naudojamos skanėstų įpakavimų gamyboje. Kita pakuočių sudedamoji dalis – perdirbtos kartotinės pieno pakuotės, kurios padeda maišams išlaikyti formą, o taip pat yra gerai virškinamos ir nekenkia elniams.

Kaip teigia vietos verslininkas Hidetoshi Matsukawa, „Gaminome šias pakuotes galvodami apie dėmėtuosius elnius. Būtent jie smarkiai prisideda prie turizmo plėtros Nara mieste – tai padės juos apsaugoti, o taip pat tokie maišeliai padės ir vietos ekonomikai.“.

Skaitykite toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Gyvenimas