JaponijaPolitika

Naujojo Japonijos MP posto lenktynės: Yoshihide Suga išsiveržė į priekį

Yoshihide Suga
Yoshihide Suga. Fotografijos autorius: © 内閣官房内閣広報室

2020-ųjų rugpjūčio 28-tą dieną Japonijos ministras pirmininkas Šinzo Abe pranešė apie atsistatydinimą iš savo posto. Pasak dabar dar einančio pareigas ministro pirmininko, pagrindinė to priežastis – sveikatos problemos, tiksliau, opinis kolitas. Logiška, jog toks svarbus postas šalyje negali likti tuščias, todėl rugsėjo 14-tą dieną vyks du rinkimai – Liberalų Demokratų partijos (jap. 自由民主党 jiyū-minshutō) (angl. Liberal Democratic Party) lyderio, ir šalies ministro pirmininko. Rinkimų nugalėtojas užims Japonijos ministro pirmininko poziciją iki 2021-ųjų rugsėjo mėnesio – Šinzo Abės kadencijos pabaigos.

Pagal ekspertų, yra išskiriami trys pagrindiniai kandidatai kurie užims Šinzo Abės poziciją Japonijoje: Fumio Kishida, Yoshihide Suga ir Shigeru Ishiba. Aršiausia kova buvo numatoma tarp Yoshihide Suga ir Shigeru Ishiba. Atrodė, jog partija ruošiasi rinkti Suga kaip būsimą Japonijos ministrą pirmininką, tačiau Japonijos gyventojai labiau šiame poste norėjo matyti Shigeru Ishiba. Nepaisant to, rugsėjo 4-tą dieną, penktadienį, vienas pagrindinių Japonijos laikraščių, „Asahi Shinbun“ (jap. 朝日新聞 Asahi shinbun) savo pačių atliktame tyrime atskleidė, jog didžioji dalis Japonijos gyventojų jau mato Yoshihide Suga kaip pagrindinį kandidatą kuris yra tinkamiausias šiam postui, kas reiškia dar mažesnius šansus kitiems konkuruoti.

Pagal apklausos duomenis, Suga yra palaikomas 38% respondentų. Prieš tai panašiose apklausose dominavo kitas kandidatas – Shigeru Ishiba. Šioje apklausoje paaiškėjo, jog jį palaiko 25% respondentų. Tuo tarpu trečiasis kandidatas, Fumio Kishida, surinko 5% balsų.

Tam, kad suprasti kaip smarkiai auga Yoshihide Sugos populiarumas, užtenka pažvelgti į birželio mėnesio tyrimo rezultatus. Tąkart pagrindinį Suga konkurentą, Shigeru Ishiba, kaip Japonijos ministrą pirmininką matė 31% respondentų. Tuo tarpu pats Suga teturėjo 3% japonų simpatijų. Vieno kandidato palaikančioji bendruomenė per tris mėnesius susitraukė, o kito išaugo daugiau nei 10 kartų.

Kas tas Yoshihide Suga?

71-erių metų amžiaus, Yoshihide Suga ilgą laiką buvo Šinzo Abės „dešinioji ranka“, o dabar jau plačiai yra laikomas realiausiu kandidatu užimti Japonijos ministro pirmininko postą. Suga yra Šinzo Abės asmeninis patarėjas ir Šinzo Abės valdžios „veidas“, kadangi būtent Suga dažniausiai pasirodo televizijoje. Yoshihide Suga dar yra žinomas kaip „senelis Reiva“ (angl. Uncle Reiwa) todėl, kad 2019-ųjų balandžio 1-mą dieną, pasauliui pranešė naujojo Japonijos laikotarpio pavadinimą – Reiva.

Japonijos ministras pirmininkas - kandidatas Yoshihide Suga.
Yoshihide Suga praneša apie naujojo Japonijos laikotarpio pavadinimą. Fotografijos autorius: © 内閣官房内閣広報室

Verta paminėti, jog Yoshihide Suga yra pirmos kartos politikas, kas yra ganėtinai reta Japonijos valdžioje. Gimęs ūkininko sūnumi, Suga pasuko į politikos pasaulį. Paauglystėje Suga dirbo kelis darbus vienu metu tam, kad užsidirbtų studijoms Tokijo universitete, o 1994-aisiais tapo Japonijos parlamento nariu. Šiuo metu Suga yra ilgiausiai pareigas einantis ministrų kabineto sekretorius.

„Senelis Reiva“ yra matomas kaip kitas Japonijos ministras pirmininkas dėl paprastos priežasties – LDP atstovai balsuos už kitą LDP atstovą. Jei nėra sukurpto slapto plano tarp LDP narių, tai atsakymas į klausimą „kas bus sekantis Japonijos ministras pirmininkas?“ turėtų neatrodyti apgaubtas nežinia, ypač po „Asahi Shinbun“ atskleistų apklausos rezultatų.

Skaitykite toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Japonija