
Praėjusią savaitę buvo pranešta apie vieno žinomiausių Nepalo alpinisto, Ang Rita Sherpa mirtį. Alpinistas mirė būdamas 72-iejų metų amžiaus nuo įvairių smegenų ir kepenų ligų. „Snieginiu Leopardu“ pramintas nepalietis žinomas tuo, kad 10 (!) kartų užkopė į aukščiausią pasaulio viršukalnę, Džomolungmą, nenaudodamas jokios papildomo deguonies tiekimo įrangos.
Ang Rita Sherpa rekordas
Ang Rita Sherpa būdamas 15-kos metų prisijungė prie alpinistų kaip daiktų nešikas (angl. porter). Nepasaint įgautos praktikos nuo vaikystės, Ang Rita Sherpa niekada negavo specialių mokymų, ar prieigos prie alpinizmo teorijos.
„Snieginis leopardas“ iš Nepalo pirmą kart į Džomolungmą įkopė būdamas 35-erių metų amžiaus, 1983-aisais metais. Ateinantys 14 metų jam buvo įspūdingi – 1983-aisais – 1996-aisais metais Ang Rita Sherpa Džomolungmos viršunę pasiekė dešimt kartų.
1987-ųjų metų gruodžio 22-tą dieną, Sherpa įvykdė tai, kas tuomet atrodė neįmanoma – užkopė į Džomolungmą žiemos sezonu ir nenaudodamas papildomo deguonies. Tai buvo ketvirtasis „Snieginio Leopardo“ sėkmingas užkopimas į Džomolungmos viršunę. Po trijų metų, 1990-ųjų balandžio 23-ąją dieną, Sherpa pasiekė Džomolungmos viršunę jau šeštą kart, kas reiškė, jog jis tapo Pasaulio Gineso rekordininku daugiausiai kartų užlipusiu į aukščiausią pasaulio viršukalnę nenaudodamas papildomo deguonies įrangos.

Ang Rita Sherpa rekordas greitai buvo pagerintas, tačiau jis jį vėl atsiimė sulyg paskutiniu savo karjeros užkopimu į viršukalnę – 1996-ųjų gegužės 23-ąją dieną.
Natūralu, jog „Snieginio Leopardo“ rekordas 10 kart užkopti į Džomolungmą su laiku buvo pagerintas, tačiau jam dar iki dabar priklauso kitas rekordas – daugiausiai kartų pasiekta aukščiausia pasaulio viršukalnė nenaudojant papildomo deguonies. Ang Rita Sherpa tai padarė visus dešimt kartų.
Ang Tshering Sherpa, buvęs Nepalo alpinizmo asociacijos prezidentas, teigė, jog „jis buvo alpinizmo žvaigždė ir jo mirtis yra didžiulė netektis visai šaliai ir alpinistų bendruomenei“.
Džomolungma ar Everestas?
Kartais kyla nesusipratimas – kuo skiriasi Džomolungma nuo Everesto? Ar tai yra ta pati viršukalnė?
Tibeto kalba aukščiausia pasaulio viršukalnė yra vadinama Jomoglangma (tibet. ཇོ་མོ་གླང་མ = jo mo glang ma), kas išvertus pažodžiui į lietuvių kalbą reiškia Visatos motina, ar Šventoji motina. Aišku, sulietuvinus šis pavadinimas tampa Džomolungma.
Topografija – tai mokslas smulkiai nurodantis žemės paviršių geometriniame santykyje. XIX a. viduryje vykstant įnirtingam darbui topografų tarpe, buvo sprendžiama kaip pavadinti aukščiausią pasaulio viršukalnę. Problema buvo ta, jog XIX a. viduryje Tibetas ir Nepalas neprisileido kitataučių žmonių, todėl buvo nežinoma kaip vietiniai įprastai vadina šią viršunę.
Karališkoji geografijos taryba 1865-aisais metais nusprendė pavadinti šią viršunę sero Džordžo Everesto (angl. George Everest) garbei. Džordžas Everestas vienas iš svarbių to meto topografų, tačiau jis neturėjo glaudaus ryšio su šia viršune, nebuvo jos matęs gyvai. Tiesa, jis buvo atsakingas už dviejų asmenų pasamdymą, kurių vienas aprašė kalną, o kitas apskaičiavo kalno aukštį. Bet kuriuo atveju, 1865-aisais „Kalnas XV“ (angl. Peak XV) tapo žinomas Everesto vardu.
Skaitykite toliau
- CNN, Nepalietis Ang Sherpa, pirmas užkopęs 10 kart į Everestą, miršta būdamas 72, 2020
- Gripped, Legendinis alpinistas Sherpa mirė, 2020.
- Tolimieji, Tailando protestai ir toliau krečia šalį
Įdomi, nors ir liūdna žinia.