AktualijosPolitikaŠiaurės Korėja

Spėjimai prieš Partijos Įkūrimo šventės minėjimo paradą

Paradas
Paminklas skirtas buvusiems Šiaurės Korėjos lyderiams. Fotografijos autorius: Bjørn Christian Tørrissen

Kviečiame greitai susipažinti su tuo, kas vyko 75-ųjų Partijos Įkūrimo metinių minėjimo šventėje.

Spekuliacijos dėl parado pradžios

Įprastai, remiantis praėjusiais paradais, Šiaurės Korėjos Spalio 10-osios paradas prasideda tarp 09:00-12:00 valandos vietos laiku. Pietų Korėjos generalinis štabas teigia, jog buvo užfiksuoti ženklai, kad Šiaurės Korėja mobilizavo „didžiules minias žiūrovų ir ginkluotę paradui“.

Esminis faktorius yra tas, jog didžiausias sujudimas vyko dar prieš saulei patekant, anksti ryte, neįprastu laiku. Kas taip pat yra anksčiau nei prieš tai vykę paradai.

Kim Jong-unas pastebėtas ar užfiksuotas nebuvo.

Vietinės Šiaurės Korėjos televizijos programoje taip pat nėra suplanuota transliuoti šių metų šventinio parado. Pasak Pietų Korėjos pareigūnų, paradas turėjo būti transliuojamas viešai. Kol kas šiandien Šiaurės Korėjos televizija transliavo tik 2017-ųjų ir 2018-ųjų metų paradų įrašus.

Tokia turima informacija leidžia daryti dvi prielaidas:

  • Anksti ryte tiesiog vyko pasiruošimas pagrindinei šventei ir paradas dar tik įvyks.
  • Paradas tyčia buvo pradėtas anksčiau nei įprasta. Toks sprendimas leistų Šiaurės Korėjai lengviau paslėpti esamus trūkumus aplinkoje ar ginkluotėje, kadangi tamsoje, prieš saulei tekant, viskas būtų prasčiau matoma.

Bet kuriuo atveju išlieka klausimas, kodėl dingo planas transliuoti paradą per Šiaurės Korėjos televiziją?

Parado transliacija prasidėjo vėliau, 13:00 Lietuvos laiku.

Šiaurės Korėja mini Partijos Įkūrimo šventės 75-ąsias metines

Šis savaitgalis Šiaurės Korėjoje bus išskirtinis – Pchenjano (kor. 平壤/평양 – Pyongyang) gatvės bus pilnos šurmulio ir gyvybės, o ekspertai ir tyrėjai sieks šifruoti siunčiamas žinutes. Šeštadienį, spalio 10-tą dieną, Šiaurės Korėja mini Partijos Įkūrimo šventės 75-ąsias metines. Pagrindinis minėjimo elementas – didžiulis paradas.

Be rimtesnių abejonių yra manoma, jog šventės nesustabdys Koronaviruso pandemija ir šeštadienį Pchenjane vyks didžiulis paradas. Žvelgiant į praėjusius paradus, galima spėti, jog didelių naujienų šio parado metu nebus – vėl bus siekiama pasipuikuoti Šiaurės Korėjoje esančia kariuomene, turimais ginklais, bei naujais strateginiais ginklais kurie turėtų sukelti kažkokį spaudimą kitoms šalims.

Taip pat parado metu, Šiaurės Korėjos lyderis, Kim Jong-un (김정은 gimjeong-eun) turėtų sakyti specialią kalbą savo šalies liaudžiai, bei galbūt kitų valstybių vadovams.

Paradas skirtas pasirodyti?

Analitikai teigia, jog nemaža dalis Kim Jong-uno siunčiamų žinučių turėtų būti paremtos vidiniais Šiaurės Korėjos pasiekimais – meno parodomis, susitikimais, šviesų šou ir naujų statinių atidarymais. Taip Šiaurės Korėja pasirodytų kaip progresuojanti šalis kuri telkiasi ne tik ties karine jėga.

Bet kuriuo atveju, nėra paslaptis, jog karinė jėga ir ginkluotės gerinimas yra pagrindinis Šiaurės Korėjos tikslas. Labai realu, jog šio parado metu bus galima pamatyti ir vieną didžiausių Šiaurės Korėjos pasididžiavimų – balistines raketas. Tai būtų pirmas kartas nuo 2018-ųjų metų susitikimo su JAV Prezidentu Donaldu Trumpu, kuomet Šiaurės Korėja viešai pasirodys savo balistines raketas ir ginkluotę.

Paradas vyks kelios savaitės prieš JAV prezidento rinkimus, kuo Kim Jong-unas tikrai gali pasinaudoti. Balistinių raketų paroda parodytų, jog Šiaurės Korėja yra tikrai nėra pacifistiškai nusiteikusi valstybė, tačiau tai tikrai neiškeltų tokio didžiulio šurmulio kaip branduolinių raketų bandymai.

Taip pat Kim Jong-unas yra pasižadėjęs, jog šiais metais Šiaurės Korėja pristatys naują strateginį ginklą. Su šio ginklo pristatymu, galimai būtų nusiųsta žinutė JAV, jog Šiaurės Korėja dar nemiega ir neverta jos nurašyti. Ekspertai spėja, jog naujasis strateginis ginklas bus povandeninis laivas galintis paleisti balistines raketas. Nepaisant to, naujausiame „Atlantic Council skirtame pranešime skelbiama, jog du buvę JAV pareigūnai spėja, kad Kim Jong-unas ruošia galingesnius ginklus.

Bet kuriuo atveju, jei Kim Jong-unas ir ruošia spalio staigmeną, tai neturėtų būti kažkas revoliucinio.

Žinutė vietos gyventojams

Kaip teigia buvusi Šiaurės Korėjos informacijos analizavimo ekspertė dirbusi JAV vyriausybei, Rachel Minyoung Lee, „Didžiulės politinės šventės yra puikios progos Šiaurės Korėjos lyderiams pasirodyti santarvę ir gerovę vyraujančią valstybės viduje. Taip yra stiprinamas šalies įvaizdis ir įkvėpiami vietiniai žmonės“

Partijos Įkūrimo šventės
Kim Il-sung aikštė (prieš rekonstrukciją) esanti Pchenjane. Fotografijos autorius: Laika ac

Būtent vienybės ir pasitikėjimo išlaikymas yra vienas didžiausių iššūkių Kim Jong-unui. Praeityje žadėjęs ekonominį augimą, Šiaurės Korėjos lyderis turėjo prisitaikyti prie įvestų įvairių ekonominių sankcijų dėl vykdomų branduolinio ginklo programų. Lyg to būtų negana, Šiaurės Korėja išgyveno nedėkingą vasarą pilną audrų ir potvynių, kurie neigiamai paveikė šalies derlių. Beabejo negalima pamiršti ir pasaulinės Koronaviruso pandemijos kuri privertė Šiaurės Korėją pilnai užsidaryti ir izoliuotis. Tokie iššūkiai galimai neigiamai paveikė vietos gyventojų požiūrį į Kim Jong-uno žadamą šviesų rytojų.

Palydovinės nuotraukos rodo, jog pastaruoju metu vyko intensyvios naujos ligoninės statybos Pchenjano miesto centre. Be jokių abejonių ligoninės statybas buvo siekiama pabaigti iki dienos kuomet vyksta Partijos Įkūrimo šventės paradas – spalio 10. Paskutinėse nuotraukose matoma, jog ligoninės statybos išties yra baigtos, tačiau drąsiai spėjama, jog iki jos atidarymo dar teks luktelti – statybos baigtos tik iš lauko pusės ir vidus dar yra tuščias.

Taip pat buvo vykdoma Kim Il-sungo (kor. 김일성 gim-ilseong) aikštės renovacija. Aikštė yra Pchenjano centre, vietoje, kur vyks didžioji parado dalis. Nieko nuostabaus, jog pagrindinės statybos ir rekonstrukcijos vyksta apie teritoriją kur vyks paradas skirtas paminėti 75-ąsias Partijos Įkūrimo metines. Būtent šios vietos bus matomos fotografijose ir tai kels vaizdinį, jog galbūt visas Pchenjanas atsinaujina, o galbūt ir visa Šiaurės Korėja?

Bet kuriuo atveju belieka laukti naujienų iš parado skirto paminėti 75-ąsias Partijos Įkūrimo šventės metines, ir tik tada analizuoti Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-uno siunčiamas žinutes savo žmonėms ir visam pasauliui.

Skaitykite toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos