
Daugelį mūsų yra ištikę įvairios situacijos kuomet prispiria reikalas ir tenka pasinaudoti viešuoju tualetu. Apsilankymas tokiuose tualetuose dažnai būna it savotiška loterija – niekada nežinai ką gali rasti – kartais jie būna stulbinančios švaros, tačiau dažniau, situacija būna priešinga.
Viešieji tualetai Japonijoje taip pat yra įprastas reiškinys su panašiomis problemomis, tačiau taip pat iš senų laikų vietomis dar yra matoma ir saugumo problema. Pavyzdžiui, šalyje dar vis egzistuoja vyrams skirtų viešųjų tualetų be durų, kas sukelia precendentą įvairioms nemalonioms situacijoms. Kaip teigia Nippon Foundation socialinių inovacijų komandos projektų koordinatorius Mihoko Ueki, „Viešųjų tualetų naudojimas Japonijoje yra retas, kadangi jie yra matomi kaip tamsūs, nešvarūs, smirdantys ir baisūs“.
Tiesa, tokių tualetų yra likę mažai, tačiau siekiant dar labiau sumenkinti šį nešvarių ir nesaugių viešųjų tualetų stereotipą, Japonijoje buvo pastatyti permatomi viešieji tualetai.
Viešųjų tualetų naudojimas Japonijoje yra retas, kadangi jie yra matomi kaip tamsūs, nešvarūs, smirdantys ir baisūs.
Stikliniai ir permatomi viešieji tualetai
Šių metų rugpjūčio mėnesį Tokijuje, Šibujoje, buvo pastatyti pirmieji tokie permatomi stikliniai viešieji tualetai. Iškart akivaizdu, jog tokie tualetai visiškai sunaikina vieną iš dviejų stereotipų – nešvarių viešųjų tualetų problemą. Juk tai, kas dedasi tualeto viduje, būtų matoma dar prieš apsilankant jame. Tačiau iškyla natūralus klausimas – kaip tokie permatomi tualetai gali padėti kovoti su nesaugumo jausmu?

Esmė tame, jog šių viešųjų tualetų sienos nėra iš paprasto stiklo. Įėjus į tokį stiklinį viešąjį tualetą ir užsirakinus, stiklas iškart tampa nepermatomu iš lauko pusės. Negana to, naktį šie tualetai šviečia įvairiomis spalvomis ir taip pagyvina aplinką.
Šią unikalią viešųjų tualetų mintį pristatė architektas-menininkas Shigeru Ban, o Tokijo Tualetų Projekto (angl. Tokyo Toilet Project) dėka, iki 2021-ųjų metų vasaros tokie viešieji tualetai turėtų išdygti net 17 skirtingų vietų.
Tiesa, socialiniame tinkle „Twitter“, šie stikliniai viešieji tualetai buvo pasitikti įvairiomis nuotaikomis. Nors didžioji dalis platformos vartotojų buvo maloniai nustebinti tokiu architektūriniu ir technologiniu sprendimu, tačiau atsirado ir komentatorių, kurie įžvelgė galimai apie tai neapmąstytus šių tualetų pavojus. Pagrindinis pastebėjimas – galima grėsmė, pavyzdžiui, žemės drebėjimo metu.
Žinant, jog Japoniją dažnai kamuoja žemės drebėjimai, labai realu, jog sutrikus elektros perdavimui, stiklas nereaguotų į viduje esantį žmogų ir tiesiog liktų permatomas. Bet kuriuo atveju, tai nėra didelė problema, kadangi viskas išsprendžiama atsarginiu energijos šaltiniu, pavyzdžiui, generatoriumi.
Kviečiame pažiūrėti video įrašą ir pamatyti kaip atrodo šie permatomi viešieji tualetai!
Skaitykite toliau:
- Oficialus permatomųjų viešųjų tualetų projekto puslapis
- Kyodo News, Permatomi tualetai keičia viešųjų tualetų įvaizdį Tokijuje, 2020.
- Technologijos, Judriame rajone suprojektavo permatomą viešąjį tualetą: ar išdrįstumėte pasinaudoti?, 2020.
- Tolimieji, Beveik 18 m aukštį siekiantis robotas-Gundamas atgyja, 2020.